Hollanda’da Hükümet İstifa Etti!

Hollanda’da Hükümet İstifa Etti!

Hollanda’da Mark Rutte hükümetinin istifa ettiği açıklandı.

Hollanda ulusal haber ajansı NOS’tan aktarılan bilgilere göre Hollanda’da Mark Rutte hükümeti, sayısız ailenin yıkıma gitmesine neden olan çocuk bakım desteklerinin kötü yönetiminden sorumlu tutulduğu bir rapor yüzünden toplu bir şekilde istifa etti.

165343-hollanda-hukumeti-istifa-etti-425c1431fa76fe885fcae8e0c12e0178.jpg

İstifanın nedeninin ise devlet görevlilerinin haksız yere binlerce aileyi çocuk yardımı aldıkları gerekçesiyle ‘sahtekar’ diye yaftalanması olduğu ifade edildi.

Aileler Yanlışlıkla ‘Sahtekar’ İlan Edilmiş

Hollanda Parlamentosu geçtiğimiz Aralık ayında araştırma komisyonu kurulması kararı almış, komisyon da devletten çocuk bakım yardımı alan binlerce ailenin yanlışlıkla ‘sahtekar’ olarak yaftalandığını ortaya çıkarmıştı. Komisyon bu aileler hakkında işlem yapıldığını da tespit etmişti.

Komisyon, çocuk bakım yardımı alan ailelerin gelirlerinin hesaplanması sırasında devlet görevlilerinin hata yaptığını gün yüzüne çıkardı.

“Benzeri Görülmemiş Adaletsizlik”

Devlet görevlilerinin yaptığı hatalardan dolayı binlerce ailenin yardım ödeneğinin kesildiği ve bu ailelerin ‘sahtekar’ olarak yaftalandığı ifade edildi. Komisyonun hazırladığı rapor “Benzeri Görülmemiş Adaletsizlik” olarak sunuldu ve gelirlerin incelendiği sırada hukuka aykırı yaptırımlar uygulandığı raporda belirtildi. Raporda yine birçok aile hakkında da soruşturmalar açıldığı ifade edildi.

Ödeneklerin Geri Alınması Kararı Alınmıştı

Ailelere yardımları ödeyen vergi dairesi ise usulsüzlük, eksik veya hatalı beyan, evrakta sahtecilik ve belge yetersizliği gibi nedenlerden dolayı ailelere verilerin ödeneklerin kesilmesi ve verilerin yardımların da geri alınması kararını almıştı.

son-dakika-hollanda-hukumeti-ulkede-tartisma-13868886-6430-o.jpg

Bakan İstifa Etmişti

Aileler bakım yardımı ödemesinde etnik kökenlere bakılarak ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla mahkemeye başvurmuştu. Mahkeme ailelerin iddialarını doğrulamış Vergi Dairesi Bakanı Menno Snel görevinden istifa etmişti.

Ailelere Tazminat Ödendi

Hollanda hükümeti ayrımcılığa maruz kalan ve bakım yardımları kesildiği için mağdur olan ailelere tazminat ödemişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.