Çocukları Teknolojiden Uzaklaştırmanın Yolları Nelerdir?

Günümüzde teknoloji her alanda teknoloji kullanımı artarken çocuklarımız da bu teknolojiden fazlasıyla etkileniyorlar.

Yayınlanma:
Çocukları Teknolojiden Uzaklaştırmanın Yolları Nelerdir?

Pek çok aile bilinçsizce çocuklarını oyalamak amacıyla ellerine tablet, telefon gibi cihazlar veriyor ancak bu cihazlar gereğinden fazla kullanıldığı zaman sadece çocuklara değil yetişkinlere de zararları çok fazla. Önüne geçmek ise çocuğun ebeveyninin üzerine düşen bir görevdir.

Teknolojik cihazların çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir?

 1. Bağımlılık: çocuk dış dünyadan tamamen soyutlanarak kendini telefondaki veya tabletteki oyunlara verdiğinde bir süre sonra bağımlı duruma gelir. Kendini tamamen o sanal dünyanın içine kaptırıp etrafındaki insanlarla ya da okuldaki arkadaşlarıyla iletişim kuramaz ve eve kapanıp sadece o sanal dünyanın içerisine kendini hapseder. Bu durum da çocuğun gelişimini olumsuz etkiler ilerde kolay arkadaş edinemeyen ve içine kapanan bir yetişkin haline gelebilir.
 2. Kötü alışkanlıklar edinme: çocuk küçük yaştan itibaren teknoloji sayesinde kötü alışkanlıklar edinebilir bunlar içki, sigara ve uyuşturucu olabilir. Günümüzde teknolojinin fazla yaygınlaşmasıyla kötü alışkanlıklara çocukları sevk etmeye çalışan pek çok site kuruluyor.
 3. Kontrolsüz alışveriş: Günümüzün sorunu haline gelen hızlı tüketim özendirilerek artmaktadır ve bu durum çocukları olumsuz etkilemektedir. Teknolojinin gelişmesiyle artık ürünlere hızlı ulaşım da çocukları tüketim çılgınlığına sürüklemektedir.
 4. Şiddet ve cinsellik: çocukların karşılaşabileceği bir diğer sorun ise şiddet içerikli ve cinsel içerikli sitelere çok kolay ulaşılmasıdır. Çocuğa çizgi film seyrettirirken dahi önüne çıkabilecek şiddet içerikli ya da cinsel içerikli videolardan çocukların etkilenmesi mümkündür.
 5. Kolaylığa alışma: internet sayesinde artık pek çok bilgiye hızlıca ulaşabiliyoruz. Bu bazen iyiyken bazen de kötü sonuçlar doğurabiliyor. Eskiden bir bilgiye ulaşmak için harcanan zaman sayesinde o bilgi daha uzun süre akılda kalırken şimdiyse çocukların bilgiye çabuk ulaşması çabuk da unutmasına yol açıyor. Bununla birlikte zora gelememe ve rahatlığa alışma durumu da olabiliyor.
 6. Aileye zarar verme: teknolojinin artmasıyla dolandırıcılıkta artmaya başlamış ve bunları çocukların ulaşabileceği şekilde yapmaya başlamışlardır. Çocukların adres, kredi kartı numarası gibi özel bilgileri bir başkasıyla paylaşması aileyi ve kendisini de tehlikeye sokacak bir durumdur.

Teknolojik cihazlardan çocuğu koruma yolları nelerdir?

 1. Örnek olmak: çocukların örnek aldığı kişiler anne ve babalarıdır ve sizlerde teknolojiden uzak durarak onları da uzak durmasına teşvik edebilirsiniz. Böylelikle hem sizin hem de çocuğunuzun teknolojinin zararlarından uzak durması daha kolay olacaktır.
 2. Zararları konusunda bilinçlenmek: teknolojinin zararlarını siz bilmeden çocuklarınızı uzat tutmaya çalışırsanız etkili bir uzaklaştırma olmayacaktır. Öncelikle zararları konusunda siz bilinçlenmelisiniz daha sonra ise çocuğunuzu bu konuda bilinçlendirmelisiniz.
 3. Çocuğa alan yaratın: çocuğunuza teknolojisizde çok başka şeyler yapabileceğini göstererek hatta onunla birlikte bu alanları oluşturup birlikte bu oluşturduğunuz alanlarda vakit geçirerek çocuğunuzu daha kolay teşvik edebilirsiniz.
 4. Kontrollü davranın: tamamen çocuğu teknolojiden koparmak da doğru değil çünkü zamana ayak uydurması için teknolojiyi de kullanması gereklidir ancak belirli zamanlar belirleyip bu alanların dışarısına çıkmayacak şekilde belirlenmeli ve internette ne yaptığına da kontrol etmelisiniz.
 5. Hesaplarını kontrol edin: hesaplarınızı kontrol edebilecek yaşta olan çocuklarınızın hesap şifrelerinizi bilmeli ve arada kontrol etmelisiniz ancak bir yaştan sonra sınırlarına müdahale etmemelisiniz, zaten küçük yaşta kontrol ederseniz çocuklarınızı ilerde kontrole ihtiyaç duymazsınız.
 6. Dışarda oyun oynamasını sağlayın: günümüzde pek çok çocuk evde teknolojiyle oyalanmakta ve etrafıyla ilgilenmemektedir ancak eski zamanlarda olduğu gibi çocuğunuzu sokakta oynamaya teşvik ederseniz onun gelişimi için ve sosyalleşmesi için çok yararlı olacaktır.
 7. Çocuğunuzun odasına televizyon koymayın: çoğu ebeveyninin yaptığı bir hatadır. Eğer çocuğun kendi odasında televizyon olursa onu kontrol etme imkanınız çok düşük olur. Odasında bulunan televizyon aynı zamanda uyku düzeninin de bozulmasına neden olacaktır.
 8. İletişim kurun: çocuğunuzla iyi bir iletişim kurmak hem çocukluk döneminde hem de daha sonra ergenlik döneminde yaşayacağınız sıkıntıları aza indirecektir. Çocuğunuzla sohbet etmeye oldukça özen gösterin.
 9. Yalnız bırakmayın: çocuğunuzun bilgisayarla oynama saatlerinde odasında oynamasına değil evinizin ortak bir alanında oynamasına izin verin bu sayede kontrol etmeniz de daha kolay bir hale gelecektir.
 10. İçerik sınırlandırıcı kullanın: çocukların her istediğine kolay ulaşmasını sağlamak yerine sınırlandırıcı koyarak sizin belirlediğiniz alanların dışına çıkmamasını sağlamalısınız.
 11. Birlikte kullanın: çocuğunuz bilgisayardan ödev yaparken onun yanında olmaya ve birlikte kullanmaya özen gösterin.
 12. Özel bilgi kullanımı: çocuğunuza özel bilgilerinizi bir başkasıyla paylaşmaması gerektiğini anlatın.
 13. Liste hazırlayın: çocuğunuzun ne zaman bilgisayar kullanacağını onunla birlikte belirleyin ki bu planın dışına çıkmaması gerektiğini anlasın.

Teknolojinin Çocuğunuza Olumlu Etkisi Nelerdir?

 1. Çocukların hayal güçlerinin gelişmesine katkı sağlar.
 2. Üretken olmalarını sağlar.
 3. Daha fazla bilgiye hızlı sürede ulaşma imkanı sayesinde daha çok öğrenme imkanına sahiplerdir.
 4. Pratik çözüm üretme konusunda da gelişme gösterebilirler.
 5. Bakış açılarının genişlemesine ve olayları farklı şekilde yorumlama yeteneğine de sahip olabilirler.
 6. Yaratıcılıklarının gelişmesine olanak sağlar.

Ancak teknolojinin çocuklar üzerinde olumlu bir etkisi olabilmesi için kontrollü bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet