Mercanlar, İklim Değişikliği Nedeniyle Singapur'da Yükselen Deniz Seviyelerini 'Çok Muhtemel' Gösteriyor

Mercanlar, büyük olasılıkla iklim değişikliğinin bir sonucu olarak 20. ve 21. yüzyılda kaydedilen yükselen seviyelerle birlikte, Singapur'un geçtiğimiz yüzyıldaki deniz seviyesi tarihinin iyi bir göstergesini sağlayabilir.

Yayınlanma:
Mercanlar, İklim Değişikliği Nedeniyle Singapur'da Yükselen Deniz Seviyelerini 'Çok Muhtemel' Gösteriyor

Bu, batan kara gibi birden fazla faktöre atfedilebilirken, Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) araştırmasından elde edilen bulgular, iklim değişikliğinin ülkede yükselen deniz seviyelerine katkıda bulunduğunu gösteriyor. Singapur Meteoroloji Servisi'nden 2020 yılında alınan veriler, Singapur'daki deniz seviyelerinin 1970 öncesi seviyelere göre 14 cm arttığını göstermişti.

Araştırmanın baş yazarı olan NTU'daki Singapur Dünya Gözlemevi'nden (EOS) Dr Jedrzej Majewski, son 100 yılda deniz seviyesindeki yükselme hızının küresel ortalamaya kıyasla daha düşük olması nedeniyle antropojenik etkiyi ortadan kaldırdığını söyledi. faktörler, muhtemelen Singapur'un jeolojik tarihi nedeniyle ülkedeki deniz seviyesinin sabit olabileceği veya hatta "hafifçe düşebileceği" anlamına gelebilir.

Antropojenik faktörler, fosil yakıtların yakılması ve ormanların kesilmesi gibi insan faaliyetlerini ifade eder.

Ayrıca, Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) yakın tarihli raporu dikkate alındığında, 1970'den bu yana buzullarda, buz tabakası yüzey kütle dengesinde ve termal genişlemede meydana gelen birleşik değişimin yaklaşık yüzde 70'i insan faaliyetlerine atfedilebilir. - 20. ve 21. yüzyıl boyunca bu yüzde arttığını kaydetti.

IPCC'nin en son raporu, Singapur'un 1995 ile 2014 arasındaki bir temel çizgiye göre 2050 yılına kadar yaklaşık 0,2m ve 2100 yılına kadar 1m'lik bir deniz seviyesi artışıyla karşı karşıya kalacağını ortaya koydu.

Bu keşif, Singapur'un yaklaşık 100 km güneydoğusundaki bir Endonezya adası olan Mapur'dan, genellikle yana doğru büyüyen dairesel mercan kolonileri olan mercan mikroatolllerinin kullanılmasıyla mümkün oldu.

Dr Majewski, buradaki mercanların, Singapur'un geçtiğimiz yüzyıldaki deniz seviyesi tarihinin iyi bir göstergesi olabileceğini de sözlerine ekledi.

Mercan mikroatolü'nün üst yüzeyi genellikle havaya maruz kalması nedeniyle ölü dokudan yapılırken, çevresi boyunca büyüyen canlı doku bulunur ve ağaç gövdelerinde bulunanlara benzer büyüme halkaları oluşturur.

Dolayısıyla bu halkalar, bu mercan mikroatollerini deniz seviyesi değişiminin doğal kaydedicileri yapar ve bilim adamları, mercanın herhangi bir bölümünün yaşını belirlemek için canlı dokunun bulunduğu dış yaştan geriye doğru sayarak bu değişiklikleri izleyebilirler.

Çalışmanın eş-yöneticilerinden olan EOS'tan Yardımcı Doçent Aron Meltzner, Tanjong Pagar'dan Singapur'un deniz seviyelerine ilişkin gelgit ölçüm kayıtlarının yalnızca 1989'a kadar dayandığını, mercan mikroatolünde kaydedilen ilk veri noktasının ise 1915'e dayandığını kaydetti.

"1915 ile 1990 arasında, Singapur'da deniz seviyesinin yükselmesi küresel ortalamadan daha yavaştı ve deniz seviyesi esasen istikrarlıydı.

"Ancak, bu çalışmadan önce, Singapur'daki olası deniz seviyesini yalnızca küresel bir ortalamadan ve daha yeni gelgit göstergesi kayıtlarından tahmin edebiliyorduk. Bu, deniz seviyesinin ne kadar yüksek olduğu ve dönem boyunca nasıl değiştiği konusunda biraz belirsizlik bıraktı. " dedi Prof Meltzner.

Dr Majewski, mikro atollerin araştırmacıların Singapur'daki olası deniz seviyelerine ilişkin belirsizliği daha önceki dönemler için yüzde 40'ın üzerinde ve daha yakın dönemler için yaklaşık yüzde 30 oranında daraltmasına izin verdiğini söyledi.

Deniz seviyesindeki verileri borsaya yatırım yapmaya benzetmek, yalnızca son iki haftalık tarihsel verilere bakar ve bir hissenin yüzde 10 veya yüzde 15 düştüğünü kaydederse, yatırımın "korkunç bir şey" olacağı düşünülebilir. fikir" diye ekledi.

"Ancak, verileri belki bir aya uzatırsanız, belki hisse senedi fiyatının yükseldiğini ve sonra düştüğünü görürsünüz. Ve süreyi 50 yıla uzatırsanız, son dönemin olduğunu göreceksiniz. 30 yılı aşkın bir büyümede küçücük, küçücük bir darbe" dedi Dr Majewski.

Aynı şey deniz seviyeleri için de tahmin edilebilir. Sadece 1990'lara kadar uzanan mevcut verilerle, ekip büyük resmin yalnızca küçük bir bölümünü görebilirken, daha uzun vadeli veriler daha eksiksiz bir resim sağlıyor, diye ekledi.

"Bu arka plan gelecekteki modellere dahil edilecek, uzmanların gelecekteki deniz seviyelerine ilişkin tahminlerinde daha kesin olmalarına ve Singapur'dakilerin bölgesel deniz seviyesi değişiminin küresel ortalamadan nasıl farklı olabileceğini daha iyi anlamalarına olanak tanıyacak." dedi.

Dr Majewski, en genç mercan mikroatoll kayıtlarının 1989'dan Tanjong Pagar'daki gelgit göstergeleriyle çapraz referans verildiğine dikkat çekerek, bölge için veri eksikliğine dikkat çekerek, bunların Güneydoğu Asya'daki deniz seviyesi değişikliğini yeniden yapılandırmadaki potansiyel kullanımlarını doğruladı. son IPCC raporunda bir bütün olarak.

"Belki 1980'lere veya 1990'lara kadar herhangi bir gelgit göstergesi olmayan ya da şu anda hala herhangi bir gelgit göstergesi olmayan pek çok yer var. Yani, büyüyen mercanları varsa ve doğru olanları bulursak. son 100 veya 200 yıldaki deniz seviyesi değişimini gerçekten yeniden yapılandırabiliriz.

Prof Meltzner, ekibin şu anda Endonezya ve Malezya'daki diğer bölgelerde benzer çalışmalar yürütmeyi planlayan Güney Adaları'ndaki mikro atolleri incelediğini söyledi.

Bunlar, farklı bölgelerin farklı deniz seviyesi geçmişlerine sahip olabileceği göz önüne alındığında, deniz seviyesinin yükselmesinin Singapur'un farklı bölgeleri üzerinde nasıl farklı bir etkiye sahip olabileceğine dair daha sağlam veriler verebilir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet