Dünyanın en büyük aşı üreticisine ihracat yasağı geldi

Dünyanın en büyük aşı üreticisine ihracat yasağı geldi

Hindistan Oxford/Astra Zeneca' nın korana virüsü aşısını üreten Hindistan Serum Enstitüsü'ne ihracat ve satış yasağı koydu.

 

Hindistan Oxford/Astra Zeneca' nın korana virüsü aşısını üreten Hindistan Serum Enstitüsü'ne ihracat ve satış yasağı koydu. Dünyadaki en büyük aşı üretimi yapan olarak bilinen şirkete getirilen kısıtlamalar, gelişmekte olan ülkelere aşı ulaşmasını bu durumda gecikebilir.

Hindistan Serum Enstitüsü Oxford/Astra Zeneca' nın ürettiği korana virüs aşısına kullanma izne verildi fakat diğer ülkelere aşı ihraçlarını ve özel sektör aracılığı ile aşı satmasını geçici süre ile yasaklandı.

Firma üst yönetici konumunda olan Adar Poonawalla, AP'ye sunduğu açıklamalarda doğrultusunda, devletin korana virüsü aşının kullanımına, "Hindistan'da bulunan kırılgan toplum kesiminin korunduğundan emin olana kadar ihracat yapılmaması şartıyla" onay verdiklerini belirtti. Öte yandan da aşının piyasalara verilmesi de yasak olduğuna dikkatleri çeken Poonawalla, "Şimdi sadece Hindistan hükümetine aşı verebilmekteyiz." İfadesine yer verdi.

Ülkelere aşı sağlamamız gecikebilir

Dünyada ki en büyük aşı üretimi yapan firma getirilen kısıtlamalar doğrultusunda, gelişme aşamasında olan ülkelere aşı sağlanmamız gecikebilir.

Hindistan Serum Enstitüsü ile Dünya Sağlık Örgütünün öncülük yaptığı korana virüs Aşıları Küresel Erişim Programı niteliğinde ihtiyacı olan yoksul ülkelere sunmak için 1 milyar doz korana virüsü aşı üretme planı yapıyorlardı.

İlk aşıların ulaşımı baharı bulabilir

Firma tarafında COVAX'a teslim edilmek için Oxford/Astra Zeneca korana virüsü aşısı ve henüz onay verilmeyen ABD'li Novavax firmasının geliştirmiş olduğu aşıdan 100'er milyon doz üretmek için sözleşme imzaladıklarına dikkatleri çeken Poonawalla, sözü geçen sözleşmeye ilave olarak da 300 ile 400 milyon doz üretimi yapılması için görüşmelerin devam ettiğini, ayrıca sene sonuna kadar da COVAX'a 200 ile 300 milyon doz daha aşı sağlamasının planının yapıldığını söylediler.

Yapılan İhracat yasağı sebebiyle, söz konusu olan ülkelere ilk aşıların ulaşmasının baharı bulabileceği öngörüldüğü belirtildi. İlk olarak kendi halkında bulunan kırılgan  kesimde yaşayan insanların sağlıklı olduklarından emin olduktan sonra korana virüsü aşılarının ihracatına izin verileceği konusunda kararlı olduklarını bildirdiler. Hindistan öncelikli olarak kendi kırılgan kesiminde yaşayan insanını düşündü. Daha sonrasında aşıları ihracat yapabilecekler.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.