Mezuniyet Sonrasında İş Bulmanızı Kolaylaştıracak İpuçları

Üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulmak oldukça stresli bir hal alabiliyor. İş aramak ayrı bir zahmet olduğu gibi başvuru sırasında elenmek te ayrı bir sinir bozucu olabiliyor.

Üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulmak oldukça stresli bir hal alabiliyor. İş aramak ayrı bir zahmet olduğu gibi başvuru sırasında elenmek te ayrı bir sinir bozucu olabiliyor. Rakiplerinize karşı önde olmanız için üniversite döneminde yapabileceğiniz ipuçları vardır. Bunlar işe alımlarda kanıtlanmış sonuçlardır. Size üniversite sonrası kesin başarı kazandıracaktır, aynı zamanda bu ipuçları mezuniyet sonrasında iş bulmanızı kolaylaştıracaktır. Şimdi onlara bakalım.

Kulüplere ve Öğrenci Topluklarına Katıl

Üniversiteler de öğrenciler için yapılan mükemmel hizmetlerden bir tanesi de kulüpler ve öğrenci topluluklarıdır. Öğrenci olduğunuz dönemlerde, bunlar ne işe yarayacak ki diye düşünebilirsiniz. Kulüplerde ve öğrenci topluluklarında öğrencilerin alanlarına dair eğitimler, seminerler ve çeşitli projeler verilmektedir. Bu kulüpler ve öğrenci toplulukları sayesinde işverenlerle tanışma ve çeşitli panellerde bulunma şansı yakalarsınız, aynı zamanda buralardan sertifika da alırsınız. Bunlar, mezuniyet sonrasında iş bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Staj Yapın

Tecrübesiz almıyoruz! Evet, bu cümle iş başvurularında çok kez söylenmektedir. Sizin üniversite eğitimi sırasında yapacağınız staj, ilk başta bu sözü yıkacaktır. Çeşitli firmalarda staj yapmak, erasmus ve yurt dışı eğitimleri gibi durumlar, sizin öğrenci kimliğinize yıldız katacaktır. Bu durumlar sizi tecrübeli, yabancı dil sahibi ve farklı kültür deneyimine sahip birey yapacaktır. Mezuniyet sonrasında iş bulmanızı kolaylaştıracak ipuçları için en önemli yöntem ise budur.

Part-Time Olarak Çalışın

Üniversite de eğitim gördüğünüz sırada ek gelir sağlayan işler yapmışsınızdır, eğer yapmadıysanız yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Part-Time veya Freelancer olarak çalıştığınız tüm işler size ekstra tecrübe ve bilgi kazandıracağı için iş bulmanız kolaylaşacaktır. Online çalışmak, kafede çalışmak, markette çalışmak gibi her iş olabilir. Sizin alanınıza yönelik küçük işlerin olması daha etkili olacaktır ancak normal bir şekilde çalışmanızın da size etkisi oldukça fazla olacaktır.

En Kötü Bir Tane Yabancı Dil Öğrenin

Staj yapma konusunda da yabancı dilin önemine değindik. Yabancı dil öğrenmek sizin kişisel eğitiminize katkı sağlayacağı gibi iş hayatınıza da katkı sağlayacaktır. İş bulmanızı kolaylaştıracak olan yabancı dil, sizin işinizde de hızlı bir şekilde yükselmenizi sağlayacaktır. Yabancı dil eğitiminizi yurt dışında alırsanız daha etkili olacaktır.

Üniversite Seçimi ve Derece ile Bitirme

Üniversite seçimini yapmak için geç kalmış olabilirsiniz ancak üniversiteyi halen bitirmediyseniz şansınız var demektir. İş başvurularında iş verenlerin ilk baktıkları bilgi, hangi üniversiteyi bitirdiğiniz ve nasıl bir derece ile bitirmiş olmanızdır.

Üniversite sonrasında iş bulurken rakibiniz oldukça fazla olacaktır. Rakiplerinizi geçmeniz için ya başarılı bir üniversiteden mezun olacaksınız ya da güzel bir diploma puanı ile bitireceksiniz. Bölümünüzü derece ile bitirdiğiniz durumda siz başvurmasanız bile iş verenler sizinle çalışmak isteyeceklerdir. Aslında buradaki önemli husus, sizin kendinizi ne kadar geliştirdiğinizdir.