Dünya alarmda: hafta sonu dünyaya düşecek!

ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı tarafından flaş bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre Çin’e ait kontrolden çıkmış bir uzay roketinin, hafta sonu yeryüzüne düşmesi bekleniyor. Bu roketin güzergahı ise takip edildiğini aktardı.

Çin’e ait olan Long Marc 5B tipi roketin kontrolden çıkması tüm dünyaya alarma geçirdi. Pentagon sözcülerinden Mice Howard, roketin 8 Mayıs’ta yeryüzüne inmesini beklediklerini ve roketin güzergahının da ABD Uzay Kuvvetlerince takip edildiğini belirtti.

a-space-station-is-expected-to-fall-out-of-the-sky-youll-probably-be-fine-600x365.jpg

Howard, şu ada roket kalıntılarının tam olarak dünyanın hangi noktasına düşeceğini bilmediklerini aktarırken, bunun roketin dünyaya inmesine saatler kala tespit edileceği belirtildi.

1200x627-nasa-acikladi-goktasi-dunyaya-carpacak-mi-2020-goktasi-ne-zaman-dusecek-1584785114037.jpg

Çin Fırlatma için Kullanmıştı

Çin, geçtiğimiz haftalarda kendi uzay istasyonlarının parçalarını fırlatma amacıyla bu roketi gökyüzüne gönderdiğini ifade etmişti. Ancak işler planlandığı gibi gitmedi.

cinin-uydusu-dunyaya-dusuyor-6436.jpeg​​​​​​​

Roketin kontrolden çıkmasıyla birlikte parçaların büyük bir kısmının atmosfer yandığı ifade edildi. 22 tonluk roketin bazı parçalarının da yerleşim alanlarına düşmesi herkesi oldukça korkutuyor.