Çin’den Somatik Hücre Transferi İle İlgili Açıklama Yapıldı!

Çin’den Somatik Hücre Transferi İle İlgili Açıklama Yapıldı!

Çin’de somatik hücre transferi ile klonlama çalışmaları devam ediyor. Son olarak 24 Aralık tarihinde klonlandığı belirtilen Ping isimli orman kedisinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

 

 

Çin’de somatik hücre transferi ile klonlama çalışmaları devam ediyor. Son olarak 24 Aralık tarihinde klonlandığı belirtilen Ping isimli orman kedisinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Kedinin sağlık durumu ile ilgili açıklama yapan araştırmacılar çalışmaların devam ettiğini söyledi.

klonlama-4374.jpg

Somatik hücre transferi ile kedinin klonlandığını bildiren yetkililer, bunun başarı olduğunu belirttiler. Çingdao Üniversitwsi Fakültesi Doçent Doktor Cao Minghui tarafından açıklama yapılırken, çalışmalar sonucunda bir orman kedisinin klonlamasının tamamlandığı belirtildi.

1611052748093-erv-tt-7-a-u-0-a-ior-xp.jpg

Ping ismi verilen klonlanan orman kedisi için uzun zamandır çalışmaların devam ettiği belirtilmiş ve Üniversite bünyesinde ciddi girişimlerin olduğu ifade edilmişti. Araştırmalar ve beraberinde yapılan çalışmalar ile birlikte Ping ismi verilen orman kedisinin 24 Aralık 2020 tarihinde klonlandığı söylenmişti.  Kedinin 75 gram ağırlığında olduğu ve sağlıklı olduğu da bugün belirtildi.

fe2ng-isle23edpfmpseia.jpg

Klonlanan kedinin şans getireceğine inanan araştırmacı ekip, bu klonlama sayesinde nesli tükenmekte olan hayvanların koruma altına alınabileceği söylendi. Hayvanlarda ortaya çıkan hastalıkların da yine bu sayede giderilmesi sağlanabilir diyen araştırmacılar, bu teknoloji ile birlikte birçok alanda başarılı olmak mümkün dediler. 2020 yılının insanlık adına zor geçtiğini de belirten Üniversite yetkilileri, kedinin klonlanmasının bir nevi umut olduğunu da söylediler. Yeni yılda umut olabilecek adımlardan biri olan bu çalışma güzel geleceklerin habercisi niteliğinde şeklinde bahsedildi.

Çingdao Üniversitesi tarafından klonlanan kedi, bu alanda bir ilk oldu. Kedi klonlayan ilk Yükseköğretim olan üniversite, bu alanda ilki de eline aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.