Nükleer Felaket Tehdidi! Hepimiz Tehlikedeyiz!

Nükleer Felaket Tehdidi! Hepimiz Tehlikedeyiz!

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı Joe Biden’a büyük bir eleştiri geldi. ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Pompeo, nükleer silah ve Biden’ın İran ile temas içine girmesini sert bir dille eleştirdi.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı Joe Biden’a büyük bir eleştiri geldi. ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Pompeo, nükleer silah ve Biden’ın İran ile temas içine girmesini sert bir dille eleştirdi. Mike Pompeo, Biden’ı ve yönetimi eleştirirken, İran ile nükleer anlaşma yoluna girilmesini felaket olarak nitelendirdi. ABD’nin İran’ı memnun etmeye çalıştığını savunan Pompeo, bu durumun hem Amerika için hem de Ortadoğu için büyük bir felaket olduğunu savundu.

biden-pfizer-fabrika-reuters2-17233394-16-9-1614242661-880x495.jpg

ABD’de yapılan Cumhuriyetçilerin konferansında konuşan Mike Pompeo, Biden ve yönetimi için büyük eleştirilerde bulunurken, yapılan şeylerin ve alınan kararların tam bir felaket senaryosu olduğuna vurgu yaptı. Daha önceki başkan Donald Trump’ın İran’a karşı nükleerde maksimum baskı uyguladığını söyleyerek, nükleer anlaşmadan çekildiğini söyleyen Pompeo, Biden’ın tekrar bu anlaşma zeminine girişmesinin büyük bir felaket olacağına vurgu yaptı. İran’ın ABD hükümeti tarafından memnun edilmeye çalışıldığını savunan Pompeo bu arzunun Ortadoğu için felakat senaryosu olduğuna defalarca vurgu yaptı.

telemmglpict000252107773-trans-nvbqzqnjv4bqyntj27do1a-uef6jnsg5nm2whxvb04i3mqdyymohpeo.jpeg

İran’ın nükleer silah sahibi olması halinde ilerleyen zamanlarda yaptırım uygulanamayacağını söyleyen Pompeo, nükleer silahın kullanılması tehdidine karşılık ABD’nin elinin zayıflayacağını söyledi. Bu durumda İran’a karşı ambargo ve yaptırım uygulamalarında ABD’nin elinde koz olmayacağını savunan Pompeo, nükleer silahın kullanılması veya bunun düşünülmesinin ya da bir tehdit unsuru olmasının ne denli tehlikeli olduğuna vurgu yaparak endişelerini açıkladı.