Dünyanın En Asil Kedisinin Karakteri!

Dünyanın En Asil Kedisinin Karakteri!

Hacimsel ve ağırlık olarak oldukça büyük olan Norveç orman kedileri, en büyük kedi türleri arasındadır. Yaklaşık olarak on kilolara ulaşabilen ağırlığının yanında erkek Norveç orman kedilerinin dişi kedilerden daha ağır olduğu söylenebilir.

 

 

Hacimsel ve ağırlık olarak oldukça büyük olan Norveç orman kedileri, en büyük kedi türleri arasındadır. Yaklaşık olarak on kilolara ulaşabilen ağırlığının yanında erkek Norveç orman kedilerinin dişi kedilerden daha ağır olduğu söylenebilir. Gelişimini yaklaşık beş yıl gibi uzun bir sürede tamamlayan Norveç orman kedileri oldukça uysal bir mizaca sahip olmakla birlikte uyumlu olmayı başarabilen kedilerdendirler.

Norveç orman kedileri sahiplerine oldukça ilgili olan yanının zıttı olarak aynı şekilde sahibinden öyle bir ilgiyi beklememektedir. Sahibine bağlanan ve onu seven biri olmasına rağmen yabancılara alışmada o kadar iyi huylar göstermeyebilir. Sahibinden özel bir bağlılık beklentisinin olmaması Norveç orman kedilerinin kendilerine yetebildikleri söylenebilir. Yalnız başına sıkılmak yerine, kendi kendine vakit geçirmeyi bilen bundan dolayı sıkkınlık göstermeyen nadir kedi türlerinden olan Norveç orman kedileri daha çok sürekli dışarıda olması gereken insanlar tarafından tercih unsuru olabilmektedir. Diğer kedilerin birkaç saatte tek başına sıkılabildiği yerde Norveç orman kedileri oldukça verimli bir zaman geçirebilmekte ve bundan dolayı sıkılmamaktadırlar.

Gürültü konusunda en az sorun çıkaran kedilerden olan Norveç orman kedilerinin miyavlama sebepleri açlık olabilir. Açlık dışında bu kedilerin çok ses yaptığı bile görülmeyebilir. İnsansı bir tabir ile söylemek gerekirse kendi halinde asil bir kedidir.

Suya alışkın olmalarının en önemli avantajlarından biri olan tüylerinin su geçirmez olması özelliği Norveç orman kedilerini daha korkusuz ve cesur bir hale getirmektedir. Vahşi yaşamına en yakın olan bu kedilerin vücutları bundan dolayı oldukça esnek, çevik ve kaslıdır. Vahşi doğa yaşamından izlerin sürekli ev içinde görülebileceği Norveç orman kedisinin her zaman bir yerlere tırmanma isteği ve merakı alışıldık bir görüntü olacaktır.

 

Norveç Kedisinin Genel Özellikleri

Mükemmel avcılar olan bu kediler oldukça sosyal olmaları ile de bilinirler. Uzun tüylerinin olması sebebiyle soğuğa ve suya oldukça dayanıklı olan Norveç orman kedilerinin kulakları sivri olmakla birlikte oldukça tüylüdür. Geniş ve uzun bir kuyruk yapısına sahip olan bu kediler hakkında ilginç bilgiler ise aşağıda sıralanacaktır.

- Yabancılara karşı soğuk olabilen Norveç orman kedileri sahiplerine ise oldukça bağlı ve sevgi dolu olmakla bilinirler. Nazik bir kedi olarak bilinen bu kedilerin vücudu ise yaşam koşullarından dolayı oldukça çevik ve kaslıdır.

- Vikingler tarafından dünyaya yayıldıkları düşünülen Norveç orman kedilerinin yaşamlarının sert ve vücutlarının güçlü olması ile Vikingler arasındaki bağlarını ortaya koyabilmektedir. Birçok mitolojik hikayenin de parçası olan bu kediler Norveç mitlerinde kendisine yer bulan yegane canlılardandır.

- Geçmişlerinde kısa tüylü oldukları düşünülen Norveç orman kedilerinin Norveç’in ikliminin gittikçe sertleşmesiyle birlikte evrimlerinin böyle bir yöne gittiği söylenmektedir. Norveç’in sert iklim koşullarında yaşayabilmek için oldukça güçlü ve dayanıklı tüylere sahip olmak ve böyle ısınabilmek şarttır.

- Nehirde balık yakalamak bu kediler için oldukça rutin bir avcılık şeklidir. Diğer birçok kedi türünün suyu sevmemesinin tam zıttı durumunu yaşayan Norveç orman kedileri suyu sever, iyi yüzer ve suda avlanabilen kedilerdirler. Bu özellikleri ile Van kedileri gibi birkaç tür kedinin tek suyu sevdiklerinin bilinmesi gereklidir. Vahşi yaşamın zorlu koşulları bu kedileri oldukça çevik ve atletik hale getirmiştir.

- Sıcak mevsimlerde tüy dökerler. Norveç orman kedilerinin uzun ve gür tüyleri yaz aylarında aşırı sıcağa sebep olacağından dökülmeye başlar. Soğuk mevsimlerde onları sıcak tutan tüyler sıcak mevsimlerde dökülmeye başlar. Soğuk mevsimlerin gelmesi ile birlikte Norveç orman kedilerinin boynundaki tüylerin gittikçe yoğunlaşıp sertleştiği hemen fark edilebilir bir özelliktir.

- En büyük kedi türleri arasında olan Norveç orman kedileri 10 kilolara varabilmektedir. Bu kilolu durum kediyi daha hantal yapmamakta tam tersine kedinin daha güçlü ve atletik olmasına neden olmaktadır. En güçlü kediler arasında gösterilen Norveç orman kedileri bu alanda en başlarda sayılmaktadırlar.

- Büyük kafalara sahip olan Norveç orman kedilerinin yüzleri üçgeni andırmaktadır. Çeneleri vücutlarının kaslı yapısına uygun olarak oldukça sert olan bu kedilerin yanaklarındaki etli kısım oldukça boldur.

- Siyah renk gözlere sahip olan Norveç orman kedilerinin kulakları, Norveç’in zorlu koşullarına adapte olmuş şekilde oldukça tüylü ve korunaklıdır. Sürekli tetikte olan bu kedilerin kulakları her zaman tehlikelere açık şekilde beklemektedir.

- Kuyrukları oldukça büyük olan bu kedilerin tüylü yapısı kuyruklarına da yansımıştır. Yumuşak bir dokuya ve tüye sahip olan kuyrukları vücut büyüklüklerine oranlı bir şekilde büyüklük göstermektedir.

- Gelişimleri beş yıl kadar bir sürede tamamlanan Norveç orman kedilerinin doğumları diğer kedilere oranla daha kolay geçmektedir. Doğan yeni yavrular üç ay gibi kısa bir sürede oldukça etkili tüylere sahip olabilmektedirler.

- Bakımları için biraz fedakarlık gerekebilen bu kediler için sahiplenen kişinin büyük bir evde yaşaması çok iyi bir tercih olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.