Salgını tamamen son erdirmek için yeni hamle!

ABD Ticaret Temsilcisi olan Katherine Tai, yeni tip korona virüs aşılarının üretim kapasitesini arttırmak ve tüm dünyaya erişebilmesini sağlamak istediklerini aktardı. Bu yüzden de Dünya Ticaret Örgütünde gerekli müzakerelere katılacaklarını aktardı.

Tai yaptığı yazılı açıklamada korona virüs aşıları üzerindeki patentlerin yani fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasına destek verdi. Böyle bir durum gerçekleşirse dünyadaki ülkeler korona virüs aşılarını üretebilecek.

115765607-tv064604555.jpg

Önemli Bir Hamle

Korona virüs salgının olağanüstü önlemler gerektirdiğinin altını çizen Tai, ‘’Yönetim, fikri mülkiyet haklarının korunmasına güçlü bir şekilde inanmaktadır. Fakat salgının sone erdirmede covid-10 aşıları için bu korumalardan da feragat etmeyi desteklemektedir’’ dedi.

Tai, bu konu için DTÖ’deki müzakerelere aktif olarak katılacaklarının altını çizdi. Kurumun fikir birliğine dayalı yapısı ve ilgili konuların karmaşıklığı dikkate alındığından da bu müzakerelerin zaman alacağını aktardı. Ayrıca bu aşıların üretebilmesi için de gereken ham maddelerin arttırılması üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında, korona virüs aşılarının üzerindeki fikri mülkiyet haklarının gündemde olduğunu fakat herhangi bir kararın alınmadığını belirtti.

koronavirus-asi-1476764-2.jpg​​​​​​​

BioNTech Kurucusu ve Yöneticisi Uğur Şahin Ne Dedi?

Alman ilaç firması olan BioNTech’in kurucusu ve yöneticisi olan Prof. Dr. Uğur Şahin ise Kovid-19 aşılarının üretim kapasitesini arttırabilmek için fikri mülkiyetten vazgeçmenin doğru bir yol olmadığını, bunun yerine de üretim lisanslari verilmesi gerektiğinin altını çizmişti.