Vergi Reformu Kolombiya’yı Karıştırdı! 24 Ölü 500’den Fazla Yaralı!

Kolombiya’da 7 gündür süren vergi reformu eylemlerinde kan akmaya devam ediyor. Şimdiye kadar 24 kişinin hayatını kaybettiği gösterilerde 500’den fazla kişi de yaralandı.

Kolombiya halkı, hükümetin ekonomi politikalarına tarihi Bolivar Meydanı’nda tepki göstermeye devam ediyor. Göstericiler ellerindeki döviz ve pankartlar eşliğinde müzikler ve şarkılarla eylemlerini sürdürüyor. ESMAD polisleri Ulusal Kongre Binası’na saldıran gruplara müdahalede bulundu.

1.jpg

Ülkenin diğer büyük kenti Medellin’de ise binlerce kişi hükümetin ekonomi uygulamalarına tepki göstermek için bir araya geldi ayrıca gösterilerde hayatını kaybedenler için polisi protesto etti.

Sağlık Bakanlığı, göstericilerden ilaç, oksijen ve tıbbı malzeme taşıyan araçlara müdahale edilmemesi istendi.

Amerika İnsan Hakları Komisyonu da Kolombiya’daki olaylar hakkında açıklamada bulundu ve polisin göstericilere aşırı güç kullandığını dile getirdi.

Devlet Başkanı Ivan Duque, diyalog için hazır olduklarını duyurdu. Şimdiye kadar polis 500’den fazla kişiyi gözaltına aldı.

2-001.jpg

Asgari Ücret Düşürülüyor

Olayların çıkış sebebinin ise 250 dolar olan asgari ücretin 200 dolara çekilmesi, KDV’nin yükseltilmesi, vergi tabanının genişletilerek halktan 6.8 milyar dolarlık vergi toplanmasını amaçlayan ‘vergi yasasının’ kongreye sunulması olduğu ifade ediliyor,

Ivan Duque, 2 Mayıs’ta yapmış olduğu açıklamada vergi reformu yasa tasarısının geri çekilmesi yönünde karar aldıklarını duyurmuştu.

3.jpg

Başkent Bogota, Medellin, Cartagena, Baranquilla dahil olmak üzere 50 şehirde sokağa çıkan binlerce kişi hükümetin yeni reformunu protesto etmişti. Ülkede birçok şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

4-001.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

9.jpg