Egzemanın Sebepleri Nelerdir? Egzemayı Geçirmek İçin Neler Yapılabilir?

Egzemanın Sebepleri Nelerdir? Egzemayı Geçirmek İçin Neler Yapılabilir?

Soğuk ve kuru havalar ile stresli dönemlerde özellikle kollarda kızarıklık ve kaşıntılar yaşanabilir. Bunun nedeni egzema olabilir, egzema oldukça rahatsızlık veren bir deri hastalığıdır.

Egzema tedavisinden önce buna neyin sebep olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bizler de sizin için egzemaya neyin sebep olabileceğini ve egzemanın tedavi yollarını derledik.

psoriasis-egzama.jpg

Egzema Nedir?

Egzema daha çok çocuklarda görülen ancak yetişkinlerde de görülebilen kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Egzemanın görülme sıklığı aradan geçen 30 sene içinde 3 kat artmıştır ve her beş çocuktan bir tanesinde görülmektedir. Aşağıdaki nedenler egzemaya neden olabilir.

-Kızarıklık

-Derinin kalınlaşması ve kabarması

-Yanma hissi

-Kaşınma ihtiyacı

-Kepeklenme

-Pul pul dökülme

Egzema Neden Olur?

Egzemanın altında yatan neden genellikle alerji olarak karşımıza çıkmaktadır. Cilt kuruluğu, cilt hastalıkları, tahriş olmuş deri ve darbe gibi nedenler egzemaya neden olabilir.

Egzema yalnızca fiziksel sebeplerden kaynaklanmayabilir. Stres ve psikolojik etkenler de egzema oluşmasına sebep olabilir. Stres seviyesinin artması ile birlikte egzema ve kaşıntı da artabilir.

egzama-belirtileri-tedavisi-ve-nedenleri-63775.jpg

Egzemadan Korunmak İçin Yapılabilecekler

-Gıda İntoleranslarının Belirlenmesi

4 ve 6 hafta süresince gıda intoleransının korunması için eliminasyon diyeti yapılabilir. Mısır, süt, glüten, soya, şeker, yumurta ve yer fıstığı en yaygın alerjenler arasında yer aldığı için en başta test edilmesi gereken yiyeceklerdendir. Bu gıdaların tüketilmediği/tüketildiği süre boyunca vücutta meydana gelen değişimlerin takip edilmesi gerekiyor.

-Bağırsak Florasının İyileştirilmesi

Bağışıklık sisteminin sağlıklı olması üzerinde mikrobiyom sağlığının önemi büyüktür. Bağırsak florasının bozuk olması pek çok hastalığı tetiklediği gibi astım ve egzema gibi rahatsızlıklara neden olabilir, abdominal şişkinliği tetikleyebilir. Çinko, zencefil ve papatya çayı gibi besinlerle bağırsak floranızı iyileştirebilirsiniz.

-Çocuklarınızın Kıyafetlerini Kirletmesine İzin Verin

Hijyen hipotezine göre çok temiz ve aşırı korunaklı koşullarda yaşamak bir süre sonra vücudun iç dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Bağışıklık sistemi etrafta sağlığı tehdit eden bir durum olmadığı taktirde savuma sistemini oluşturmuyor ve vücut hastalıklara daha açık hale geliyor. Bundan dolayı bağışıklık sisteminin hastalıkları ve mikroplar tanıması için bazı zamanlarda kirliliğe göz yumulması gerekebilir.

unnamed.jpg

-D Vitamini Kullanın

Yapılan araştırmada egzemaya yakalanan çocuklarda ve gençlerde D vitamini eksikliğinin olduğu tespit edildi. Bundan dolayı D vitamini açısından zengin somon, yumurta ve sardalya gibi besinlerin tüketimine önem verilmesi aynı zamanda en büyük D vitamini kaynağı olan güneş ışığında da yararlanmak gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.