Biden, Çin'in ABD verilerini ele geçirmesini engellemenin yeni yollarını arıyor

Konuya aşina bir kişiye ve Reuters tarafından görülen alıntılara göre Biden yönetimi, Adalet Bakanlığı'na Çin gibi yabancı düşmanların Amerikalıların kişisel verilerine erişimini durdurmak için geniş yetkiler verecek bir yürütme emri hazırladı.

Yayınlanma:
Biden, Çin'in ABD verilerini ele geçirmesini engellemenin yeni yollarını arıyor

Devlet kurumları tarafından incelenmekte olan teklif, alıntılara göre, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına (HHS), federal fonların ABD sağlık verilerinin yabancı düşmanlara transferini desteklemesini önlemeye de yönlendirecek.

Taslak emir, Trump yönetiminin Amerikalıların popüler sosyal medya platformları TikTok ve Wechat'ı kullanmasını engellemeye yönelik başarısız tekliflerinin ardından, ABD'den tonlarca kişisel veri elde eden Çinli şirketlerin oluşturduğu iddia edilen ulusal güvenlik tehditlerine daha agresif bir şekilde yanıt verme çabasını yansıtıyor.

Eski Başkan Donald Trump, 2020'de, topladıkları verilerin Pekin'e verilebileceğini ve kullanıcıları izlemek ve içeriği sansürlemek için kullanılabileceğini iddia ederek uygulamaları yasaklamaya çalıştı. Çin ve uygulamalar, ABD verilerinin uygunsuz kullanımını reddetti.

Ancak mahkemeler yasakların uygulanmasını durdurdu ve ABD Başkanı Joe Biden sonunda onları iptal etti.

Beyaz Saray, Adalet Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı sözcüleri yorum yapmaktan kaçındı. HHS, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Belge, devlet kurumlarının girdilerini içermeyen bir ilk taslaktır ve konuya aşina olan başka bir kişiye göre değişebilir.

Yale Hukuk Okulu'ndan Paul Tsai'nin kıdemli bir üyesi olan Samm Sacks, "Açık olan şey, Biden yönetiminin ABD-Çin ilişkilerindeki bu yeni risk sınırının nasıl ele alınacağıyla boğuştuğu, yani Çin hükümetinin Amerikalıların hassas verilerine erişimidir" dedi. Bilgi ve iletişim politikalarını inceleyen China Center.

Bir yetkili, taslağın uygulanması halinde, ABD Başsavcısı Merrick Garland'a, ulusal güvenlik için gereksiz bir risk oluşturmaları halinde, verilerin satışı veya erişimini içeren ticari işlemleri inceleme ve potansiyel olarak yasaklama yetkisi vereceğini söyledi.

Teklif ayrıca HHS'ye "hibeler ve ödüller gibi federal yardımın ABD'li kişilerin sağlık, sağlıkla ilgili veya biyolojik verilerinin... Bir alıntıya göre, "yabancı düşmanlar tarafından kontrol edilir veya yargı yetkisine veya yönetimine tabidir".

ABD istihbaratı, hassas sağlık bilgilerini işleyen ABD firmalarına yatırım yaparak Amerikalıların kişisel verilerini toplayan Çinli şirketlerin oluşturduğu riskler konusunda uyardı. Çinli BGI, 2013 yılında ABD genom dizileme firması Complete Genomics'i satın aldı ve 2015 yılında Çinli WuXi Pharma Tech, 2021 bilgi notunda belirtilen Ulusal Karşı İstihbarat ve Güvenlik Merkezi olan ABD firması NextCODE Health'i satın aldı.

Taslak sipariş, sürece aşina olan üç kişiye göre, yönetim yetkililerinin, kuralların uygulanmasındaki gecikmeler ve Trump tarafından 2019'da bu departmana verilen benzer yetkiler kapsamındaki tehditleri araştırmadaki gecikmeler nedeniyle Ticaret Departmanından bıktıkları için geldi.

Bu yetkiler, Ticaret Departmanının ABD firmaları ile Rusya ve Çin de dahil olmak üzere "yabancı düşman" ülkelerden internet, telekom ve teknoloji şirketleri arasındaki işlemleri yasaklamasına veya kısıtlamasına izin veriyor.

Ancak bakanlık, daha önce Reuters tarafından bildirildiği üzere, şimdiye kadar şirketler için güvenli liman sürecini ortaya çıkaran uzun zamandır beklenen kuralları yayınlamadı veya Rusya'nın Kaspersky ve Çin'in Alibaba'sı da dahil olmak üzere firmalara yönelik soruşturmaların sonuçlarını açıklamadı.

Ticaret Departmanı ayrıca, Amerikalıların hassas verilerini uygulamaları içeren işlemler yoluyla yabancı düşmanlardan korumak için yeni araçları kullanmak için Haziran ayındaki bir yönetici emriyle açıkça yönlendirildi, ancak önlemle ilgili herhangi bir ilerleme kaydetmedi.

Yeni taslak emir, Adalet Bakanlığı'na, önceki icra emirleri uyarınca çıkarılan "her türlü yasak, lisans veya hafifletme anlaşmalarına uyumu izleme ve uygulama" konusunda açık yetki vererek "böylece Ticaret Bakanına verilen yetkiyi destekliyor".

Ayrıca, başka bir alıntıda, Ticaret Bakanı'na, hangi işlem sınıflarının tamamen yasak olduğunu ve hangilerinin muaf tutulduğunu belirleme görevini veriyor.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet