İngiltere’den Tarihi Karar! Sürü Bağışıklığına Geçiliyor!

İngiltere’den Tarihi Karar! Sürü Bağışıklığına Geçiliyor!

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği ülkelerden olan İngiltere’de salgına karşı önemli adımlar atılmaya devam ediliyor. Büyük bir aşılama yapan İngiltere şimdi de sürü bağışıklığına gidiyor.

Son dönemde Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen koronavirüs aşısına yönelik tartışmalar devam ederken, aşının 30 yaş altına kullanımının yasaklanması yönünde karar alındı.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, konuyla ilgili olarak açıklamasında 18-29 yaş arasındaki kişilerin Moderna ve Pfizer aşılarından birini seçerek uygulayabileceklerini belirtti. Hancock ellerinde bol miktarda aşı olduğunu ve vatandaşların endişeye kapılmasına gerek olmadığını ifade etti.

psbzq4lah0kdezsawx1qmg.jpg

Nüfusun Yüzde 73.4’üne Ulaşıldı

Tüm dünyada salgın felaketi devam ederken İngiltere’den önemli bir açıklama daha geldi. College London Üniversitesi’nin modellemesine göre 12 Nisan’dan itibaren İngiltere sürü bağışıklığına geçecek.

Ülke genelinde aşı veya koronavirüsü atlatma yoluyla virüse karşı bağışıklık sağlayanların oranı 12 Nisan’da yüzde 73.4’e ulaşacak. Bu oranının ülkede sürü bağışıklığına geçilmesi için yeterli olduğu belirtildi.

Son 24 günde İngiltere’de 100 bin civarı yeni vaka tespit edildi, 14 Mart’tan beri de 7.1 milyon kişiye daha aşı uygulandı.

Yetişkinlerin Yarıdan Fazlası Bir Doz Aşı Oldu

Araştırmayı gerçekleştiren College London Üniversitesi’nden profesör Karl Friston, ülke genelinde yetişkinlerin yarısından fazlasının en az bir doz aşı olduğunu belirtti, ayrıca insanların yüzde 42’lik bölümünün virüse maruz kaldığını, yine yüzde 10’luk bölümün de virüse karşı doğuştan bağışıklı olduğunu ifade etti. Bu oranların ülkede sürü bağışıklığı için yeterli olduğunu sözlerine ekledi.

tedbirler-asilama-derken-ingiltere-en-onemli-14051910-9274-o.jpg