Amerika sonunda terkedilmiş, sızdıran petrol kuyularını temizliyor

WASHINGTON (AFP) - Bill Suan, on buçuk yıl önce Batı Virginia dağlarındaki ailesinin sığır çiftliğini mülkte açılan iki gaz kuyusunu pek düşünmeden satın aldı - ama sonra tarlalarına petrol sızdırmaya başladılar ve ineklerini hasta ediyor.

Yayınlanma:
Amerika sonunda terkedilmiş, sızdıran petrol kuyularını temizliyor

Operatörü mahkemeye verdikten sonra, Bay Suan bir kuyuyu tıkamayı başardı, ancak şirket o zamandan beri ortadan kayboldu ve onu Amerika Birleşik Devletleri'ndeki daha büyük öksüz petrol kuyularının bir belirtisi olan küçük ölçekli bir çevre felaketiyle uğraşmak zorunda bıraktı.

Suan, "On yıllardır böyle olduğunu düşünmek şok edici" dedi.

Modern petrol üretiminin başladığı doğudaki kırsal alanlardan, pompalıların evlerden çok uzakta olmayan güney Kaliforniya'daki şehirlere kadar, Amerika Birleşik Devletleri, belki de on yıllardır üretilmeyen ve bazen de üretilmeyen milyonlarca petrol kuyusu ile dolup taşmaktadır. tanımlanabilir bir sahibi yoktur.

Gevşek düzenlemelerin döküntüleri ve petrol endüstrisinin yükselişleri ve çöküşleri, birçok eyalet, petrol ve tuzlu suyu su kaynaklarına sızdırabilen ve özellikle güçlü bir sera gazı olan metan yayan bu kuyularla başa çıkmak için mücadele etti.

İlk olarak Washington, ülkenin altyapısının kapsamlı bir şekilde elden geçirilmesinin bir parçası olarak geçirilen 4,7 milyar ABD Doları (6,4 milyar ABD Doları) fon aracılığıyla bu kuyuları kapatmak için ortak bir çaba gösteriyor.

Çevre Savunma Fonu (EDF) kar amacı gütmeyen kıdemli bir avukat olan Bay Adam Peltz, "Eyaletlerin kullanabileceği para hiçbir zaman sorunun boyutuyla orantılı olmadı ve şimdi ilk kez olacak" dedi.

Bununla birlikte, fonlar büyük olasılıkla sorunu tamamen çözmek için yeterli olmayacak ve çevreciler, petrol üretimini düzenleyen eyalet yasalarının yamalı, şirketlerin kuyuları terk etmeye devam etmelerine izin verebilecek birçok boşluk içerdiği konusunda uyarıyorlar.

1859'da Pennsylvania'da ilk ticari petrol varilinin çıkarılmasından bu yana, Amerika Birleşik Devletleri küresel petrol üretiminin merkezinde yer aldı.

Ancak birçok ABD eyaletinde, kuyular için kayıt tutma ve bunların sızdırmazlığı veya tıkanması ile ilgili düzenlemeleri kabul etmek bir yüzyıldan fazla sürdü.

Bugün ülke çapında terkedilmiş kuyuların tam sayısı bilinmiyor, ancak Çevre Koruma Ajansı bu yıl bunun 3.5 milyon civarında olduğunu tahmin ediyor.

EDF, yetim olarak kabul edilen bir kuyunun bir mil yakınında yaklaşık dokuz milyon Amerikalının yaşadığını tahmin ediyor; bu, kuyunun ne faaliyette olduğu ne de belgelenmiş bir sahibi olmadığı anlamına geliyor.

Güney Kaliforniya'nın Kern İlçesinde, Orta Kaliforniya Çevre Adalet Ağı, okulların ve evlerin yanında terk edilmiş petrol altyapısının petrol sızdırdığına dair raporlar aldı.

Ağın ilçedeki direktörü Bay Gustavo Aguirre Jr, "İnşa edilen ve şimdi terk edilmiş olan altyapının çoğu... daha çok yoksul topluluklar etrafında toplanıyor" dedi.

Bu kuyuların ele alınması söz konusu olduğunda devletler büyük ölçüde kendi haline bırakılmıştır.

Eyaletler Arası Petrol ve Gaz Kompakt Komisyonu'na (IOGCC) göre California, yılda birkaç düzine fiş çekiyor ve şu anda Los Angeles'ın hemen kuzeyinde, Santa Clarita şehri yakınlarında, bazıları 1949'a kadar uzanan 56'sını mühürleme sürecinde. .

Amerika'nın yetim kuyularının büyük kısmının, endüstrinin doğduğu doğu eyaletlerinde olduğu düşünülüyor ve 160 yıldan uzun bir süre sonra, toprak sahiplerinin yerde bir delik veya petrol sızdıran topraktan çıkan bir boru bulması duyulmamış bir şey değil. veya tuzlu su.

IOGCC'ye göre, 2020'de en fazla 18 yetim kuyuya sahip olduğu düşünülen Pennsylvania'da tıkandı. Aynı yıl içinde binlerce belgelenmiş yetim kuyusu bulunan Batı Virginia bir tanesini kapattı.

Sığırların sızan petrole girmesini önlemek için arazisindeki bağlantısız kuyuyu çitle çevirmek zorunda kalan Bay Suan, "Onlarca yıl ihmal edildi, sadece onların yanlarına gitmesine izin verildi, tıkanıklık düzenlemelerini zorlamadı" dedi. "Ve şimdi hepsiyle sıkışıp kaldık."

Petrol üretiminin başladığı doğu bölgesinde enerji üzerine çalışmalar yapan Ohio River Valley Enstitüsü'nde kıdemli araştırmacı olan Bay Ted Boettner, Kongre'nin geçen yıl onayladığı federal altyapı yasa tasarısının bu kuyuların bir kısmının mühürlenmesine izin vereceğini söyledi.

Ancak bazı eyaletlerde, sondajcıların kuyularından uzaklaşmaya devam etmelerini engellemek için yeterli müfettiş veya mali gereklilik olmadığı konusunda uyardı.

Bay Boettner, "O halde bu sadece bir düşüş ve bağlama kapsamı çok yetersiz" dedi.

Geçen yıl yayınlanan bir McGill Üniversitesi araştırması, terk edilmiş kuyuları, sığır ve doğal gaz üretimi gibi endüstrilerin çok altında, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük 10. metan yayıcı olarak sıraladı.

Ancak Başkan Joe Biden'ın yönetimi ülkenin emisyonlarını mümkün olduğu kadar kısıtlamaya çalışırken ve iklim değişikliğinin gelecekteki zararlarına ilişkin tahminler giderek daha korkunç hale geldikçe, Bay Peltz tıkama yatırımını bir başlangıç ​​olarak nitelendirdi.

Turtanın her dilimini vermemiz gerekiyorsa, ki yaptığımız bu dilim pastayı almalıyız” dedi.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet