Son Dakika! Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı! Haftada 5 Gün Yüz Yüze Okul Olacak!

Son Dakika! Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı! Haftada 5 Gün Yüz Yüze Okul Olacak!

Koronavirüs süreci tüm dünya ile beraber Türkiye’de de çeşitli olumsuzluklara neden oldu. Bulunan sektörlerin çoğunda zor zamanlar yaşandı. İç ve dış piyasalarda büyük dalgalanmalara sebep oldu.

Vatandaşlar ve hükümetler tüm dünyada zor duruma düştü. Süreç başında alınan sıkı tedbirler bir miktar etkili olmuştu. Aradan geçen zamanla beraber tedbirlerin seyreltilmesi ile tüm dünyada vaka sayılarında ciddi artışlar yaşandı. Bu durum beraberinde çeşitli olumsuzluklara sebep oldu.

Türkiye’de sürecin ilk günü eğitim öğretim faliyetleri durdurulmuş ve tüm süreç internet üzerinden gerçekleşmişti. Milli Eğitim Bakanlığı yoğun çalışmalarını sürdürmüş ve öğrenciler için güzel bir sistem sunmuştu. Aradan geçen zamanla birlikte kademeli olarak yüz yüze eğitim sistemine geçiş başlamıştı. Bazı sınıflar eğitimlerini yüz yüze sürdürürken araya iki haftalık bir dönem tatili girdi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleşen kabine toplantısında yeni kararlar alındı. Alınan kararlar doğrultusunda çeşitli kısıtlamalar getirildi. En dikkat çeken kararlardan biri ise, tüm sınıflarda eğitim öğretim faaliyetleri dönem sonuna kadar uzaktan eğitim yolu ile gerçekleştirilecek olmasıydı.

Yeni Karar Geldi!

Milli Eğitim Bakanlığı 81 ile genelge gönderdi. Gönderilen genelge doğrultusunda okul öncesi eğitim kurumlarının tümünde, özel sektör veyahut devlet fark etmeksizin eğitim yüz yüze sürdürülecek. Yüz yüze eğitim haftanın 5 günü 6 etkinlik saati olacak şekilde düzenlendi.

Haftada 5 Gün 6 Saat!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un  imzasıyla 81 ile 'Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Yüz Yüze Eğitim' konulu bir genelge yollandı. Gönderilen genelgede  Covid-19 salgını sürecinde okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında, haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacağı belirtilirken, salgın dönemlerinde okul öncesi eğitim kurumlarında yapılacak yüz yüze eğitim ile ilgili çeşitli  hususlara da açıklık getirildi. Daha önce 20 Kasım ile 4 Ocak arasında resmi ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumlarında etkinliklerin, ilkokullarda, ortaokullarda ve ortaöğretim kurumlarında tüm derslerin uzaktan eğitim yoluyla işleneceğine ilişkin karar alındığı hatırlatılırken, "Ancak Bakanlığımız ile ilgili kurumlar arasında yapılan istişareler sonucunda resmi ve özel tüm anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Kayıtlar Silinmeyecek!

Kurumlara gönderilen genelgeye göre, tüm okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati süreyle aralıksız ve yüz yüze eğitim gerçekleşecek. 1 etkinlik saati 30 dakika olacak şekilde planlanacak. Okulun fiziki imkanları doğrultusunda bir gruptaki çocuk sayısı en az 5 olacak şekilde şube tanımlamaları yapılabilecek. Fiziki imkanları uygun olan okul öncesi eğitim kurumlarında salgın ile ilgili tüm tedbirlerin alınması şartıyla çocuk kulüpleri açılabilecek. Çocukların ev ortamında da desteklenmesi amacıyla TRT EBA İlkokul kanalında her gün yayınlanan EBA Anaokulu kuşağını takip etmeleri ve ailelerin Temel Eğitim Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayınlanan Erken Çocukluk Eğitim Takvimi ile diğer yayınlardan yararlanmaları sağlanacak. Okula kayıtlı olup yüz yüze eğitimi tercih etmeyen ailelerin çocuklarının kayıtları silinmeyecek olup, bu çocukların da EBA Anaokulu'nu izlemeleri ve diğer eğitim materyallerinden yararlanmaları için gerekli önlemler alınacak.

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.