Kurslara Katılan Herkese 17.200 TL Ödeme İŞKUR’dan! Bu Fırsatı Kaçırmayın!

Kurslara Katılan Herkese 17.200 TL Ödeme İŞKUR’dan! Bu Fırsatı Kaçırmayın!

Pandemi sürecinde işsiz kalan ve hatta işyerlerini kapatmak zorunda kalan, bunun getirisi olarak ekonomik anlamda büyük zorluklar çeken vatandaşa İŞKUR desteklerini eksik etmiyor.

İŞKUR, bu süreç içerisinde meslek eğitim kurslarına katılan vatandaşlara günlük 30 ile 95 TL arasında harçlık, annelere aylık 400 TL kreş desteği sağlıyor. Kurslara katılan vatandaşlar hem bu sayede iş sahibi olabilme şansı kazanıyor hem de günlük bir miktar harçlık alabiliyor. Bu fırsattan yararlanabilmek için yapmanız gereken tek şey İŞKUR üzerinden ilanları takip etmek.

Peki İŞKUR Kurslarına Başvuru Şartları Neler?

1. Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
2. 15 yaşını tamamlamış olmak,
3. Mesleğin gereklerine uygun olarak belirlenen özel şartlara sahip olmak,
4. Kurumca aynı meslekte düzenlenen kursu tamamlamamış olmak,
5. İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak,
6. Emekli olmamak,
7. Kurslara katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak.
Belirtilen şartları sağlayan ve kursa devam etmelerine engel durumları bulunmayan yükseköğretim ve açık öğretim öğrencileri de kurslara katılabilmektedirler. Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilmektedirler.
Katılımcılar aylık 780 ile 2 bin 870 lira (2 bin 470 lira harçlık+ 400 lira kreş desteği), 160 günlük kurs süresince 4 bin 800 ile 17 bin 200 lira (5 aylık kreş desteği dahil) arasında ödeme alabiliyor. Sağlık primlerini de İŞKUR karşılıyor.

İŞKUR Kurslara Katılan Vatandaşlara Günlük Ne Kadar Veriyor?

1. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 60 TL zaruri gider ödemesi,
2. Geleneksel mesleklerde mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 40 TL zaruri gider ödemesi,
3. İstihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 30 TL zaruri gider ödemesi,
4. İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan ve İş Kulübü avantajlarından faydalanan ve akabinde istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlara günlük 95 TL zaruri gider ödemesi,
5. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği ödemesi,
6. Genel sağlık sigortası primi,
7. İş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi Kurumumuz tarafından mesleki eğitim kursu süresince karşılanmaktadır.

Kursa başlamış ve devam edecek olan vatandaşlardan hiçbir şekilde para talep edilmezken, kurs bitiminde vatandaşlara Kurs Bitirme Sertifikası verilmektedir. Bunun yanında kurs sonunda gerçekleştirilecek yeterlilik sınavını başarıyla geçen kişilere Mesleki Yeterlilik Belgesi verilecek.

Nasıl Başvurulur?

Meslek edindirme kurslarına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar, il veya ilçelerinde yer alan en yakın İŞKUR hizmet merkezlerine giderek başvuruda bulunabilirler.

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.