Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandıracak Yöntemler

Kişiler yeteneklerine göre eğitim ya da iş hayatının stresinden kurtulmak için hobiler edinirler ve kendilerine zaman ayırırlar. Aslında her bireyin özelliklerine göre farklılık gösteren hobiler arasında en çok faydayı getiren hobinin kitap okumak olduğunu söylememize bile gerek yok gibi görünüyor. Kendinize kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için pratikler yapabilir ve kitap okumanın zevkini yaşayabilirsiniz.

Yayınlanma:
Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandıracak Yöntemler

Dünyada yapılan araştırmalar sonucunda medeni toplumlar, kültür düzeyi yüksek ve refah düzeyi yüksek toplumlar diğer toplumlara göre daha fazla kitap okuyor. Dünya görüşü, bakış açısı, küresel düşünce, hayal gücü, yaratıcılık, sorumluluk, araştırma gibi sayamadığımız alanda her zaman yararımıza dokunan başka bir şey öğreniriz.

Kitap okumak sadece kişisel gelişimimiz için değil, sağlığımız için de iyidir. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için çabaladığınız süre boyunca biraz zorlanabilirsiniz. İlk başlarda işkence gibi gelen kitap okuma alışkanlığı, ilerleyen zamanlarda sizinle ayrılmaz bir bütün haline gelecek. Her gittiği yere kitabını götüren şanslı kişilerden olmak içi yazının devamında söyleyeceğimiz yöntemlere kulak verin.

1- Zevklerinizi Ölçün

Herkes her kitabı okuyacak ve beğenecek diye bir şey yoktur. Bazı kitaplar size ilaç gibi gelirken bazıları da size işkence gibi gelebilir. Aslında birçok insanın kitap okuma alışkanlığı kazanmak isterken yapığı ilk hata bu oluyor. Kişi hiç haz almadığı konuda veya kapağını sevdiği için aldığı kitaplarla başlayarak, kitap okuma alışkanlığına başlamadan bitirmiş oluyor. Öncelikle ne tarz yazıları okumayı sevdiğiniz konusunda kendinizle tartışın. İlk okumaya başlayacağınız kitap, alışkanlığın devamı için atılan ilk temeldir.

2- Artırarak Devam Edin

Bu hususta kendinize kurallar koyarak ilerlemelisiniz. Diyelim ki ilk kitabınızı seçtiniz ve başlamak konusunda hazırsınız. Burada birçok kişinin yaptığı hata ilk günkü hevesle patlayana kadar kitap okumak oluyor. Bu kesinlikle çok yanlış bir bitirici unsurdur. İlk üç gün sadece 1 sayfa kitap ile başlayın. Kulağa çok az geliyor olabilir fakat kitabın devamını merak etmeli ve kendinizi boğmamalısınız. Üç günden sonraki diğer üç gün ise 2 sayfa kitap okumayı deneyin. Bu şekilde artırarak devam ederseniz, hem kendinizi bunaltmayacak hem de kısa süre içerisinde güzel yollar kat etmiş olacaksınız.

3- Hafif Kitaplar Seçin

Ağırlık kaldırmak gibi düşünün, ilk başta amacımız bir alışkanlık edinmek. Bazen çevremizdeki insanlar, seviyemizi ve ilgi alanımızı bilmeden bize kitaplar sunabilir. Bu kitaplar çok fazla teknik terim içerebilir, akademik olabilir veya sizin çok uzun olabilir. Bu tür kitaplarla başlamak, okuma alışkanlığı geliştirmenizi son derece olumsuz etkiler. Aksine kişinin kitap okuma hevesi kırılacak ve bir daha eline kitap almayacaktır. Bu yüzden küçük adımlarla ilerlemeniz gerektiğini bilin. Kitap okuma ağırlığını zamanla artırarak stabil bir seviyeye taşımış olacaksınız.

4- Kitabınızı Yanınızda Gezdirin

Gün içinde çok az şey yaptığımız bir zaman vardır. Sırada beklemek, seyahat etmek gibi. Boş zamanlarımızın çoğunu ya sıkılarak ya da cep telefonuyla geçiriyoruz. Ancak kitabı her zaman yanımızda tutarsak, bu süreler bizim için çok faydalı okuma saatleri haline gelebilir. Bu nedenle çantamızda her zaman kitap bulundurmanız çok faydalı olacaktır.

5- Kararlı Olun

Yeni bir alışkanlık öğrenmede en önemli şey istikrarlı olmaktır. İstikrarlı olamazsak, savaşmaya çalıştığımız alışkanlık yakında hayatımızdan kaybolacaktır. Hızlı bir başlangıç ​​genellikle hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Çoğu durumda, gaza çok çabuk geliriz ve çok çabuk başlarız. Ancak bu yoğunluk sizi çok kısa sürede sıkabilir. Bu nedenle, edinmek istediğimiz alışkanlığın kalıcılığı için daha mantıklı başlangıçlar çok önemlidir. Okuma alışkanlığı için 10 dakikaya başlamanızı tavsiye ederim. Her şeye rağmen bayram seyranını bölmeden günlük 10 dakikalık bir kitap okumak, alışkanlık kazanmanız açısından mükemmel olacaktır.

6- Okuduğun Kitapları Listele

Geriye dönüp bakınca sizi motive eden bir şey olmalı. Okuduğunuz kitaplar, geriye dönüp baktığınızda okumanız için yeni bir motivasyon kaynağı olacaktır. Günümüzde birçok kırtasiye mağazasından çok güzel defterler satın alabilirsiniz. Böyle bir defter almanız bir adım önde olmanızı sağlar. Bu defter hem kitap listesi oluşturmak hem de okuduğunuz kitaplarda beğendiğiniz cümleleri yazmak için çok faydalı olacaktır. Bu defter tamamlandığında kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Kitaplarınızı sosyal medyada da paylaşabilir ve arkadaşlarınıza tavsiye edebilirsiniz.

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanın Faydaları Nelerdir?

Çoğu zaman, hiçbir yararlı bilgi içermeyen TV şovlarını saatlerce izlemek yerine saatlerce kitap okuyanlar, kitaplardan ve edindikleri kültürden edindikleri bilgiler nedeniyle toplumda etkili kahramanlar olarak görülmektedir. Kitap okumanın tüm faydaları, insanların öncelikle kendileri için okuma alışkanlığı edinmeleri gerektiğinin önemli bir göstergesidir. Okuyarak iyileşen kişilerin çevrelerinde olup bitenlere daha doğru bir yaklaşım benimsemeleri beklenir. Öte yandan, okuyan bir toplum inşa etmek, zamanla uygun hızda eğitim düzeyini ve toplumdaki kültür düzeyini yükseltecektir.

 • Kitap okumak yaşama sevgisi kazandırır.
 • Okumak, düşüncenizi besler, geliştirir ve hızlandırır. Bütün bu yetenekler olgunlaşır.
 • Kitabı okuyan kişinin stresli çevre ve durumlara daha sağlıklı yanıtları vardır.
 • Kitap okumak zihninizi açar.
 • Bilgi ve kelime dağarcığını zenginleştirir.
 • Genel kültürü artırır. Bu, aktif bir insan olmanın yolunu açar.
 • Anlayışı ve konuşma yeteneğini geliştirir.
 • Mesleki ve eğitim hayatında başarı sağlar.
 • Dünya görüşünüzü değiştirir. Olaylara farklı bir perspektiften bakmanızı sağlar.
 • Hayal gücünü geliştirirek daha ortaya daha iyi fikirler atmanızda yardımcı olur.
 • Akıcı ve düzgün konuşma becerisi katar.

Gerçekleri okuyarak anlamak, ilk etapta güveninizi artırır. Okumak aynı zamanda size olayları inceleme ve insanların ufkunu genişletme fırsatı verir. Ayrıca çok kitap okuyanların zengin bir kelime dağarcığına sahip olduğu, konuşurken etkileyici bir hitap diline sahip olduğu ve karşısındaki kişiyi kolayca etkileyebileceği söylenebilir. Ayrıca kelime dağarcığının geniş olması daha terimlerle düşünmeyi mümkün kılar. Genel olarak, kültürel düzeyde düşünme yeteneğini artırır.

Kitap okumak, cehaleti ve toplumun gelişmesini önlemenin en önemli etkisidir. Kültürel düzeyi yüksek toplumlar aynı zamanda daha hızlı gelişme ve yeniliğe daha fazla açıklık için bir fırsat bulur. Ancak okumayan toplumlar cehalet içinde boğulacak ve yok olacaktır. Bir kitap okuyarak konsantrasyonunuzun artacağını görmek özellikle faydalı olacaktır. Kitapları okuyarak, çevrenizdekilerle olan ilişkilerinizin çok daha olumlu ve ılımlı olduğunu anlayabilirsiniz. Kitap okumak, algı gücünü artıracak, hayal gücünü güçlendirecek, okul ve iş hayatında daha büyük başarılara imza atacaktır. Bu sayede özellikle eğitimli aileler çocuklarına çok daha iyi davranabilir ve kişisel gelişim açısından sağlıklarına özen gösterebilir.

Kitap Okurken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Nasıl okuduğunuzdan emin olun. Sizi kolayca çekebilecek gürültü ve akıllı cihazların yanında olmak iyi bir hareket olmayacaktır. Onların etrafta bir yerde olduklarını bilmek, okumaktan kaçmak için bahaneler bulmanızı sağlayacaktır. İdeal olarak "çılgın kalabalıktan uzakta kendi odanızı" bulmalısınız. Aşağıda dikkat etmeniz gereken birkaç husustan bahsedeceğiz.

Severek Okuyun

Okuduklarımızdan bahsetmeden buna gerçek bir çözüm bulmak imkansız. Kitap okumaktan sıkıldıysanız, buradaki sorun her zaman siz olmuyorsunuz. Soru şu olmalı, "Severek okuyor muyum?" Çizgi roman, bilim kurgu veya fantezi belki size göre olmayabilir. Bu nedenle, ilginizi çekebilecek konular hakkında bir şeyler okumaya karar verirseniz, işinize yarayacaktır.

Kötü Çevirilerden Uzaklaşın

Kötü çevirisi olan bir kitap okuyorsanız, şimdiye kadar yazılmış en güzel kitaplardan birini okuyor olsanız bile, eminim sıkıcı bir okuma deneyimi yaşayacaksınız. Bu bakımdan çevirinin önemi çok önemli olduğunu ve okuyucuyu %100 oranlarında etkilediğini söylemeliyiz. Satın alacağınız kitabın kim tarafından ve ne zaman çevrildiğini mutlaka araştırın. Çevirisinden emin olmadığınız kitapları tercih etmeyin.

Doğru Vakitlerde Doğru Kitap

Her kitabın yaşı ve zamanı vardır. Okumayı sıkan kitaplar varsa, onları tamamen atmayın. Her kitap deneyimlerimizi, düşüncelerimizi ve duygularımızı anlatıyor. Bir zamanlar bizim için hiçbir şey ifade etmeyen işler, yaşadıklarımız sayesinde bambaşka bir boyuta ulaşabilir. Doğru kitabı doğru zamanda okumak, yapabileceğimiz en iyi şeylerden biridir. Bu konuda kendinizi şartlandırabilir ve doğruyu bulabilirsiniz. Yakın bir arkadaşınızla aynı vakitlerede aynı kitaba başlamak, sizi kitap okumaya yönelik teşvik edebilir.

Küçüklere Örnek Olun

Çocuklar okuldan sonra tüm zamanlarını aile evinde geçirirler ve ebeveynleri onların rol modelidir. Kitap okumanız ve kitap okuma alışkanlığı kazanmanız çocuğunuz için eğitici bir örnek olacaktır. Hatta onlarla okuma saatleri de düzenleyebilirsiniz.

Kitap Hangi Vakitlerde Okunmalı?

Kitap okumak, iş dünyasından uzaklaşmak ve kendinize biraz zaman ayırmak için en keyifli seçimdir. Hava güzelse parkta ya da bir kafede 20 dakikalık bir öğle yemeği molası vermek, kendinizi dinlemenin ve geliştirmenin en kolay yoludur.

Özellikle büyük bir şehirde yaşamanın yükü eve geldiğinizde daha da artıyor. Genelde insanlar eve geldiğinde gece yarısına kadar uyur. Tuhaf uyku düzenleriyle kendilerini sonsuz bir döngüye sokarlar. Düzenli bir uyku ile yatmadan önce 20 dakika kitap okumak, hayal gücümüzü harekete geçirerek uykuya dalmanızı ve rüya görmenizi kolaylaştırır.

Kitap Nerede Okunmalı?

Belki otobüste kitap okumak midenize iyi gelmeyebilir. Ancak metroda deneyin; Feribotta bile önyargılı olmayın. Göreceksiniz, aynı etkiye sahip olmayacak. Ayrıca uzun yolculuklarınızda kitap okumak, paha biçilemez anlardan birisi olacaktır.

Mümkünse dışarıda okumak için zaman ayırın. Hem zihninizi tazeleyecek hem de kendinizle vakit geçirmenin hafifliğini hissettirecek. Bunu ailenizle, arkadaşlarınızla bir aktivite olarak da yapabilirsiniz. Çevrenizle bu tür bir etkinlik yapmak, sizi terapiye girmiş gibi hissettirebilir.

Ev şüphesiz herkesin en iyi hissettiği yerdir. Okumak sizin için önemliyse, bir okuma köşesi bile kurabilirsiniz. Yatağınız, yatmadan önce kitap okumak için de önemli bir yerdir. Fakat uykunuzu getireceğini düşünüyorsanız kendinize farklı alanlar yaratabilirsiniz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet