KPSS 2020 Tercihleri Ne Zaman?

KPSS 2020 Tercihleri Ne Zaman?

Kamu Personeli Seçme Sınavına giren herkesin merakla beklediği KPSS tercihlerinin tarihi belli oldu. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın yaptığı açıklama da sınavla ilgili detayları belirlemiş oldu.

Kamu Personeli Seçme Sınavına giren herkesin merakla beklediği KPSS tercihlerinin tarihi belli oldu. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın yaptığı açıklama da sınavla ilgili detayları belirlemiş oldu. Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim olmak üzere üç bölümden oluşan KPSS an itibariyle bu yıl için sonlandı.  Adayların tek odağı tercih dönemi oldu.

KPSS Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı, devlet kadrolarına memur olarak yerleşmek için girilen sınavdır. Bu sınava girmek için eğitim seviyesinin en az ortaöğrenim olması gerekmektedir. Lise, Ön Lisans ve Lisans düzeyinde yapılan sınavlar, bu yıl için covid-19 sebebiyle gecikmeli gerçekleşti. 6 Eylül 2020 tarihinde Lisans mezunları için yapılan sınav, 22 Kasım 2020 tarihinde Ortaöğrenimlerin girmesiyle son buldu.  Sınavın son bulmasıyla birlikte birçok Devlet kurumu alım ilanı yayımladı. Sınav sonucu açıklanan adaylar ilanlara başvuru yapmaya başladılar.

KPSS Tercihleri Ne Zaman Gerçekleşecek?

22 Kasım 2020 tarihinde Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın son bulmasıyla, sınava giren adaylar tercih haftasını beklemeye başladılar. Tercih haftası için ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamasına göre tercihler 30 Aralık 2020 – 7 Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.  Öğrencilerin almış olduğu puanla birlikte yapacakları tercihlerin atamasını ÖSYM gerçekleştirecek.  Hangi kuruma ne kadar kişinin alınacağı ise merak konusu.

Kaç Puan ile Atama Yapılır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın herhangi belirli bir baraj puanı bulunmamaktadır. Kuruma, puana ve mezuniyet alanına göre değişen tercihler sonucunda, adaylar uygun görülen kurumlara yerleştirilecektir. Bununla birlikte genel olarak atama puanları en düşük 60-65-70 puan arası değişmektedir. Atama konusunda bir sınır söz konusu değildir.

En Çok Arama Yapan Kurumlar Hangileridir?

2019-2020 yılı itibariyle en çok alım yapan kurumlar arasında Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı bulunmaktadır. Pandemi dolayısı ile atamalarda olabilecek değişikliliği de göz önünde bulundurmak gerekir. Bunun yanı sıra Belediyeler, Su kurumu, Elektrik Kurumu, PTT gibi birçok kamu kurumu da kendi belirledikleri özel niteliklere göre alım yapmaktadır.