Hukuk Nedir? Hukuk Fakültesi Nasıl Kazanılır?

Hukuk Nedir? Hukuk Fakültesi Nasıl Kazanılır?

Merhabalar, bu makalemi kazandığım ve mezun olduğum bölüm hakkında, bu bölümü düşünen ve bu bölümü kazanmak isteyen geleceğin avukat, hakim, savcı ve noterler adaylarına bölüm hakkında fikir vermek için yazıyorum.

Hukuk nedir? Hukuk fakültesi nasıl kazanılır? Merhabalar, bu makalemi kazandığım ve mezun olduğum bölüm hakkında, bu bölümü düşünen ve bu bölümü kazanmak isteyen geleceğin avukat, hakim, savcı ve noterler adaylarına bölüm hakkında fikir vermek için yazıyorum. Bu makalede bu bölüm hakkında kısa bilgiler ve hukuk ve belki de hukuk gibi kazanılması zor olan meslekler için çalışma yöntemlerini sizlere sumak isterim.

Hukuk Nedir?

Öncelikle bu bölümü seçmeden veya seçmeyi düşünmeden önce bu bölümün ne olduğunu hangi alanları kapsadığını, hangi olayları incelediğini bilmek faydalı olacaktır. Hukuk, toplumda kişi ve eşya adıyla sınıflandırdığı ve bu iki grup arasındaki ilişkileri düzenleyen ve bu ilişkilerde çıkan sorunların devlet tarafından müeyyidelendirildiği sistemler bütünüdür.

Hukukun öznesi kişidir, bu kişi insan olarak anlaşılmamalıdır. Bir varlığın veya olgunun kişi olması için sadece insan olması yetmediği gibi kişi sıfatı sadece insanı da kapsamaz. Hukukçular, olayları daha kolay çözmek ve daha iyi sonuçlar elde etmek için kendi dillerini oluşturmuşlardır işte bu dilin oluşturduğu bu iki kavram yani kişi ve eşya kavramı hukukun temelini oluşturur ve bu iki kavram hukukun ana karakterleridir.

Hukukçular, bu iki kavram arasındaki ilişkileri düzenlemek için hukuk evreni adı verilen bir dünya kurmuş, bu evreni kollara ayırmış ve baş karakterleri bu evrenin içine alarak incelemiş ve arasındaki ilişkileri düzenlemişlerdir. Bu iki karakter arasındaki ilişkileri düzenlemeyi daha kolay hale getirmek için ise bu evreni kendi içinde kollara ayırmışlardır. Peki bu kollar olarak nitelendirdiğimiz sınıflar nelerdir.

Hukuk Dalları Nelerdir?

Medeni hukuk, icra hukuku, borçlar hukuku, ceza hukuku vb. şekilde adlandırılan bu kollar herkes tarafından en az bir kere de olsa duyulmuş ve kulak aşinalığı olan kelimelerdir. İşte hukuk, bizlerin kulak aşinalığı ile bildiğimiz bu alanlarda kişi, eşya ilişkilerini düzenleyerek toplumsal yaşamın düzenini sağlamaya çalışan sistematik bir kurgusal yaklaşım biçimidir. Hukukçu adayları bu kurgusal düzenin ne olduğunu anlamaya çalışarak ve bu normlar evreninde eğitilerek birer hukukçuya dönüşür. Hukuk hakkında kısa bir bilgilendirmeden sonra bu bölümün zorluğu hakkında kısa bir bilgilendirme yapmayı sizlere borç bilirim.

Hukuk Fakültesi

Hukuk fakültesi, deyince insanlar arasında hatta hukuk fakültesi okuyan öğrenciler arasında bile bu bölümün ne kadar zor bir bölüm olduğu hakkında alışıla gelmiş cümleler kurmak aslında hepimizin karşılaştığı bir olay. Ben de bir hukuk fakültesi mezunu olarak bölümün zor olduğunu söyleyerek başlamak isterim. Hukuk bölümün zor bir bölüm olduğunu söylememizin yanı sıra aslında okunulan her üniversite bölümünün zor olduğunu söylemekte fayda var. Bu zorluk sadece hukuka özgü olmayıp tüm bölümleri kapsamaktadır.

Şu an aslında toplumca “okunur mu o bölüm?” veyahut “iş bulamazsın, boşuna okuyorsun” denilen bölümlerde dahi bu tarz zorluklar olduğu bilinmelidir. Bir öğrenci zorlukları öğrenerek yoğrulur ve mesleğe hazır hale gelir. Hukukun zorluğu ise tamamen bundan kaynaklanmaktadır. Zaten hukuk veya başka bir bölümü severek okumak zorluklara daha istekle göğüs germemizi sağlayacaktır ve halk arasında zorluk olarak adlandırılan ancak bizim eğitimimizin bir parçası olan bu adımları, istekle ve özenle adımlayıp zirveye ulaşmamızı ve ilk etapta birer iyi avukat olmamamızı sağlayacaktır.

İkinci olarak bu bölümü seçmeden önce bu bölümün size uygun olup olmadığını iyi bir şekilde düşünmenizi ve kararlaştırmanızı öneririm. Toplumda hukukçu için “ağzı iyi laf yapıyor bu kızdan/oğlandan iyi avukat olur” laflarıyla bu yola çıkmak akıl karı olmadığı gibi bu şekilde yola çıkanların sonradan hezimete uğradığı bilinmelidir mamafih bu şekilde yola çıkmak kesinlikle doğru bir seçim olmaz. Bu yola çıkmadan, önce kendinize sormanız gereken birkaç soru olmalı, bu sorulardan bazıları; okuma ve anlama kabiliyetim var mı?, sabırlı mıyım? , analitik düşünebiliyor muyum?, insan ilişkilerim iyi mi?, olay çözümleme yeteneğim var mı? Ve nicesi soru sizin aslında bu bölüm için uygun olup olmadığınızın cevabı olacaktır.

Son olarak bu bölümü kazandıktan ve hatta bitirdikten sonrasıdır. Bu bölümü kazanmış hatta hakkı ile bitirmiş olmanız yetmez. Bu bölümü bitirdikten sonra hakkı ile bu işi yapacak mısınız? veya yapabilir misiniz? bunları düşünmeniz gerekir çünkü Montesquieu’nun da dediği gibi ”Bir tek kişiye yapılan bir haksızlık, bütün topluma yapılan bir tehdittir.”  Bu tehdide olanak veya zemin sağlamamak için hukuk mesleğinin ahlaki normlara uyarak yapılması gerekir. Demem o ki, bu bölümün zorluğunun yanında bitirdikten sonra yiyebileceğimiz meyveleri adaleti sağlamaktır adalet devletin en önemli kaynağı olmakla beraber insanlığın ise hiçbir zaman kaybetmemesi gereken bir yapı taşıdır. Adalet mülkün temelidir ve bu adaleti sağlayacak kesim iste hukukçulardır. Tüm hukuk adaylarının iyi bir hukukçu olması dileğiyle.

Hukuk Fakültesi Nasıl Kazanılır?

Günümüzde üniversite okuyan her öğrenci, üniversitede hangi bölüm olursa olsun kazanmanın kolay olmayacağını bilir. Bu şu an üniversiteye hazırlanan öğrencilerin ise bilmesi gereken bir mevzudur. Bu bölümü kazanmak düzenli çalışmayla sağlanır düzenli ve aslında doğru olarak nitelendirilen bir sistematikle çalışmak üniversite hazırlığında öğrenciye verim katacak ve onu bir adım daha hayalleri yaklaştıracaktır ancak burada çalışmaktan çok daha önemli bir mevzu var ki oda şudur, başaracağına inanmak, hayallerini gerçekleştireceğine inanç duymak ve hatta hayallerini gerçekleştirmek için kendine güvenmektir. Üniversite hazırlığında olan kişiler şunu unutmamalıdır.

“İnanmak Başarmanın Yarısıdır.