DSÖ: Dünya Nüfusunun %99'u Kalitesiz Hava Soluyor

BM sağlık kuruluşu, dünyadaki neredeyse herkesin hava kalitesi standartlarını karşılamayan hava soluduğunu söyleyerek, solunum ve kan akışı sorunlarına neden olan kirleticiler üreten fosil yakıt kullanımını azaltmak için daha fazla eylem çağrısında bulundu. ve her yıl milyonlarca önlenebilir ölüme yol açmaktadır.

Yayınlanma:
DSÖ: Dünya Nüfusunun %99'u Kalitesiz Hava Soluyor

Dünya Sağlık Örgütü, hava kalitesiyle ilgili yönergelerini sıkılaştırdıktan yaklaşık altı ay sonra, Pazartesi günü hava kalitesi veri tabanına, dünya genelinde artan sayıda şehir, kasaba ve köyden - şu anda 6.000'den fazla belediyeden - alınan bilgilerden yararlanan bir güncelleme yayınladı.

DSÖ, küresel nüfusun %99'unun hava kalitesi sınırlarını aşan hava soluduğunu ve genellikle akciğerlerin derinliklerine nüfuz edebilen, damarlara ve atardamarlara girebilen ve hastalığa neden olabilen partiküllerle dolu olduğunu söyledi. DSÖ'nün doğu Akdeniz ve Güneydoğu Asya bölgelerinde hava kalitesinin en düşük olduğu ve bunu Afrika'nın izlediği belirtildi.

DSÖ'nün çevre, iklim değişikliği ve sağlık departmanı başkanı Dr. Maria Neira, "Bir pandemiden sağ çıktıktan sonra, hava kirliliği nedeniyle hala 7 milyon önlenebilir ölüm ve sayısız önlenebilir sağlık kaybının olması kabul edilemez" dedi. “Yine de temiz ve sağlıklı hava yerine kirli bir çevreye çok fazla yatırım yapılıyor.”

Geleneksel olarak PM2.5 ve PM10 olarak bilinen iki tür partikül maddeyi dikkate alan veri tabanı, ilk kez nitrojen dioksitin zemin ölçümlerini içeriyor. Veritabanının son sürümü 2018'de yayınlandı.

Azot dioksit esas olarak otomobil trafiği gibi insan kaynaklı yakıt yanmasından kaynaklanır ve en çok kentsel alanlarda yaygındır. WHO, maruz kalmanın astım gibi solunum yolu hastalıkları ve öksürük, hırıltılı solunum ve nefes almada zorluk gibi semptomları ve daha fazla hastane ve acil servis başvurularını beraberinde getirebileceğini söyledi. En yüksek konsantrasyonlar Doğu Akdeniz bölgesinde bulundu.

Pazartesi günü, Doğu Akdeniz adası Kıbrıs, üst üste üçüncü gün boyunca yüksek konsantrasyonlarda atmosferik tozdan zarar gördü ve bazı şehirlerde, yetkililerin normal kabul ettiği metrekare başına 50 mikrogramın üç ve yaklaşık dört katını yaşadı. Yetkililer, mikroskobik parçacıkların özellikle küçük çocuklar, yaşlılar ve hastalar için zararlı olabileceğini söyledi.

Partikül maddenin ulaşım, enerji santralleri, tarım, atıkların yakılması ve sanayi gibi birçok kaynağı olduğu gibi çöl tozu gibi doğal kaynaklardan da vardır. Gelişmekte olan dünya özellikle sert darbe aldı: Veritabanı, Hindistan'ın yüksek PM10 seviyelerine sahip olduğunu, Çin'in ise yüksek PM2.5 seviyeleri gösterdiğini gösterdi.

WHO, "Partikül madde, özellikle PM2.5, akciğerlerin derinliklerine nüfuz etme ve kan dolaşımına girme, kardiyovasküler, serebrovasküler (inme) ve solunumsal etkilere neden olma yeteneğine sahiptir." Dedi. Partikül maddenin diğer organları etkilediğine ve başka hastalıklara da yol açtığına dair ortaya çıkan kanıtlar var.”

Yeni Delhi'deki bir araştırma kuruluşu olan Bilim ve Çevre Merkezi'nde hava kirliliği uzmanı olan Anumita Roychowdhury, bulguların hava kirliliğiyle mücadele için gereken değişikliklerin büyük ölçeğini vurguladığını söyledi.

Hindistan ve dünyanın, elektrikli araçlar kullanmak, fosil yakıtlardan uzaklaşmak, yeşil enerjiyi büyük ölçüde büyütmek ve atık türlerini ayırmak da dahil olmak üzere hava kirliliğini engellemeye çalışmak için büyük değişikliklere hazır olması gerektiğini söyledi.

Yeni Delhi merkezli bir düşünce kuruluşu olan Enerji, Çevre ve Su Konseyi, Hindistan'ın PM2.5 yüklerinin %60'ından fazlasının evlerden ve endüstrilerden geldiğini tespit etti. Konseyin hava kalitesi programına başkanlık eden Tanushree Ganguly, endüstrilerden, otomobillerden, biyokütle yakma ve evsel enerjiden kaynaklanan emisyonların azaltılmasına yönelik eylem çağrısında bulundu.

En çok ihtiyacı olan haneler için temiz enerji erişimine öncelik vermemiz ve sanayi sektörümüzü temizlemek için aktif önlemler almamız gerekiyor” dedi.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet