Covid-19 test çubuklarını yıkayarak tekrar kullanmışlar!

Endonezya’da bir ilaç şirketinin korona virüs teşhisinde kullanılan test çubuklarını defalarca yıkayarak tekrardan kullandığı ortaya çıktı. Polis ise söz konusu olayla ilgili olarak yaklaşık 9 bin yolcu üzerinden kullanılmış olabileceğini tahmin etti.

Endonezya’da devlete bağlı ola ilaç şirketi Kimia Farma’nın birkaç çalışanı korona virüs test aparatlarını yıkayarak yeniden kullandıkları ortaya çıktı. Söz konusu çubuk ise korona virüs şüphelisi hastaların burnunu sokuluyordu. Polis yaşanan bu akıl almaz olaya ilişkin olarak soruşturma başlattı. Havaalanında kullanılan bu test çubukları yaklaşık 9 bin kişi tarafından kullanıldığı tahmin ediliyor.

111483450-korona2.jpg

Ülkenin yerel haber kuruluşlarından birisi olan Detik’e göre yolculardan gelen yanlış pozitif test sonuçlarının şikayetleri üzerine polis, geçtiğimiz haftalarda yolcu kılığına girerek sivil memur görevlendirdi. Görevli memurun pozitif test sonucu aldığında diğer polis memurlarıyla birlikte test merkezine baskın yaptı. Yeniden defalarca kullanılan test kitleri ele geçirildi.

bkyd2v9z1kcnhsp8fbrpiw.jpg

5 Kişi Gözaltına Alındı

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen baskın sonrasında söz konusu ffirma, şirketinin sorumlusu da dahil olmak üzere 5 kişinin gözaltına alındığı aktarıldı. Şüpheli çalışanlar ise test çubuklarını dahil olmak üzere 5 çalışanın gözaltına alındığını aktardı.

koronavirus-testi-burundan.jpg​​​​​​​

Şüpheliler, test çubuklarını yıkayarak satış için yeniden paketlemeleri gerekçesiyle sağlık ve tüketici yasalarını ihlal etmek ile suçlanıyor. Yerel basının yazdığı haberlere göre test çubuğu dolandırıcılığından elde edilen paranın yaklaşık olarak 1.8 milyar rubi yani 123 bin dolar olduğu tahmin edilmekte. Ayrıca bu paraların şüpheli birisinin evinin inşası için finanse edilip edilmediği de araştırılmakta.

covid-19-suruntu-testi-yapilirken-insanlara-cip-entegre-edildigi-iddiasi.png​​​​​​​

Söz konusu firmanın ana merkezi ise açıklama yaptı. Yapılan açıklamada halk sağlığını tehdit eden olaya karışan kişilerin ve personellerin işine son verildiğini aktardı.