Dünya İçin Yeni Bir Buz Devri Kapıda Mı?

Dünya İçin Yeni Bir Buz Devri Kapıda Mı?

Cardiff Üniversitesi’nden araştırmacılar artan sıcaklıklara bağlı olarak eriyen buz dağlarının, Dünya’yı yeniden bir buz devrine sokabileceğini ifade etti.

Buz devri, buz tabakalarının Dünya’nın geniş alanlarına yayıldığı ve sıcaklığın normale göre daha düşük olduğu dönemlere verilen isimdir. Dünya’da tarih boyunca 5 kez buzul çağı yaşandı. Şimdilerde ise yaklaşık 3 milyon yıl önce başlayan bir buzul çağının etkileri sürüyor.

703610.jpg

Cardiff Üniversitesi’nden araştırmacılar buz devrinin neden ve nasıl başladığını tespit edebilmek için bir araştırma yürütüyorlar. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre Antartika’daki buz dağlarının erimesi Dünya’yı tekrardan bir buz devrine sokabilir.

Güney Okyanusu’nun ve Antartika’nın Buz Devriyle Yakından İlişkisi Var

Araştırmacılara göre Antartika’da buzulların erimesinin nedeni Dünya’nın çok uzun zaman önce Güneş’in etrafında dönmek için yörüngesine oturması olduğunu belirtiyor. Dünya’nın yörünge oturmasının ardından Antartika’da buzulların erimeye başladığını bundan dolayı da Güney Okyanusu’nda bulunan tuz miktarının diğer bölgelere göre daha yüksek olduğunu dile getiriyor. Araştırmacılar ayrıca okyanuslarda yaşanan bu değişimin atmosferden daha fazla karbondioksit çekilmesine olanak sağladığını vurguluyor.

83002.jpg

Araştırmacılar, bu değişikliğin Dünya üzerinde bulunan sera gazı oranının azalmasını sağladığını belirtiyor. Bu koşulların Dünya’yı buzul çağına götürdüğü dile getiriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.