Dünyanın Efsane Olmuş 10 Şehri

Dünyanın Efsane Olmuş 10 Şehri

Dünyanın uzun tarihi boyunca insanlar pek çok farklı şehir kurmuştur. Kimi şehirler Dünya tarihine damga vurmaya halen devam etmektedir. Dünya tarihine damga vurmuş Dünyanın efsane şehirleri hangileridir detaylar yazımızda.

Dünyanın uzun tarihi boyunca insanlar pek çok farklı şehir kurmuştur. Kimi şehirler Dünya tarihine damga vurmaya halen devam etmektedir. Dünya tarihine damga vurmuş Dünyanın efsane şehirleri hangileridir detaylar yazımızda.

Dünyanın En Efsane Şehirleri

İşte Dünya tarihine altın harflerle kazınmış Dünyanın en efsane şehirleri:

1-Efes

Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Efes turistlerin yoğun ilgi gösterdiği antik kentlerden biri halindedir. Yapımı 120 yıl süren bu kent Helenistik çağın başkenti olmanın yanı sıra limanlara yakınlığı nedeniyle dönemin önemli ticaret merkezlerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

İçinde 58 yapı bulunduran Efes antik kentin pek çok binası günümüze kadar ulaşamamıştır. Her yıl yaklaşık olarak 1.5 milyon turisti ağırlayan Efes antik kent tarihi gezilerden hoşlananların uğraması gereken adreslerden biridir.

2-Kyoto

1000 yılı aşkın Japonya’nın başkentliğini üstlenmiş Kyoto binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yapıyor. Bahçeleri, parkları, tapınaklarıyla ön plana çıkan bu adres Japon kültürünü kapsamlı şekilde keşfetmek isteyenlerin uğraması gereken adreslerden biri halindedir.

Ülkenin kültür ve film merkezi olarak kabul edilen bu bölgede 1.600’ü gecik tapınak bulunur. Aynı zamanda içinde film stüdyoları, Şinto tapınakları vs. gibi görülmesi gereken yerlerde bulunduruyor.

3-Dubrovnik

Hırvatistan’da bulunan bu şehir Balkan savaşında en fazla hasar alan yerlerden biri olarak bilinir. Buna rağmen şehrin antik güzelliği günümüze kadar korunmuştur. Adriyatikin incisi olarak bilinen bu bölge tarihle harmanlanan farklı bir atmosfere sahiptir.

Dünyanın en güzel şehirleri arasında sayılan bu şehir gerek tarihi gerekse coğrafi açıdan turistlerin beğenisini kazanıyor.

4-Prag

Bu masalsı şehir yalnızca sahip olduğu mimarisiyle değil coğrafi özellikleriyle de Avrupa’nın en özel şehirlerinden biri olma özelliği taşıyor.

Orta çağın etkilerinin fazlasıyla görülebileceği şehirde Charles köprüsü, astronomik saat, eski şehir gibi mutlaka görülmesi gereken detaylar bulunuyor. Pek çok açıdan Paris’le karşılaştırılan şehir turistlerin memnun ayrıldığı noktalardan biri olarak ön plana çıkıyor.

5-Hatra

Hatra Part imparatorluğunun en güçlü şehirlerinden biri olarak bilinir. Romalılar tarafından onlarca kez işgal edilmeye çalışılan bu bölgede kullanılan surlar ve kaleler buna izin vermemiştir.

6-Angkor

Kamboçya’da bulunan Angkor Kimer imparatorluğundan kalmıştır. 9-15. Yüzyılların arasında hüküm süren bu imparatorluk bugün Dünyanın en büyük bağımsız dini yapısı olarak kabul edildi.

Dünyanın en eski şehirleri arasında bulunan bu bölge mutlaka görülmesi gereken turistik yerlerden biridir.

7-Roma

İtalya’nın başkenti Roma hiç şüphesiz Dünyanın en büyük medeniyetlerinin kurulduğu şehirlerden biri olma özelliği taşıyor. İlk kurulduğu günkü halen korunmaya devam edilen Roma’da sayısız tarihi eser bulunurken turistlere adeta bir tarihi belgesel hissiyatı yaşatabiliyor.

Kiliseleri, sokakları, çeşmeleri ve tarih kokan binalarıyla Roma her açıdan baş döndüren bir şehir olarak ön plana çıkıyor. Bu şehri keşfe çıkmak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında ise İspanyol merdivenleri, Trevi çeşmesi, Kolezyum bulunuyor.

8-Kahire

Antik çağın en büyük uygarlıklarından biri olan Mısırın kökleri 7000 yıl eskiye dayanıyor. Keops piramitlerine ev sahipliği yapan bölge tarihi eserleriyle ilgi uyandıran şehirlerden biri halindedir.

9-St Petersburg

Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan St. Petersburg Dünya tarihinin en önemli şehirlerinden biri olarak biliniyor. 4 bin heykel ve 36 tarihi yapısıyla ön plana çıkan şehir dünya mirası listesine girmiştir.

10-Paris

Bilim, sanat ve kültür alanlarında Dünyanın önde gelen şehirlerinden biri olma özelliği taşıyan Paris yaklaşık 2 bin yıllık bir tarihe sahiptir.

Dünyanın en eski şehirleri arasında olan Paris’te görülmesi gereken yapılar arasında montmartre, Notre Dame, Avenues des Champs Elysees, Eyfel kulesi bulunuyor.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.