Belediye Bursu Nasıl Alınır? Belediye Bursu Şartları

Belediye Bursu Nasıl Alınır? Belediye Bursu Şartları

Belediyeler her yıl öğrencilere ekonomik destek sağlayabilmek için burs vermektedir. Veirlen burs tutarlara duruma, koşula ve başvuran kişiye göre değişmektedir. Milyonlarca öğrenci ise ‘’Belediye bursu nasıl alınır?’’ sorusunun cevabını aramaktadır.

 

Belediyeler her yıl öğrencilere ekonomik destek sağlayabilmek için burs vermektedir. Veirlen burs tutarlara duruma, koşula ve başvuran kişiye göre değişmektedir. Milyonlarca öğrenci ise ‘’Belediye bursu nasıl alınır?’’ sorusunun cevabını aramaktadır.

Belediyeler her yıl ekonomik sorunları olan öğrencilere destek sağlamak için karşılıksız olarak destek vermektedir. Verilen destek duruma, koşula ve başvuran kişiye göre değişebilmektedir. Temel olarak yardıma ihtiyacı olan aileler, yoksullara ve herhangi bir geliri olmayan kişilere verilmektedir. Türkiye’de ise milyonlarca üniversite öğrencisi, ‘’belediye bursu nasıl alınır? Şartları nelerdir?’’ sorusunun cevabını araştırmaktadır.

650x344-binlerce-ogrenciye-karsiliksiz-burs-1533232770445.jpeg

Türkiye’de her ne kadar belediye bursu pek duyulmamış olsa da şu ana kadar milyonlarca öğrenci bu burs sayesinde eğitim – öğretim hayatlarında konfor seviyelerini ve ihtiyaçlarını yerine getirebilmektedir. Halk arasında oldukça yanlış bilinen noktalardan birisi de belediyelerin sadece üniversite öğrencilerine destek veriyor olduğunun düşünülmesidir. İlk olarak bilinmesi gereken husus, belediye sadece üniversite öğrencilerine değil ilkokul, ortaokul, lise ve yüksek öğrenim öğrencilerine de burs sağlanmaktadır. Fakat her burs veya destekte olduğu gibi belediye bursu şartları bulunmaktadır.

2541737-1200x627.jpg

Belediyelerden, belediyelere göre değişebilen tutarlar ve gereklikler bulunduğunu unutmamakta fayda var. Fakat temel olarak ortak hedef bulunmaktadır. Bu hedefinde; yoksul olan öğrencilere ekonomik destek sağlanmaktadır. Günümüzde en fazla desteği olan kişiler ise üniversite öğrencileridir.

Belediye Burs Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Belediye burslarından faydalanmak isteyen birçok öğrenci arama motorlarına ‘’belediye burs başvurusu nasıl yapılır?’’ sorusunu aratmaktadır. İlk olarak belediye başvuruları sanıldığını aksine zor ve karmaşık olan durumlardan oluşmamaktadır. Gerekli prosedürlerin yerine getirilmesi durumunda hızlı bir süreç başlayacaktır.

kyk-basvuru-shutter-16-9-1604480510-880x495.jpg​​​​​​​

Belediye burs başvurusu yaparken ilk olarak yetkili belediyenin ilgili kurumlarına müracat edilmelidir. Günümüzde belediyelerin farklı gereklikleri ve istekleri olabildiğini unutmamakta fayda var. Fakat genel olarak belediye burs başvurusunda gerekli olan belgeler şu şekildedir:

 • Belediye burs başvuru yapıldığına dair dilekçe​​​​​​​
 • Okul kaydı (yükseköğrenim, ilkokul, ortaokul veya lise)
 • Türkiye Cumhuriyeti kimliği
 • 2 Adet vesikalık fotoğraf
 • Yoksulluk belgesi

Genel olarak belediye burs başvurularında talep edilen evraklar bu şekildedir. Dikkat edilmesi gereken husus yaşadığınız bölgedeki belediyeye müracat ederek belgeleri tekrardan teyit etmenizdir. Bazı durumlarda belgeler değişebilmektedir.

thumbs-b-c-3e5495a9f9df06cde5a24f91381a394b.jpg​​​​​​​

Belgelerinizi gerekli mevkiye teslim etmenizin hemen ardından ilgili kişi getirdiğiniz evrakları ve bilgileri denetlemektedir. Bu denetleme sonrasında gerekli kriterleri yerine getirmeniz durumunda hızlı bir şekilde işleme tabi tutulmaktadır.

Belediye Burs Başvuru Şartları

Bilindiği üzere belediye burs başvurusundan faydalanmak için gerekli kriterlere sahip olunması gerekmektedir. Aksi takdirde belediyeden herhangi bir desteğin alınması mümkün değildir. İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir. Bunların yanı sıra belediye desteğini sadece konumunuzdan sorumlu olan belediyeden alabilirsiniz. Örneğin bir ilçede yaşıyorsanız, ilçe belediyesinden destek alabilirsiniz. İl belediyesinden destek alınmamaktadır. Fakat istisnai konumlarda farklılıklar olabilmektedir. Genel olarak belediye burs başvurusu şartları şu şekildedir:

 • 25 Yaş altında olmak
 • Herhangi bir gelir sağlanmaması
 • Mal varlığına dair araç, yapı, işyeri olmaması
 • Herhangi özel bir yerde burs alınmıyor olması
 • Ara sınıflarda okuyan öğrenciler 4 üzerinden 2,5 ders notuna sahip olunması

11892092-728xauto.webp

Belediye burs başvurusu şartları temel olarak bu şekildedir. Bu şartlarla uyum sağlayan öğrenciler hızlı bir şekilde ilgili belediyelerine başvuru sağlanabilmektedir. Aşağıdaki özelliklere sahip olan bireylerin, herhangi burs alma hakkı yoktur:

 • Özel üniversite/okul öğrencileri
 • Açık öğretim öğrencileri
 • Uzaktan eğitim alan öğrenciler
 • TEV bursundan faydalananlar
 • 25 yaşını aşmış bireyler
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar

 

Yukarıdaki kriterlere sahip olan bireylerin herhangi bir belediye bursundan destek alınması mümkün değildir. Daha detaylı ve net bilgilere vakıf olmak için ilgili belediyenize başvurabilir veya telefonla arayabilirsiniz.