Dünyadaki bir ilk Yalnız Bakanı atandı!

Dünyadaki bir ilk Yalnız Bakanı atandı!

Japonya’da pandemiyle birlikte büyük bir düzeyde intihar vakalarında artış gözlemlendi. Bundan kaynaklı olarak Japonya Başbakanı ülkesi için Dünyada bir ilki gerçekleştirdi ve Yalnızlık Bakanı atadı.

 

Japonya’nın korona virüs ile mücadelesi oldukça tahribatlı geçiyor. Sosyal hayatın neredeyse olmadığı ülkede son dönemlerde intiharlarda büyük bir artış gösterdi. İnsanlar giderek stresli ve yalnız bir yaşam doğru gidiyor.

Büyük bir artış gösteren intihar vakaları gözlemlenmesinden hemen sonra Japonya Başbakanı Yoshihide Suga önemli bir adım attı. Bölgesel Kalkınma Bakanı Tetsushi Sakamoto’nun yalnız yaşayan kişilerin sorunlarına yardımcı olabilmesi için sorumlu bakan olarak atadı.

Dünyanın ilk yalnızlık bakanı olan Sakamoto göreviyle ilgili olarak şunları ekledi, ‘’Başbakan Suga, konuyu incelemem ve ilgili bakanlıkla koordine ederek kapsamlı bir stratejiyi ortaya koymam için talimat verdi. Sosyal yalnızlığı ve izolasyonu önlemek için görevimi gerçekleştirmeyi umuyorum’’ dedi.

intihar-oranlarinin-arttigi-japonya-da-yalnizlik-bakani-atandi-845681-5.jpg​​​​​​​

İntihar Vakalarında Yüzde 70 Artış!

Suga, son dönemlerdeki özellikle kadınlarda büyük bir intihar artışının olduğundan söz etti. Geçtiğimiz yılın Ekim ayı içinde 880 kadının intihar ettiğini ve bunun önceki yıla nazaran yüzde 70 daha fazla olduğunu aktarmıştı.

İntihar konusunda uzmanlaşan Michik Ueda, ‘’Birçok kadının evli olmadığını biliyoruz. Kendi hayatlarını geçindirmek zorundalar ve geçici işlerle muhatap oluyorlar. Bu yüzden zor durumlarda dibe vurabiliyorlar’’ dedi.

250220211538398494477.jpg​​​​​​​

Dünya Ekonomik Forumu tarafından geçtiğimiz yıl Cinsiyet Eşitliği Raporu yayınlanmıştı. Japonya bu sıralanmada 153 ülke arasında 121’inci sırada bulunuyor. Cinsiyet eşitliği noktasında da oldukça sorunlu bir ülke.