Kim Jong: Bakanı idam etti!

Kim Jong: Bakanı idam etti!

Kuzey Kore lideri olan Kim Jong, tüm dünyayı şoka uğratan bir kararı imza attı. İş yükünün ağır olmasından kaynaklı şikayette bulunan Eğitim Bakanı’nı idam ettiği iddia ediliyor.

Konuyla ilgili olarak bakanın adı açıklanamazken, eğitim bakanlığını ‘’Uzaktan Eğitim Yasasını’’ uygulamada yeterince iyi olmadığını gösteriyordu. Kuzey Koreli lider Kim Jong Un, hükümetten destek ve kaynak alamadığından kaynaklı şikayette bulunan Eğitim Bakanı’nı idam ettiği iddia edilmekte. Gerekçe olarak ‘’Parti karşıtı faaliyetler’’ nedeniyle üst düzey bir yüksek öğretim görevlisinin infaz emrinin verildiği belirtildi.

1.jpg

Sadece Park ismiyle tanımlanan 50’li yaşlarındaki adam, Yüksek Öğretim Bakanlığı’nın ‘’Uzaktan Eğitim Yasasını uygulanması için komisyon yönetim başkanlığını yaptığı belirtildi. Fakat Organizasyon ve Rehberlik Departmanı tarafından gerçekleştirilen açıklama Park’ın ülkedeki online eğitimi bilgilendirme konusunda herhangi bir kademe aşamadığı belirtildi. Bunların yanı sıra söz konusu kişinin iş yüküm ağır şeklinde açıklama yapması, Lider için bardağı taşıran son damla olmuş.

​​​​​​​2.jpeg​​​​​​​

İdam Edildi İddiası​​​​​​​​​​​​​​

Soruşturmadan kaynaklı olarak Kuzey Kore şok yaşıyor. Bakanın idam edildiği belirttirilirken henüz resmi bir açıklama yapmadı. Soruşturmada adı açıklanmayan eğitim bakanı resmen idam edildiği belirtildi. Daily NK, yeni Eğitim Bakanı olarak da Ri Guk Chol’un atandığını belirtti.

131.jpg​​​​​​​

Yaşanan bu olay sonrasında ise ülke kaos yerine döndü. Bunların yanı sıra dünyada nadir rastlanan bu olay birçok hükümetin tepkisini çekti. Şu an için Kuzey Kore’nin herhangi bir resmi mevkisi idam ile ilgili olarak bir bilgi paylaşımında bulunmadı. Önümüzdeki günlerde detayların daha da ön plana çıkması bekleniyor.