ÖSYM’den Açıklama Geldi: KPSS, YKS, LGS ve MSÜ Sınavları İptal mi Edildi?

ÖSYM’den Açıklama Geldi: KPSS, YKS, LGS ve MSÜ Sınavları İptal mi Edildi?

Pandemiyle mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalar sonucu en çok merak edilen konulardan biri de sınavların nasıl olacağı. Öğrenciler bu dönemi yıl sonuna kadar uzaktan eğitim şeklinde devam ederek bitirecek.

Hafta sonu gelen dışarı çıkma yasaklarıyla da yapılan sınavların ne olacağı vatandaşların kafasında soru işareti oldu. Binlerce kişinin girdiği KPSS, YKS, LGS ve MSÜ gibi sınavlar iptal mi edilecek? İşte ÖSYM tarafından beklenen açıklama…

COVID-19 virüsü sebebiyle yaşanan salgın, sosyal hayatta birçok alanı etkiledi. Bu alanlardan en önemlilerinden biri de eğitim. Yapılan kabine toplantısı neticesinde pandemiyle mücadele kapsamında yeni kısıtlamalar getirildi. Öğrenciler, yıl sonuna kadar uzaktan eğitime devam edecek. Hafta sonu ise belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. En çok merak edilen konulardan biri ise binlerce kişinin gireceği sınavların ne olacağı. ÖSYM beklenen açıklamayı yaparak sınavlar hakkında bilgi verdi.

Kimler Kısıtlamalardan Muaf Olacak?

ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu sınavlara girecek olan kişiler, sınav belgesini bulundurmak şartıyla ve yanlarında bulunacak refakatçi de dahil olmak üzere kısıtlamadan muaf olabilecek. Ayrıca sınav görevlileri de belirtilen kısıtlamalardan muaf olarak sınav yerlerine gidebilecek.

İşte Sınav Tarihleri

Pandemi ile mücadele kapsamında öğrencilerin ara tatili uzatılarak uzaktan eğitim şeklinde devam edilmesine karar verilmişti. Yıl sonuna kadar okullarına gitmeyecek öğrenciler, sınavlarının nasıl gerçekleşeceğini merak ediyor. Kısıtlamalar kapsamında sınavlar ertelenecek mi yoksa iptal mi olacak soru işaretiydi. 

Kabine toplantısının ardından açıklanan kısıtlamalarda sınavlara dair herhangi bir bilgi verilmedi. Ancak ÖSYM tarafından da sınavların erteleneceğine dair bir açıklama yapılmadı. Bu sebeple sınavların aynı tarihlerde, gerekli önlemler alınarak yapılması öngörülüyor. Sınav tarihleri ise şu şekilde:

Liseye Geçiş Sınavı (LGS), 6 Haziran 2020 tarihinde yapılacak. Sınava 8. Sınıf öğrencileri girecek. Sınav belgeleri ile sınav günü dışarı olan öğrenciler, kısıtlamadan muaf tutulacak.

Haziran ayı içerisinde yapılması planlanan üniversite sınavı için ise henüz ÖSYM tarafından bir tarih açıklanmadı. YKS’ye girecek öğrenciler, ÖSYM tarafından yayınlanan 2021 sınav takvimi ile sınav tarihlerini öğrenebilecekler.

KPSS ve dikey geçiş sınavı gibi diğer sınavların tarihleri de henüz belli değil. ÖSYM’nin 2021 yılı sınav takvimini açıklamasının ardından tüm sınavların tarihleri kesin olarak belli olacak.

BİLSEM Sınavları Tamamlanıyor

Bilim ve Sanat Merkezi sınavlarıyla ilgili de Milli Eğitim Bakanlığı’ndan açıklama bekleniyordu. Pandemi sebebiyle ertelenen sürecin tamamlanması için de çalışmalar başladı. Açıklanan takvime göre Nisan ayında BİLSEM sürecinin tamamlanması gerekiyordu. 1. 2. Ve 3. Sınıf öğrencilerinin girmiş olduğu Grup Tarama Uygulamasının sonuçları açıklanırken, diğer çalışmalarla ilgili süreç ise devam ediyor.

 

 

 

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.