BM, Plastik Çöplerle İlgili Küresel Anlaşmaya Doğru 'Tarihi' Bir Adım Attı

Birleşmiş Milletler Çarşamba günü, gezegen için bir dönüm noktası olarak nitelendirilen plastik kirliliği konusunda dünyanın ilk küresel anlaşmasını müzakere etmeye başlamayı kabul etti.

Yayınlanma:
BM, Plastik Çöplerle İlgili Küresel Anlaşmaya Doğru 'Tarihi' Bir Adım Attı

Nairobi'deki BM Çevre Meclisi'nde yaklaşık 200 ülke, 2024 yılına kadar yasal olarak bağlayıcı bir plastik anlaşmasını müzakere etmek ve sonuçlandırmak için hükümetler arası bir komite oluşturmayı oybirliğiyle kabul etti.

UNEA başkanı Espen Barthe Eide, toplantı salonu tezahürat ve alkışlara boğulurken, kendisi geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış tokmağın bir vuruşuyla alınan kararı açıkladı.

Norveç iklim ve çevre bakanı Eide, "Bugün tarih yazıyoruz. Hepiniz gurur duymalısınız" dedi.

Müzakerecilere, her türlü plastik çöpü hedeflemek için geniş ve sağlam bir yetki verildi.

Sadece nehirlerde ve okyanuslarda yüzen şişeleri, pipetleri ve alışveriş çantalarını değil, aynı zamanda en derin okyanuslarda ve en yüksek dağlarda ve hava, toprak ve besin zincirinde bulunan görünmez mikroplastiklere de hitap ediyor.

'Tarihi yol ayrımı'

Taraftarlar, taahhüdü, BM'nin yıllardır aldığı en önemli çevresel karar olarak nitelendirdi.

WWF'den Marco Lambertini, "Bugün alınan iddialı kararların plastik kirliliğin gezegenimizin ekosisteminin çöküşüne katkıda bulunmasını engelleyebileceği tarihte bir dönüm noktasındayız" dedi.

Aralarında Amerika Birleşik Devletleri ve Çin gibi büyük plastik üreticilerinin de bulunduğu 193 BM ülkesi tarafından onaylanan geniş anlaşma çerçevesi, belirli önlemleri açıklamıyor, ancak ayrıntıları müzakerelere bırakıyor.

Ancak kapsam, birçok ulusun önemli bir talebi olan "kaynaktan denize" kirliliği kapsıyor ve ilk kez fosil yakıtlardan yeni plastik üretimine sınırlama getirebilir.

Diğer düzenlemeler, endüstrinin ürünleri geri dönüşümü kolaylaştırmak için yeniden tasarlamasını ve tek kullanımlık ürünlerin yarattığı çöp selini durdurmasını gerektirebilir.

Plastiğin yüzde 10'dan azı geri dönüştürülür. 2019'da üretilen 460 milyon ton plastiğin çoğu çöplüklerde ve okyanuslarda toplandı.

Greenpeace'den Graham Forbes, "Bu, fosil yakıtların çıkarılmasından atılmasına kadar plastiğin tüm yaşam döngüsünün insanlara ve gezegene zararlı kirlilik yarattığının açık bir göstergesidir" dedi.

'Yıldırım' kararı

Okyanuslara giren plastik miktarının 2040 yılına kadar üç katına çıkacağı tahmin ediliyor ve hükümetler çöp "salgına" karşı birleşme baskısı altında.

Plastik üretim hızı da diğer tüm malzemelerden daha hızlı arttı ve acil önlem alınmadan yirmi yıl içinde ikiye katlanması bekleniyor.

Bazı tahminlere göre, her dakika bir çöp kamyonu değerinde plastik denize dökülüyor.

Büyük plastik parçaları deniz kuşları, balinalar ve diğer deniz hayvanları için kötü bir tehlikedir. Ancak mikroskobik düzeyde, plastik parçacıkları da besin zincirine girebilir ve sonunda insan diyetine katılabilir.

Aciliyeti ele almak için, anlaşmayı sonuçlandırmaya yönelik görüşmeler hızlandırılıyor ve ilk tur bu yıl için planlanıyor.

Diplomatlar ve çevreciler, anlaşmanın gücünün bu müzakerelerde gösterilen siyasi irade düzeyine göre belirleneceği konusunda uyardılar.

BM çevre şefi Inger Andersen, hedefler belirlemek, hesap verebilirliği sağlamak ve başarıyı izlemek ya da başka bir şekilde yapışma noktaları kanıtlayabilir, dedi.

Müzakerecilerin hangi tedbirlerin bağlayıcı veya gönüllü olduğunu belirlemesi gerekecek ve bazı ülkeler ulusal eylem planları aracılığıyla kendi hedeflerini belirlemede esneklik için baskı yapıyor.

BM Çevre Programı başkanı Andersen, "Müzakereye başladığımızda her zaman olduğu gibi bir dizi zorlu konu olacak." dedi.

Büyük şirketler bağlayıcı bir anlaşmaya desteklerini ifade ettiler ve müzakerecilerden sektör oyuncularını sürece dahil etmeleri istendi.

Düzinelerce büyük işletme, rekabet için eşit bir oyun alanı yaratmak için plastikle ilgili ortak bir kurallar dizisi talep etmişti.

İngiliz tüketim malları grubu Unilever'in araştırma ve geliştirme sorumlusu Richard Slater, "Bu, BM üye devletleri tarafından alınan önemli bir karar" dedi.

Ticaret grubu Plastics Europe, ürünlerinin toplumda hayati bir rol oynadığını ve endüstrinin geri dönüşümü desteklemek ve çözümlere yatırım yapmak için üzerine düşeni yaptığını söyledi.

Plastics Europe başkanı Markus Steilemann, "UNEA kararı, toplu iklim hedeflerimize ulaşmak için kritik öneme sahip, atıksız bir geleceğin yaratılmasına yönelik büyük bir adımı temsil ediyor" dedi.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet