AB'nin yeşil enerji hedeflerine ulaşmak için daha fazla geri dönüşüme ihtiyacı var

25 Nisan Pazartesi günü yayınlanan bir rapora göre, Avrupa yeşil bir enerji geçişi için gerekli olan önemli metallerin tedarikini güvence altına almak için hızlı hareket etmeli ve en iyi seçeneği geri dönüşüm yapmaktır.

Yayınlanma:
AB'nin yeşil enerji hedeflerine ulaşmak için daha fazla geri dönüşüme ihtiyacı var

27 ulustan oluşan AB, 2050 yılına kadar "karbon nötr" olmayı hedefliyor - sera gazlarını, üretilen miktarın atmosferden uzaklaştırılan miktarla dengelendiği bir düzeye indiriyor.

Blok ayrıca kendisini Rus petrolü, kömürü ve gazına olan bağımlılığından da kurtulmak istiyor.

Bu amaçla, sadece daha az enerji kullanmayı değil, aynı zamanda yenilenebilir kaynaklardan yurt içinde üretilen enerji miktarını artırmayı hedefliyor.

Bu, elektrikli araçlar ve piller üretmeyi, daha fazla rüzgar, güneş ve hidrojen teknolojisi getirmeyi ve bu temiz gücü dağıtmak için altyapı oluşturmayı içeriyor.

Ancak genişleyen temiz teknolojiler, önemli miktarda ham metal girişi gerektirecek ve Belçika'daki KU Leuven üniversitesinin araştırmasına göre, en azından ilk aşamalarda bunun büyük bir kısmının ithal edilmesi gerekecek.

Karbondioksit (CO2) emisyonlarını 2050 yılına kadar "net sıfıra" düşürmek için AB'nin bugün kullandığından "35 kat daha fazla lityuma" ve "giderek daha az bulunan nadir toprak metallerinin miktarının yedi ila 26 katına", "Metaller"e ihtiyacı olacak. Temiz Enerji için" raporunda yer aldı.

Enerji geçişi ayrıca çok daha fazla yıllık alüminyum, bakır, silikon, nikel ve kobalt tedariki gerektirecektir.

Avrupa metal üreticileri ve geri dönüşümcüleri derneği tarafından yaptırılan rapora göre, Avrupa, şimdi geri dönüşüm altyapısına yoğun bir şekilde yatırım yaparsa ve bürokrasiyi keserse, 2050 yılına kadar temiz enerji metal ihtiyaçlarının yüzde 40 ila 75'ini kendi kendine yeterli hale getirebilir. Eurometaux.

Şimdilik, AB bu metallerin çoğu için ithalata bağımlı olmaya devam ediyor ve çalışma, "arz güvenliği konusunda artan endişeler olduğu" konusunda uyarıyor.

Baş yazar Liesbet Gregoir, "Avrupa'nın birincil metaller için giderek büyüyen arz açığını nasıl kapatacağına acilen karar vermesi gerekiyor. Belirleyici bir strateji olmadan, sürdürülemez tedarikçilere yeni bağımlılıklar riski taşıyor" dedi.

Metal üretimi için kömür gücüne dayanan Çin ve Hindistan, pil metalleri ve nadir topraklar için küresel pazarlara hakim olmaya hazırlanıyor. Avrupa bugün alüminyum, nikel ve bakır için Rusya'ya güveniyor.

Rapora göre, iklim ve sosyal hedeflere ulaşmak için Avrupa'nın daha iyi çevre ve hak kayıtları olan dış tedarikçiler bulması gerekecek.

Öte yandan, dış kaynaklara daha az bağımlı olmak istiyorsa, Avrupa'nın yeni maden cevheri madenleri ve rafinerileri açması gerekecektir.

Rapora göre, yeni madenlerin kıtanın ham metal ihtiyacının yüzde beş ila 55'ini karşılaması için "teorik potansiyel" var.

Ancak, zamanında faaliyete geçmeleri için projelerin şimdi başlaması gerekiyor.

Bu arada, rafinaj yatırımları, Avrupa'nın enerji krizi ve yükselen akaryakıt fiyatları nedeniyle sekteye uğruyor.

Çalışma, metal geri dönüşümünün birincil metal üretiminden önemli ölçüde daha az CO2 ürettiğini belirterek, "geri dönüşümün Avrupa'nın uzun vadeli kendi kendine yeterliliğini geliştirmek için en iyi şansı olduğu" sonucuna varıyor.

2050 yılına kadar, yerel olarak geri dönüştürülmüş metaller "Avrupa yapımı pil katotlarının dörtte üçünü, tüm kalıcı mıknatıs üretimi planlarını ve önemli miktarda alüminyum ve bakır üretebilir".

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet