Yeni Zelanda, emisyonları azaltmak için elektrikli otomobil kullanımını hızlandıracak

Yeni Zelanda, fosil yakıtları aşamalı olarak kullanımdan kaldırmaya ve küresel ısınmayı azaltmadaki rolünü oynamaya çalışırken, elektrikli araçların benimsenmesini hızlandıracak ve hidrojeni alternatif bir enerji kaynağı olarak araştıracak.

Yayınlanma:
Yeni Zelanda, emisyonları azaltmak için elektrikli otomobil kullanımını hızlandıracak

16 Mayıs Pazartesi günü Wellington'da ilk emisyon azaltma planını açıklayan hükümet, elektrikli otomobil teşviklerinden kömürlü kazanların kullanımdan kaldırılmasına ve yardıma kadar bir dizi önlemi finanse etmek için başlangıçta dört yıl içinde 2,9 milyar NZ$ (2,54 milyar S$) tahsis edeceğini söyledi. Çiftçiler çiftlik hayvanlarından kaynaklanan metan emisyonlarını azaltır.

Başbakan Jacinda Ardern yaptığı açıklamada, "Bu, düşük emisyonlu bir geleceğe geçişimizde önemli bir gün" dedi. "Hepimiz deniz seviyesinin yükselmesi ve bunun Yeni Zelanda'daki etkisiyle ilgili son raporları gördük. İklim değişikliği konusunu düzeltmek için çok geç olana kadar bırakamayız."

Hükümet, küresel sera gazı emisyonlarına yalnızca küçük bir paya katkıda bulunmasına rağmen, Yeni Zelanda'nın dünya sıcaklık artışını sanayi öncesi seviyelerin 1,5 derece üzerinde sınırlandırma konusunda üzerine düşeni yapması gerektiğini söylüyor.

Ancak Pazartesi günü açıklanan önlemler aynı zamanda ülkenin çevresini korumayı ve ticaret yaptığı temiz, yeşil itibarı korumayı amaçlıyor.

Maliye Bakanı Grant Robertson, "Yeni Zelanda'da çevremiz gerçekten bizim ekonomimizdir" dedi. "Temiz, yeşil markamız hiç bu kadar önemli olmamıştı."

Hükümet, 2035 yılına kadar ülkenin hafif araç filosunun en az yüzde 30'unun elektrikli olmasını hedefleyen taşımacılığı karbondan arındırma çabalarını hızlandıracak.

Düşük emisyonlu araç alımını teşvik etmek için temiz araç indirimi sağlamaya, elektrikli araç şarj altyapısına yatırım yapmaya ve düşük ve orta gelirli hanelerin eski benzinli araçlarını hurdaya çıkarmaları durumunda elektrikli araba almalarına yardımcı olmaya devam edecek. Ayrıca bir EV kiralama planını da deneyecek.

2035 yılına kadar tüm toplu taşıma filosunu karbondan arındırmayı hedefliyor.

2030 yılına kadar çoğu hanenin kaldırım kenarındaki gıda atığı toplama erişimine sahip olmasıyla, çöplüklere giden atıkları azaltmaya yönelik çabalar olacaktır.

Hükümet ayrıca yeni düşük ve orta sıcaklıklı kömür kazanlarını yasaklayacak ve 2037 yılına kadar mevcut olanları aşamalı olarak kaldıracak.

Yeni Zelanda'nın ekonomisi tarıma, özellikle de metan emisyonları küresel ısınmaya büyük katkıda bulunan ineklere ve koyunlara dayanmaktadır.

Dünyanın en büyük süt ürünleri ihracatçısı olan ülkede 10 milyondan fazla inek ve besi sığırı ile 27 milyona yakın koyun bulunuyor. Bu, beş milyondan fazla insanla karşılaştırır.

Tahsis edilen 2,9 milyar NZ$'lık (2,53 milyar S$) 710 milyon NZ$, çiftliklerden kaynaklanan emisyonları azaltmak, karbonu azaltmak için ormancılığı genişletmek ve alternatif "yeşil" yakıtlar üretmek için ayrılmıştır.

2025'ten itibaren tarımsal emisyonları fiyatlandırmaya başlamayı planlayan hükümet, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, çiftlikte sera gazlarını azaltmaya yardımcı olan ürünlerin araştırma ve geliştirmesini hızlandıracak bir Tarımsal Emisyonlar İklim Eylemi Merkezi kuracağını söyledi.

Greenpeace girişimi "saçma" olarak nitelendirdi ve "odadaki pis büyük inek" ile gerektiği gibi başa çıkmadığını söyledi.

Greenpeace tarım kampanyacısı, "Yoğun mandıracılık Aotearoa'daki iklim kirliliğinin bir numaralı nedenidir, bu nedenle Emisyon Azaltma Planının inek sayılarını azaltacak veya emisyonları tetikleyen sentetik azotlu gübreyi aşamalı olarak kaldıracak politikayı içermediğini görmek kesinlikle şaşırtıcı" dedi. Christine Rose.

Hükümet bunun yerine "tarımsal emisyonlara yönelik kanıtlanmamış tekno-düzeltmelere" güveniyor.

Hükümet, karbon tutulmasını artırmak için daha fazla ağaç dikmeye yatırım yapacağını ve yenilenebilir kaynaklara geçişlerine yardımcı olmak için büyük ısı enerjisi kullanımlarıyla çalışacağını söyledi.

Bir hidrojen yol haritası ve açık deniz rüzgar enerjisi için düzenleyici bir çerçevenin oluşturulması da dahil olmak üzere kapsamlı bir enerji stratejisi geliştirmek için fonlar tahsis edilecektir.

Hükümet, "Yakıt olarak hidrojen, ağır yük ve çelik gibi elektriklendirilmesi zor sektörlerin karbondan arındırılmasını sağlayabilir" dedi. "Yol haritası, gelişmekte olan yeşil hidrojen sektörüne, hükümetin hidrojen için ekonomik olarak sürdürülebilir bir pazara giden yolu nasıl destekleyeceği konusunda daha fazla netlik sağlayacak."

Girişimler, ülkenin emisyon ticaret programından elde edilen gelirlerle desteklenen 4,5 milyar NZ$'lık İklim Acil Müdahale Fonu'ndan ödenecek. Hükümet geçen hafta, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon elde etme hedefinin bir parçası olarak önümüzdeki 14 yıl boyunca sera gazı azaltımı için hedefler belirledi.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet