Ara tatil olacak mı? Ara tatil ne zaman?

Nisan ayı ile birlikte, geçen yılda gerçekleşen ara tatil uygulaması gündeme geldi. 1 haftalık dinlenme fırsatı bulmak isteyenler ‘’Ara tatil olacak mı? Ara tatil ne zaman?’’ sorusunun cevabını arıyor. Detaylar haberimizde…

Korona virüs vaka sayısının 60 bini geçmesiyle birlikte kabine toplantısında alınacak kararlar Türkiye’de oldukça merak konusu oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencileri olabildiğince okulda tutmak istediklerini aktarmıştı. Fakat Ankara başta olmak üzere bazı illerde yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime tekrardan geçildi.

1-002.jpg

Ara Tatil Olacak Mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Nisan ayı içerisinde bir ara tatil verilip verilmeyeceğine yönelik olarak sorulan sorulara şu cevapları vermişti, ‘’15 Şubat’taki iki haftayı üç hafta yaptık. Yani ara tatili alarak oraya ekledik ve bir ara tatilden ziyade hatta okulun uzatılmasıyla ilgili de planlamalarımız var. Bizim okullarımız seminer dönemi dahil, 2 Temmuz'da bitiyor ama öğrenciler ondan önceki haftalarda bırakıyorlar. Ama bu sefer öğrencilerimizi 2 Temmuz'a kadar okulda tutmakla ilgili planlama çalışmaları var. Ara tatil yok." İfadelerini kullandı.

​​​​​​​3-003.jpg​​​​​​​

Karneler Ne Zaman Verilecek?

Karnelerin belirli bir tarihi olduğunu belirten Ziya Selçuk sonrasında şunları ekledi, ‘’ Örneğin lise veya ortaokul öğrencilerinin nisan sonunda notlarının tamamlanmasını bekleriz. Ondan sonra karneyle ilgili çalışmalar başlar. Liselerde daha karne vermedik. Bu duruma göre nasıl bir ihtiyaç doğarsa, şunu net söylemem lazım. 'Önceden bir şey söylüyoruz da bunu asla değiştirmiyoruz.' gibi bir durumumuz yok.

Karnenin tarihini de ona göre düzenleriz. Duruma bir bakmamız lazım. Süreci izlememiz lazım. Vakalara ilişkin tabloda çok daha farklı bir durum ortaya çıkacak ve biz yeniden kararlarımızı yeniden gözden geçirmek durumunda kalacağız." dedi.

4-003.jpg​​​​​​​

Ziya Selçuk, karnelerin birkaç hafta önce veya sonra verilmesinin kendileri açısından pek problem olmadığını dile getirdi. Sonrasında ise şunları ekledi, ‘ Bizde üniversite sınavını kazanmış fakat geçen sene lise mezuniyetinin notlarıyla ilgili sorumluluk dersi olduğu için henüz daha karnesini alamamış binlerce çocuk var’’ ifadelerini kullandı.