Japonya’da Koronavirüs Tedbirlerine Uymayanların Cezası Hapis Olacak!

Japonya’da Koronavirüs Tedbirlerine Uymayanların Cezası Hapis Olacak!

Japonya’da koronavirüs tedbirlerine uymayanlara karşı para ve hapis cezasını öngören düzenleme kabul edildi.

Japonya’da Başbakan Suga Yoşihide hükümeti, hastanelerde koronavirüse tedavisini reddeden ve çalışma sürelerini kısaltmayı kabul etmeyen kişi ve kuruluşlara ceza verilmesini öngören iki tasarıyı onayladı.

japonya-koronavirus-1485017.jpg

Yeni düzenleme OHAL uygulanmadığı zamanlarda, koronavirüse salgını gibi hastalıklarda eyalet valilerine, çalışma saatlerinin kısıtlaması ve kısaltılan çalışma saatlerine geçerli bir sebep sunmadan uymayan kişi ve kuruluşlara emir verebilmesi yetkisi sunmaktadır.

Sağlık tesislerine koronavirüs hastası kabul etmesi yönünde çağrı yapılacak, koronavirüs hastası kabul etmeyen sağlık tesislerinin ismi kamuoyuna duyurulacak, koronavirüse yakalanan ancak hastanede tedavi görmeyi reddeden kişilere ise 1 yıla kadar hapis cezası veya 1 milyon yen (9 bin 600 dolar) kadar para cezası verilmesi yeni tasarının içinde yer alıyor.

Yasalaşması Bekleniyor

İktidardaki Liberal Demokrat Parti ve koalisyon ortağı Komeito’nun diğer parti temsilcileri ile önümüzdeki hafta bir araya gelerek tasarıyı ele alması, tasarının Şubat ayı içerisinde mecliste kabul edilerek yasalaşması bekleniyor.

112483262-hi061629899.jpg

Yeni tasarı ile birlikte valilerin emirlerine uymayan işletmelere 300 bin yen (2 bin 900 dolar) kadar para cezası uygulanmasının önü açılacak. OHAL durumunda ise bu ceza 500 bin yene (4 bin 800 dolar) kadar çıkarılabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.