LGS Sınavı Nedir? Tavsiyeler

LGS Sınavı Nedir? Tavsiyeler

Her yıl neredeyse müfredatımız değişir ve hemen hemen 5-6 senede taş çatlasa 10 yıl içinde farklı bir sistem gelir.

Her yıl neredeyse müfredatımız değişir ve hemen hemen 5-6 senede taş çatlasa 10 yıl içinde farklı bir sistem gelir. Kimi zaman bu sistemler sadece isim kadar çok küçük kimi zaman bir neslin diğer bir nesilden daha çok zorlandığı bir halde olabiliyor. LGS sistemi ise TEOG sisteminden sonra gelen sınav sistemidir. LGS’nin açılımı ‘Liselere Geçiş Sınavı’dır diyebiliriz.

LGS’ ye Kimler Girebilir?

Eğer siz TEOG ve önceki sistemlerdeki sınavlara girdiyseniz artık LGS’ ye girmeniz mümkün değil. LGS’ye girmek zorunlu değildir. Yani kimse sizi kolunuzdan tutup bu sınava sokamaz. Fakat LGS ile birlikte ‘Proje Okulları’ diyebileceğimiz okullar kavramı oluşmuştur. Evet, siz sınava girmek zorunda değilsiniz fakat proje okullarına, iyi okullara, gidebilmek için sınava girmek zorundasınız.

LGS Zor mu?

Bu soruyu rahatlıkla söyleyebilirim ki TEOG’a göre kesinlikle zor. Çünkü sınava giren bir kardeşim var ve benim bile yapamadığım soru sayısı bir hayli çok. Bu sorulara ‘Yeni Nesil Sorular’ denir ve oldukça yorucudur. Sorular tamamen anlama ve mantık üzerine kurulu. Yani bilginin yanında beynimizde çalıştırmak gerekiyor. Ezberle bir yerlere gelmek çok zor ve imkânsız denebilir. Anlama diyince bilineceği üzere sorular aşırı uzun ve karmaşık desek yalan söylemiş olmayız.

LGS İçin Tavsiyeler

Lgs zor ve mantığa dayalı olunca haliyle öğrencileri bir korku kaplıyor. Haksızda sayılmazlar aslında. Ama şunu belirtmeliyim ki biz öğrenciler rahata alıştığımız için bu kadar çok zor geliyor. Her neyse LGS maratonu için çok önemli tavsiyeler

Durumunuzu Bilin

Sakın ama sakın ben çok iyiyim, ben yaparım demeyin. Nice öğrenciler var böyle diyerek ve gamsızlık sebebiyle sınavda niteliksiz okullara giden. Aynı şekilde ben çok kötüyüm, ben yapamam demeyin; azimle çalışarak ve düzenli bir tekrarla çok güzel yerlere gelmeniz çok zor değil. Her neyse öncelikle seviyenizi bilin ki tekrar mı bilgi eksikliği mi sorularınızın cevabını bulursunuz.

Kitap Okuyun

Mantık sorularıyla birlikte çok uzun sorularda karşınıza gelecektir. Uzun soru demek karmaşık ve anlamamak demek. Bu sorununuzu ise kitapla çok rahatla aşarsınız. Özellikle uzun sorularda çok büyük vakit kaybedersiniz. Bu kaybı en aza indirmek için kitap okuyun. Bu sayede sürenin yanında sorularıda çözebileceksiniz.

Tekrar Edin!

Bunu genellikle sözel derslerde uygulamanız gerekir. Çünkü sayısal sorularda ufak bir bilgi verilir ve oradan tüm konuyu hatırlarsınız. Zaten sayısal konuları unutsanız bile çok rahat hatırlarsınız. Ama sözel derslerde özellikle Türkçe ve İngilizceyi tekrar etmezseniz bu derslerde de çokça istisna bulunma nedeniyle yanlış sayınız su gibi olacaktır.

Program Yapın

Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez, diye boşuna söylememişler. Programınız sayesinde hedefinize zamana göre ayarlarsanız. Tekrarı da bu programla yaparsanız bir dersten geri kalmazsınız.

Örnek Soruları Çözün

Sınava girmeden önce MEB her ay örnek sorular yayınlayacaktır. Eylül ayı gibi başlayıp en geç haziran ayında defalarca yayınlanıyor. Bu sorular genelde hangi konuların çıkacağı ve soru tiplerini belirlemenizde anahtar görevi görecektir. Bu soruları çözün çözemediğinizi kesinlikle nasıl çözüldüğünü öğrenin.

İyimser Olun

Durumunuz ne kadar kötü olsa bile asla pes etmeyin. Sürekli bir hedefiniz olsun ve bu hedefi gerçekleştirmeye odaklanın. Unutmayın kazanmanın sırrı devamlılıktır. Yarışı sonuna kadar götürürseniz mutlaka güzel bir sonuç alırsınız.