İnsanlara bilinçli olarak korona virüs bulaştırılacak!

İnsanlara bilinçli olarak korona virüs bulaştırılacak!

Dünya aşıyla birlikte korona virüs salgınını yok etmeye devam ederken İngiltere’de dikkat çeken bir deney yapılacak. İngiltere’de salgının kişiden kişiye nasıl bulaştığını ve aşıların etkinliğini anlamak için bilinçli olarak virüs bulaştırılacak.

 

İngiltere İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, dünyada bir ilk olacak olan klinik denemeler, 30 gün içerisinde başlayacak. Çalışma sırasında 18 ila 30 yaş grubu arasından 90 kadar sağlıklı yetişkin birey tercih edilecek. Seçilen gönüllülere ise kontrollü bir ortam içerisinde COVİD – 19 bulaştırılacak.

Denemede enfeksiyona ne kadar miktardaki virüsün yol açtığı, vücudun bağışıklığa olan tepkisi, virüsün kişiden kişiye nasıl geçeceği ve aşıların etkinliğinin detaylarına bakılacak. Bu sayede virüsü biraz daha yakından tanımak ve aşıları denetlemenin detayı öğrenilecek.

5e50c5a917aca90d14c3bfc2.jpg

Gönüllüler Takip Edilecek

Gönüllülere virüse maruz kalmalarından ardından 24 saat boyunca sağlık görevlileri ve bilim insanları tarafından takip edilecek. İngiltere hükümetinin 33,6 milyon sterlik destek verdiği bu denemelerin ardından korona virüs aşısı yaptırılmış katılımcılara virüs bulaştırarak, başka denemeler de gerçekleştirilecek.

bskfnwgcweg7dkdhtdq72q.jpg

Açıklama içerisinde görüşleri paylaşan İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwai Kwarteng, çalışmanın da korona virüse karşı mücadelede çabaların önemli bir detay olduğunu aktararak, ‘’Aşı geliştirmede çok olumlu gelişmelerin kaydedilmiş olmasına rağmen uzun vadede en etkili ve en güvenli aşıları bulmak istemekteyiz’’ diye ekledi.

Gerçekleştirilecek olan projeyi yönetecek isim ise Dr. Chris Chiu şunları söyledi, ‘’Nihai amacımız, bu hastalığı yenmek için hangi aşıların ve tedavilerin en iyi sonucu verdiğini belirlemek. Fakat bu çalışmada gönüllere oldukça fazla ihtiyacımız bulunuyor’’ ifadelerini kullandı.

thumbs-b-c-0622e20ac3c3ffd8bddf1e7c7791795e.jpg

Yeni Bir Yöntem Değil

Korona virüsün bilinçli olarak insanlara bulaştırarak gerekli deneylerin yapılması ilk defa sağlanmıyor. Sıtma, tifo, Kolera ve grip gibi hastalıklara karşı tedavi edilmesi amacıyla daha önce de gerçekleştirilmişti. Hastalıklara neden olan virüs ve bakterilerin kasıtlı olarak bulaştırılmasıyla birlikte hastalığı daha da yakından mümkün.