Korkunç Toprak Kaymasında 11 Kişi Öldü! Sayı Artabilir!

Korkunç Toprak Kaymasında 11 Kişi Öldü! Sayı Artabilir!

Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre Burkina Faso’da bir madende meydana gelen toprak kayması sonucu 11 işçinin hayatını kaybettiği açıklandı.

 

Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre Burkina Faso’da bir madende meydana gelen toprak kayması sonucu 11 işçinin hayatını kaybettiği açıklandı. Altın madeninde meydana gelen heyelan sebebiyle 11 işçinin öldüğü açıklanırken, madende 20’den fazla işçinin bulunduğu belirtilerek, bu sayının artabileceği düşünülüyor.

t25-son-dakika-haberleri-burk-780.webp

Burkina Faso’nun İmyire kasabasında devam eden altın madenine dair yetkililerden açıklama gelirken, bugün itibariyle bölgede toprak kaymasının yaşandığı ve 11 işçinin öldüğü belirtildi. 3 işçinin yaralı olarak kurtarıldığı felakette ölü sayısının artabileceği ifade edildi. Madende 20’den fazla kişinin çalıştığı yetkililer tarafından açıklanırken, toprak altında kalan işçiler için kurtarma çalışmalarının başlatıldığı belirtildi.

Burkina Faso’nun temel ihracatlarından biri olan altın madenciliğine 2009 yılında başlandı. 12 yıla varan altın madenciliği ile uğraşan Burkina Faso’da 2019 yılında 50 ve 2020 yılında ise 60 ton altının işlendiği belirtildi. Ayrıca silahlı çetelerin saldırıları altında da bulunan altın madenlerinde işçi katliamları bu tür saldırılar veya doğal afetlerle sürekli yaşanmaya devam ediyor. Ülkenin muhalefet liderleri ve sivil toplum kuruluşları işçi ölümlerine karşı altın madenlerini protesto etmeye devam ediyor.