ALES Nedir? Kimler Katılabilir?

ALES Nedir? Kimler Katılabilir?

ALES, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın kısaltmasıdır. Bu sınava girmek için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren fakültelerinden mezun olma şartı aranmaktadır.

ALES, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın kısaltmasıdır. Bu sınava girmek için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren fakültelerinden mezun olma şartı aranmaktadır. İlgili bölümlerin fakültelerinden mezun olan adaylar bu sınava girerek akademik kariyer alanında ilerlemeye hak kazanırlar.

ALES Nedir?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), üniversitelerin dört yıllık fakültelerinden mezun olan öğrencilerin, üniversitede çalışan olarak kalmaları için girdikleri sınavdır. Bu sınav, öğrencinin lisans programı alanında yetkinlik kazanması için yapılan sınavdır. ALES, toplam da 4 yarıyıl olmak üzere, 2 yıl sürmektedir.  İlk ve ikinci yarıyıl da araştırma, son 1 yıl da ise tez hazırlama süreci bulunmaktadır. Tezini teslim eden öğrenci, başarıyla yüksek lisansını tamamlamış olur.

Yüksek lisans iki şekilde yapılmaktadır. Tezli Yüksek Lisans ve Tezsiz Yüksek Lisans olmak üzere iki kısımdan oluşur. Akademik alanda ilerlemek için tezli yüksek lisans yapmak şarttır. Alanında veya mesleğinde uzmanlaşmak isteyenler, tezsiz yüksek lisans yaparak uzmanlık sertifikalarını alabilir.

Üniversitelerin ALES Şartı Nedir?

Üniversiteler akademik alanda ilerlemek isteyen adaylara düzenli olarak her yıl yüksek lisans kontenjanı açmaktadır. Bu kontenjanlara girebilmek için ilgili üniversitenin istediği başvuru şartları baz alınmalıdır. Bazı üniversiteler ALES puanının en az 40 olmasını isterken, bazı üniversiteler ise bu puanı en az 65 ile açmaktadır.

Aynı zamanda ALES ile birlikte yabancı dil sınavlarına girerek, üniversitelerce istenilen puan elde edilmelidir. Bunun yanı sıra mezun olunan bölümün diploma notu da önem arz etmektedir. ALES, İlkbahar Dönemi, Sonbahar Dönemi ve Ara Dönem olmak üzere yılda üç kez yapılmaktadır. Sınav sorularında ise bilgiden daha çok anlama ve yorumlama soruları sorulmaktadır.

ALES Sonucu İş İmkanı Nelerdir?

ALES’e giren ve yeterli puanı alan adaylar, ilgili üniversitelere başvurarak yüksek lisans yapmaya hak kazanırlar. Yüksek lisans yapan kişiler, meslek hayatında üst düzey olarak değerlendirilir ve maaşlarını daha fazla alırlar.

Tezli yüksek lisans yapan kişiler akademik alanda ilerleyerek araştırma görevlisi veya öğretim üyesi olma şansına sahip olur. Bunun yanı sıra yüksek lisanstan mezun olduktan sonra doktora yaparak seviye atlama imkanına sahip olabilirler. Yüksek lisans yapan kişiler, üniversitelerde akademisyen olabilir, mesleklerinde uzmanlık seviyesinde çalışma imkanına sahip olur, kamu hizmetlerinde öğretmen olabilir.