OKULLARA HİJYEN İÇİN NAKİT DESTEĞİ

OKULLARA HİJYEN İÇİN NAKİT DESTEĞİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ailelerin Suriyeli öğrencilerinin eğitimden uzak kalmamaları için setler hazırlandı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ailelerin Suriyeli öğrencilerinin eğitimden uzak kalmamaları için setler hazırlandı.

1.jpg

Yabancı uyruklu öğrencilerin yoğunlukta olduğu 326 okula bakanlık tarafından hijyen ortamının sağlanmasına destek olmak amacıyla nakit desteği sağlanması için harekete geçildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’ün soru önergesine yanıt verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Suriyeli ve diğer yabancı uyruklu öğrencilerin Covid-19 sürecinde daha verimli ve sağlıklı eğitim alabilmeleri için bazı setler hazırladı ve dağıtıma başlandı.

DAĞITIMI YAPILAN SETLER

Yabancı uyruklu öğrencilerin uzaktan eğitim sürecine dahil olabilmelerini sağlayabilmek için bu çocukların aileleri ile iletişime geçildi ve eğitim fırsatları konusunda kendilerine bilgilendirme yapıldı.

Bakanlığa bağlı okullarda öğrenim gören yaklaşık 800 bin yabancı uyruklu ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisinin olduğu belirten Ziya Selçuk, bu öğrencilerin EBA ağı üzerinden eğitim aldıklarını söyledi. Ziya Selçuk açıklamasında, korona virüs süreci sebebiyle uzaktan eğitime devam eden ve uzaktan eğitim alma imkanı bulunmayan öğrencilere destek olabilmek için toplam 75 bin 504 Suriyeli ve imkanı olmayan Türk öğrenciye eğitim setlerinin dağıtıldığını ekledi.

Yabancı uyruklu öğrencilere yönelik 266 bin 614 Salih Hikaye Serisi basıldı. Aynı şekilde 60 bin 403 adet Türkçe Araştırma Kitabı da dağıtıldı. Toplamda 112 bin 17 Türkçe öğrenim kitabının basımı tamamlanmış ve 55 ilde bulunan yabancı uyruklu öğrencilere Ağustos 2020 itibariyle dağıtımına başlandığını belirten Ziya Selçuk, yabancı uyruklu öğrencilerin eğitimden uzak kalmamaları için uğraşıldığını söyledi.

326 OKULA DESTEK

Bakan Selçuk açıklamalarının devamında, salgın döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan hijyen kuralları hakkında bilgilendirilmesi ve uzaktan eğitime erişimin sağlanabilmesi amacıyla 55 ilde bulunan yabancı uyruklu aileye yaklaşık 84 bin Arapça ve 15 bin Türkçe broşür gönderildiğini de ekledi.

Okulların tekrar açılma sürecinde, okullardaki hijyen ortamının düzenli olarak sağlanmasına destek olması amacıyla 326 okula temizlik malzemesi ve teçhizat alınması için nakit desteğinden bulunulduğunu açıklayan Bakan Selçuk, bu nakit desteğinin korona virüs salgınının ve yabancı uyruklu öğrencinin yoğun olduğu 326 okula yapılacağını ekledi. Nakit desteği alacak olan okulların yoğun olarak Ankara, Adana, İstanbul, Konya, Denizli, Tekirdağ ve Manisa gibi illerde bulunan okullar olduğu da belirtildi.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.