Avrasya ve Amerika Kıtası Çarpışarak, ‘’Amasya’’ Kıtasını Oluşturacak!

Araştırmacılar geliştirdikleri yeni teknoloji sistemiyle birlikte tektonik levha hareketleri inceleme yazılımıyla elde edilen verilerle birlikte Amerika kıtası ve Avrasya kıtasının önümüzdeki 200 milyon yıl içinde çarpışacak ve yeni süper kıta oluşacak.

 

Araştırmacılar geliştirdikleri yeni bir teknoloji sistemiyle birlikte tektonik levha hareketleri inceleme yazılımında elde edilen verilerle birlikte Amerika kıtası ve Avrasya kıtasının önümüzdeki 200 milyon yıl içinde çarpışacağını ve yeni bir süper kıta oluşturacağını açıkladı.

Dünya tarihine bakıldığında bugüne kadar Kolombiya’dan Rodinya’ya oradan da Pangea’ya kadar birçok süper kıta oluşarak, yok oldu. Araştırmacılar bu devasa kara kütlelerinin yaklaşık olarak 600 milyon yılda bir düzenli döngüler halinde oluşturduklarını düşünüyor. Hatta gezegenimizin sıcak mantosunda hareket eden kayaları da izleyerek bir sonraki süper kıtanın ne zaman ve nasıl oluşacağına dair tahminler yürütüyor.

5679-b00a2aed-b0bd-456d-ba96-d2e90b220aae.jpg

Mega Kıtalar!

Kıtalar, manto üzerinde yüzen tektonik levhalar üzerinde yer aldığı bilinir. Manto ise su kaynatma makinesi gibi çalıştığını söyleyebiliriz. Dünya’nın erimiş çekirdeği mantonun altındaki kayayı ısıtır ve yavaşça yükselmesine olanak sağlar. Bu sırada da kabuktaki soğuyan levhalar oluşan boşluklardan hemen sonra mantonun dibine düşmektedir. Bu durum dairesel akış, manto keveksiyonu olarak adlandırılmaktadır ve milyonlarca yıl boyunca da plakaların hareket etmesine bununla birlikte süper kıta haline gelmesine sebep olmaktadır.

Yapılan yeni çalışmalar ise Çin Bilimler Akademisi’nden jeolog Ross Mitchel ve meslektaşları, Dünyanın süper kıta döngüsü hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olabilmek için süper kıtalardan daha küçük boyutta olan mega kıtalara odaklandı. Mesele, 520 milyon önce oluşup, ortaya çıkan Gondvana mega kıtası, 200 milyon yıl sonrasında Pangea’nın oluşabilmesine olanak sağladı.​​​​​​​

Avrasya ve Amerika Çarpışacak!

Araştırmacılar, çalışmalar boyunca kıtaların manto kayalarının soğuduğunu ve battığı bölgeler içerisinde doğru yokuş aşağı kayma eğiliminde olduklarını tespit etti. Micthell, bu bölgeleri de yitim kuşakları olarak adlandırdı. Çünkü, Mitchell’e göre kıta levhaları batmak için çok kalın ve kıtalar bu bölgelere doğru ilerleyerek sıkışıyor. 2020 yılında Geology dergisine yapılan açıklamaya bakıldığında Gondvana mega kıtasının birleştirerek, Pangea’yı oluşturma sürecinde görüleceği  gibi yatay bir düzlem içerisinde hareket etmekte.​​​​​​​

Mitchell’e göre Avrasya’nın Ateş Çemberi’ne doğru olarak yatay bir şekilde ilerlerken sonunda Amerika kıtası ile çarpışacak. Bununla birlikte önümüzdeki 50 ila 200 milyon yıl içerisinde yeni bir süper kıta oluşacak.

kuzey-amerika-ve-avrasya-kitalarinin-ayrilmasi-81970-b.jpg​​​​​​​

Yeni Kıtanın Adı, Amasya!

Jeologlar oluşacak olan bu kıtayı, ‘’Amasya’’ olarak isimlendirdi. Amasya kıtasının nerede sona ereceğine dair birçok tartışma bulunuyor. Fakat Mitchell’in modeli, Amasya’nın Arktik Okyanusu’nun merkezinde kutupsal bir konum içerisinde yer alacağını belirtiyor.

Ohio Üniversitesi’nden jeolog ve süper kıta evrimini konusunda uzman olan Damien Nance, şu açıklamaları gerçekleştirdi, ‘’Dünya’nın evriminde bir tür ritim olduğunu görmek mümkün. Belirsizlik devam etmekte ancak onun modeline uygun olarak hareket ediyor’’ dedi.