Son dakika: Sağlık Bakanı istifa etti!

Son dakika: Sağlık Bakanı istifa etti!

Ekvador’da Sağlık Bakanı olan Juan Carlos Zevallos, yakınlarına ve bazı devlet görevlilerine öncelikli olarak korona virüs temin etmesinden kaynaklı istifa etti. Yaşanan bu olay Ekvador’da gündeme oturdu.

 

Ekvador basınında çıkan haberlere göre Devlet Başkanı Lenin Moreno’ya istifasını sunan Zevallos açıklamasında şunlara yer verdi, ‘’Milyonlarca Ekvadorlunun hayatını zorlaştıran bu bilinmeyen düşmanla mücadele etmek ve etkilerinin hafifletmek için bir doktor olarak aşkla ve şeffaflıkla karşı koymaya çalıştım’’ dedi.

Kamu politikaları gereği alınan kararların dayanışma ve hakkaniyet ilkeleri kapsamı üzerinde vurgulama yapan Zevallos, mevcut hükümetin görev süresinin dolacağını Mayıs 2021’e kadar da iki milyon kişinin aşılanmasının hedeflendiğini bildirdi.

Zevallos, 23 Ocak’ta özel bir sağlık merkezinde annesine KOVİD-19 aşısı yaptırdığının gündeme düşmesiyle birlikte kamuoyunda tepkilere neden oldu. Bunların yanı sıra birkaç üniversite rektörü ve devlet görevlilerine aşı olması için davet gönderen Zevallos, ülke muhalefeti tarafından oldukça sert bir şekilde eleştirilmişti. Ekvador’da bugüne kadar 300 bine yakın insan korona virüse yakalandı, 15 bin kişi ise hayatını kaybetti.