Dünya’da bir ilk: 50 derece olan Dubai’de yapay yağmur yağdırdılar

Dünyanın en kurak 10 ülkesinden birisi olan Dubai, kavurucu sıcaklıklarla mücadele etmeye devam ediyor. Sıcaklıkla mücadele edebilmek için yapay yağmur üretildi. 50 santigrat dereceyi bulan sıcaklıklara karşı drone yardımıyla yağmur yağdırdılar.

Hava sıcaklıklarının 50 derece kadar çıktığı Dubai’de drone eşliğinde yapay yağmur yağdırılmaya devam ediliyor. Ortalama olarak yılda 78 milimetre yağış alarak dünyanın en sıcak ve kurak 10 ülkesi arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde Ulusal Meteoroloji Merkezi, yapay yağmur üreterek bir ilk gerçekleştirdi.

İngiltere’de bulunan Reading Üniversitesi’nden uzmanlarla üretilen yağmur, droneler ile bulutlara elektroşok verilerek oluşturulduğu belirtildi. Meteoroloji Genel Merkezi tarafından yayımlanan videoyla güncel teknolojinin ne kadar geliştiğini de gözler önüne serdi.

Yağmuru Nasıl Yağdırdılar?

Indepent’ın haberine bakıldığında ‘Bulut tohumlama’ olarak tanımlanan bir yöntem aracılığıyla yağmur yağdırıldığı belirtildi. Drone yardımıyla bulutlardaki su damlacıklarının birleşerek yağış oluşturulduğu aktarıldı.

Çalışmanın yürütücülerinden olan Prof.  Maarten Ambaum, yapay yağmur teknolojisi hakkında bilgi vererek, ‘’Damlalar birleşip yeteri düzeyde büyük olduklarında yağmur olarak düşüyorlar’’ dedi. Birleşip Arap Emirlikleri, 2017 yılından bu yana projeyi yürüttüğü ve toplamda 15 milyar dolar ödenek ayrıldığının altını çizdi.