Öğretmenlere Müjde! Atama Yolda! Ziya Selçuk Açıkladı! 2021 Atamaları Hakkında Son Durum!

Öğretmenlere Müjde! Atama Yolda! Ziya Selçuk Açıkladı! 2021 Atamaları Hakkında Son Durum!

Düzenlenen TBMM plan ve bütçe konuşmasında soruları yanıtlayan Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamalarda bulundu. Milletvekillerinden gelen köy okulları hakkındaki soruya 3-5 öğrenci dahi olsa okulları açacağız, binlerce okul açılacak dedi.

Özel okullar hakkında sorulan sorulara  "Özel okulların belli koşullarda açılmasına ilişkin düzenleme Cumhurbaşkanlığında, hayata geçmek için sırasında bekliyor" cevabını vererek 500 metrekareden az bahçesi olan özel kurumların açılmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Eğitim sisteminin online sisteme geçmesi dolayısı ile dersler EBA üzerinden işleniyor. Sistemin çökmüş olduğu hatırlatılınca , sisteme 2 uluslararası saldırı düzenlendiğini ve aynı anda binlerce öğrencinin sisteme girmeye çalıştığı için  yoğunluk sebebiyle olduğunu  açıkladı.

Diğer Ülkelere Göre Öndeyiz!

Bakan Selçuk sistemin işleyişinin güzelliğini anlatmak için çeşitli örnekler verdi. Bazı ülkelerde öğrencilere mesaj yoluyla konu başlıkları yollanıp kenara çekinildiğini söyleyen Selçuk  sistemin güzelliğinden bahsetti. EBA ile gerçekleştirdikleri derslerden , etkinliklerden ve sistemin çok yönlülüğünden bahseden Ziya Selçuk şöyle devam etti ; "Fakat hiçbir şey yapılmamış gibi 'EBA çöktü' denilirse, bir yanlış anlamadan kaynaklanan ve uluslararası Hollanda ve Amerika merkezli iki siber saldırıdan dolayı yaşadığımız bir problemin 'EBA çöktü' şekilde ifade edilmesi çok sağlıklı değil diye düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Bütçe konuları tartışılırken 2021 için verilen bina güçlendirme kaynağı hakkındaki görüşleri sorulduğunda şu cevabı verdi; "İzmir'de ağustos-ekim aylarında 50 okulumuzun yıkımını gerçekleştirdik. Bu okulları zaten boşaltmıştık. Depremde 2 bin 600 okuldan sadece 139'unun duvarlarında, sıvalarında çatlak var. 139 hafif sorunlu okul içinde Bayraklı'da tek bir okul bile yok. 139 okulla ilgili de sıva, tamir vesaire her türlü tedbir alınacak. Son birkaç yılda elbette ödenekler artıyor. 2021'de bu inşaatları tamamlayacağız. 2021'de ek bütçe sağlanması ihtimalini de göz önünde bulundurarak ilave tahkik çalışmalarını da programlayacağız."

Atama Yapacağız!

Bir çok öğretmenin merakla beklediği atama konusu gündeme gelince "2021'de tabii ki atama yapacağız. Bütçede öğretmen ataması var. Sayısının yüksekliği konusunda bizim gayretimiz, çabamız, girişimlerimiz var. Bunun müjdesini inşallah olduğunda paylaşacağız" söylemlerinde bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sağladığı imkanlardan biri olan taşımalı eğitim etkili bir adım olmuştu. Bölgesel olarak öğrencilere ücretsiz ulaşım imkanı sağlayan sistemde bu yıl tasarruf yoluna gidileceğini açıkladı.

Bakan Selçuk, şöyle devam etti: "Bu yıl kitap onaylarının yapılacağı ayla ilgili mevzuattaki değişiklik ve diğer tedbirlerle beraber 434 milyon TL ders kitaplarında tasarruf sağlanmıştır. Her okul kendi yakacaklarını, ihale açarak alırken bu yıl Enerji Bakanlığı ile bir anlaşma yaptık ve kömürleri belirli bir kalorinin üzerinde olması şartıyla merkezi olarak aldık ve okullara ulaştırdık. Dolayısıyla hiçbir okul ihaleyle uğraşmadı, hiçbir okulda ihalelerle ilgili sıkıntılar vesaire konuşulmadı. Bunu Türkiye olarak merkezi düzenledik ve sadece kömürden 155 milyon TL civarında bir tasarruf sağlandı."

Hediye Konusu Gündemde!

Çeşitli başarılar elde etmiş öğrenci ve öğretmenlere bir takım hediyeler taktim ediliyordu. Bu konu hakkında bu hediyelerin miktarının 1 milyon lirayı aştığına dair çıkan asılsız haberler sorulunca  satranç takımı, kalem, kitap gibi hediyeler verildiğini dile getirerek, "Başarılarla ilgili törenlerde, ziyaretlerde, kutlamalarda çeşitli hediyeleri çocuklara dağıtıyoruz. Yoksa Bakanlık ya da Bakan bir milyonluk hediye almış da bunu dağıtmış böyle bir şey söz konusu değil." dedi.

Eski Köy Okullarının Durumu!

Kullanımı duran köy okulları hakkında çeşitli iddialar ortaya atılmıştı. Yapılan toplantıda köy okullarının başka kurumlara tahsis ediliş nedeni ve sistemi sorulunca şöyle cevapladı; "Bizim eğer ihtiyacımız yoksa ki bunlar tahsistir bize Milli Emlak tarafından, biz bunların mülkiyetine sahip değiliz, hepsi tahsistir. İhtiyaç duyulması halinde Milli Eğitim Bakanlığına geri verilmesi koşuluyla biz bu kullanılmayan binaların tamamını serbest bıraktık ve sayın valilerin denetiminde, gözetimindedir. Her il bunu rahatlıkla yapabilir. Bizim merkezi olarak bu konularla ilgili günlük takibimize ihtiyaç bile yok, geçici kullanım söz konusudur. Hiçbir engel yok."

300 Milyon Dolarlık Kredi!

Geçtiğimiz günlerde yaşanan İzmir depremi , bu konu üzerindeki hassasiyeti gündeme getirdi. Yapılan çalışmalarda okullar arasında depreme dayanıklı olmayan binaların tespit edildiğini söyledi. Tespit edilen sayının normalin üzerinde olduğunu bu konu hakkında detaylı inceleme ve değerlendirmelerin yapılacağını açıkladı. Deprem ile ilgili alınan önlem ve kararlar sorulduğunda ise "Dünya Bankasından da 300 milyon dolarlık uzun vadeli bir kredi aldık ve o kredi de uygulamaya geçti. Harcama yapılabiliyor. Depremle ilgili kullanılması koşuluyla 300 milyon dolar tamamen okul binalarımızın yenilenmesi ve güçlendirilmesi için kullanılacak." Açıklamasını yaptı.

YÖK İçin Çarpıcı İthamlar Ve Cevapları!

Ziya Selçuk konuşmalarını bitirdikten sonra sıra YÖK başkanı Yekta Saraç’a geldi.Son zamanlarda gündemi meşgul eden Tıp eğitimi ve üniversite hastanelerinin son durumu sorulduğunda "Hastane meselesi aslında hem bir hizmet kurumu hem de ikincisi tıp eğitiminin bir parçası. Ondan sarfınazar edersek hem eğitimi kaybederiz hem de hizmet sunumunun özelleştirilmesine doğru giden bir yol hızlanır." Cevabını verdi. Konun çözüme kavuşması gerektiğini vurgulayarak, üniversite hastanelerinin özel hastane olmadığını , zarar edebileceğini, bu zararın görev zararı olarak nitelendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ülke genelinde son zamanlarda oldukça yaygınlaşan ve gündemi meşgul eden beyin göçü konusu sorulduğunda, bu konunun kendileri ile bir alakası olmadığını aktardı .

"YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Projesi" hakkında konuşan Saraç , projenin çok yakında hayata geçeceğini ve olumlu sonuçlar beklediklerini iletti. 

Yaptığı çalışmalar için maddi ve manevi açıklamalar yapan Saraç bu konuda şeffaf oluşunun önemini vurguladı ve "Bizim YÖK'te bütün halılarımızın altı tertemiz, pırıl pırıl." dedi. 

Son zamanlarda gündemi meşgul eden bir diğer konu ise Hukuk Fakülteleri idi. Hukuk Gakültelerinde Hukukçu Dekan olmadığı yönündeki iddiaları şöyle cevapladı; "Bu doğru değil, aslı astarı da yok. Nedense emekli bir hukukçumuz böyle bir şey çıkardı." 

En Çok Eleştirilen Konu!

YÖK hakkında çıkan üniversite özerkliğini yok ettiğine yönelik haberlere tepki gösterdi. 

“3-4 yıldan beri en fazla eleştirildiğimiz husus 'niye üniversitelere bu yetkiyi verdiniz'. Bu salonda bize yönelttiğiniz eleştirilerin önemli bir kısmı da üniversitelerin yetkisi dahilindeki işlemler dolayısıyla. YÖK, son 5 yıldan beri yükseköğretim politikaları yapan bir kurum. Soruşturma açan bir kurum değil, müfredatı belirleyen bir kurum değil." ifadelerini kullandı.

Maddi anlamda kendisine yöneltilen bir diğer soru ise üniversitelerin paralı bir kuruma evrilmeyr çalışılması hakkındaydı. Saraç iddiaları şu şekilde yalanladı; "Yükseköğretimdeki bakış açımız kamucudur. Buna göre planlamalarımızı yapıyoruz ve buna göre projelerimizi hayata geçiriyoruz. Kamucudur, sosyal adaletçidir ve fırsat eşitliğini vurgular."

TBMM plan ve Bütçe Komisyonu toplantısı sonucunda 2021 yılı bütçeleri kabul edilen kurumlar arasına ÖSYM Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Üniversiteler ve Yükseköğretim Kalite Kurulu dahil oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.