Okul Öncesi Öğretmenliği Nedir? Nasıl Olunur?

Okul Öncesi Öğretmenliği Nedir? Nasıl Olunur?

Okul Öncesi Öğretmenliği, bir diğer ismiyle Anaokulu Öğretmenliğidir. Okul Öncesi Öğretmeninin görevi, 36- 68 aylık çocukları, ilkokula başlamadan önce alışkanlık ve cesaret kazandırarak okula hazırlamaktır.

Okul Öncesi Öğretmenliği, bir diğer ismiyle Anaokulu Öğretmenliğidir. Okul Öncesi Öğretmeninin görevi, 36- 68 aylık çocukları, ilkokula başlamadan önce alışkanlık ve cesaret kazandırarak okula hazırlamaktır. Okul Öncesi Öğretmeni olmak için bu alanda yetkin ve bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Okul Öncesi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Okul Öncesi Öğretmeni olmak için Türkçe- Sosyal alanında başarılı olmak gerekmektedir. Üniversitelerin 4 yıllık fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir. Eğitim Fakültelerinde okutulan Okul Öncesi Öğretmenliği alanından mezun olan öğretmenler, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın Eğitim, alan ve lisans sınavlarına girerek, alanlarında gerekli olan puanı alarak atanabilirler. Bunun yanı sıra Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olan kişiler de öğretmen olarak çalışabilmektedir.

Üniversitelerin 2 yıllık eğitim veren Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olan öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavı’na girerek, bölümlerini 4 yılda tamamlayabilirler. Bölümlerini 4 yılda tamamlayan öğrenciler, Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak öğretmenlik statüsünde çalışabilirler. Bunun yanı sıra Açık Öğretim Fakültelerinin Çocuk Gelişimi bölümünü bitiren öğrenciler de aynı haklara sahip olurlar. Bunların dışında, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Meslek Edindirme kurslarından ‘Yardımcı Öğretmenlik’ eğitimi alarak, öğretmen olma hakkına da sahiptirler.

Okul Öncesi Öğretmenliği Aşamaları

Okul Öncesi Öğretmeni olmak isteyen kişinin öncelikle çocukları sevmesi ve sabırlı olması gerekmektedir. Psikoloji açısından Anaokulu Öğretmeni olmaya uygun olan kişiler, bu mesleğin eğitim boyutuna geçebilirler. Anaokulu Öğretmeni olmak isteyen adaylar, Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinde okutulan Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Lisans eğitimini başarıyla tamamlayan öğretmen adayları Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girerek en az 75 taban puan ve 100 tam puan alarak tercih yapabilirler. Ataması gerçekleşen öğretmenler, Milli Eğitime Bağlı kurumlarda Okul Öncesi Öğretmeni olarak göreve başlamaktadır.

Okul Öncesi Öğretmeninin İş Olanakları

Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden başarıyla mezun olan öğretmenler, kamu veya özel birçok kurumda çalışabilir. Okul Öncesi Öğretmenleri isterlerse Öğretmenlik belgeleriyle Kreş veya Anaokulu Eğitimi veren kurs açabilmektedir. Bunların dışında Üniversitede Yüksek Lisans yaparak Araştırma Görevlisi olabilirler. Üniversitede akademisyen olabilirler. Bunun dışında Meslek Liselerinde Çocuk Gelişimi Öğretmeni olarak görev yapabilirler. Okul Öncesi Öğretmenliğinin önü oldukça açık meslektir.

Okul Öncesi Öğretmeninin Maaşları

Okul Öncesi Öğretmenliği son dönemin popüler mesleklerindendir. Her okulda eğitim verilmesi şart olan meslektir. Birçok okulda anaokulu öğretmeni, yardımcı öğretmen, yardımcı abla olarak çalışmalarının yanı sıra, sınavlara girerek okul müdürlüğüne kadar çıkabilirler. Okul Öncesi Öğretmenleri dolayısıyla kıdem ve statülerini arttırabilmektedir. Kıdem ve statünün değişmesi durumunda aldıkları maaş da farklılık göstermektedir. Okul Öncesi Öğretmenlerinin kamu çalışanı olarak aldıkları ortalama maaş 3500- 4200 TL arasındadır. Bu maaşlara ek ders saatlerinin ücretleri de eklenerek daha fazla maaş alınabilir. Özel İşletme de çalışan Okul Öncesi Öğretmeni ise ortalama olarak 2600- 3500 TL arasında maaş almaktadır.