Koronavirüs Aşısıyla İlgili Tedirgin Eden Gelişme! Mutasyona Karşı Etkisiz, Koruma Oranı %50!

Koronavirüs Aşısıyla İlgili Tedirgin Eden Gelişme! Mutasyona Karşı Etkisiz, Koruma Oranı %50!

Koronavirüse karşı Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının koruma oranı açıklandı. Aşı birçok ülkede büyük hayal kırıklığına neden oldu.

Koronavirüse karşı geliştirilen ve mucize olarak nitelendirilen aşıların aslında bekleneni karşılayamadığı ifade ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Sinovac aşısının Brezilya’da etkinlik oranının yüzde 50 civarında olduğu açıklanmıştı. Son gelen açıklamalarda ise Pfizer/BioNTech aşısının da etkinlik oranının yüzde 50 civarında olduğu ifade ediyor.

pfizer-biontech-asisinda-tedirgin-eden-sonuclar-13885250-4941-m.jpg

İngiltere, İsviçre ve İsrail’deki gazetelerden gelen açıklamalarda aşının koruma oranının beklenenin çok altında olduğu ifade edilirken, koronavirüsün Brezilya ve Güney Afrika’daki mutasyonlarına karşı da etkisiz olduğu belirtildi. İsviçre’de ise koronavirüs aşısı olan yaşlılardan 4’te birinin 2-3 hafta içinde koronavirüse yakalandığı dile getirildi. Aşının koruma oranının beklenenden düşük olması ve mutasyona karşı etki etmemesi pek çok ülkede hayal kırıklığı yarattı.

Merkel Ortak Üretim İçin Putin’le Görüşecek

Koronavirüs aşılarının yeterince etki etmediğine dair gelişmeler yaşanırken, Almanya Başbakanı Angela Merkel’den dikkat çeken bir hamle geldi. Rusya’nın üretimi olan koronavirüs aşısının Almanya’dan onay alması durumunda ortak üretim için Rusya ile görüşme yapacağı belirtildi. Rusya’nın virüse karşı geliştirdiği aşı zayıf virüsle üretilmiş olan klasik aşı.

Etkinliği Yüzde 52

İsrail’de ülkenin koronavirüs danışmanı Nachman Ash, ilk etapta koronavirüs aşısının yüzde 52 etkinliğe ulaştığını açıkladı. Ash, aşının ikinci dozunun uygulanmasının ardından uygulanma oranının yüzde 95’e yükseleceğini, ancak bu koruma oranının aşının ikinci dozu uygulandıktan 14 gün sonra oluşacağı ve şu an için ülkede ikinci doz uygulanan kişinin oldukça az olduğu belirtildi.

Sağlık personellerinde ise aşının yüksek miktarda antikor üretimi yaptığını, aşılama yapılan personellerin yüzde 98’inin vücudunda antikor üretimi olduğunu belirtildi.

Laboratuvarda Tespit Edildi

Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşının, virüsün İngiltere mutasyonu B.1.1.7’ye karşı etkili olduğu ancak Güney Afrika ve Brezilya’daki mutasyona karşı etki gösteremediği laboratuvarda tespit edildi.

İsrail, dünya çapında nüfusa göre en çok aşılama yapan ülke, ancak ülkede geçtiğimiz Salı günü 10 binden fazla vaka görülmesi aşının virüse karşı etkisiz mi olduğu, sorularını akla getirdi.

pfizer-biontech-asisinda-tedirgin-eden-sonuclar-13885250-2371-o.jpg

Aşıdan Sonra Koronavirüs

İsviçre’de yaşlılar yurdundaki 54 kişi yaklaşık iki hafta önce koronavirüsün ikinci doz aşısını oldu, ancak bu kişilerden 15’inin tekrardan koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı.

Virüsün ikinci dozunun ardından insanların yeniden koronavirüse yakalanması bölgede büyük bir hayal kırıklığı yarattı. İlk dozdan sonra koruma oranın düşük olması nedeniyle insanların koronavirüse yakalanmasının normal olduğu ancak ikinci dozun ardından virüse yakalanılmasının üzücü olduğu ifade edildi. İlerde sempton gösteren kişilerin tekrar aşılanacağı belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.