Doktorlar Açıkladı... Ölüm Sebebi Mutasyon Geçirmiş Korona

Doktorlar Açıkladı... Ölüm Sebebi Mutasyon Geçirmiş Korona

Hollandalı yetkililer dün itibariyle koronavirüs adına oldukça ilginç bir detay paylaştı. Paylaşılan detaya göre 89 yaşındaki bir kadın koronavirüse ikinci kez yakalanarak hayata veda etti.

 

 

Hollandalı yetkililer dün itibariyle koronavirüs adına oldukça ilginç bir detay paylaştı. Paylaşılan detaya göre 89 yaşındaki bir kadın koronavirüse ikinci kez yakalanarak hayata veda etti. İlk korona teşhisi konulduğunda 5 gün hastanede yatan yaşlı kadın, 5 günün sonunda iyileşmeye başlamış ve virüsü yenmişti. İlk bulaşma vakasından yaklaşık 3 ay sonra tekrar virüse yakalanan ve belirtilerini gösteren kadının durumu hızlıca ağırlaşmaya başladı. Kemoterapi gördüğü açıklanan kadının ilk virüsle mücadelede antikor üretmesinin büyük bir avantaj olduğunu söyleyen sağlıkçılar, ikinci bulaşmada virüsün farklı bir kodla vücuda girdiğini tespit etti. Daha önce virüsü atlatan hastaların vücutlarında antikor üretildiği için virüse karşı bağışıklık kazanıldığı fikri hala destek görse de yaşlı kadın üzerinde yapılan analizler sonucu vücuda yeni giren virüslerin genetik kodlarının farklı olduğu belirtildi.

 

Dünya üzerinde koronavirüse ikinci kez yakalanıp ölen ilk kişi olan yaşlı kadının ismi açıklanmazken, virüsün mutasyona uğramış olması da sağlıkçılar tarafından oldukça tedirgin edici karşılandı. İlk virüse yakalanma sürecinde 5 günlük hastane tedavisi alan kadının ikincisine göre hastalığı oldukça hafif geçirdiği belirtilirken, mutasyon geçiren virüsün kadının bağışıklık sistemini hızlıca çürüttüğü açıklandı.

 

Vücutta Bulunan Antikorlar Zamanla Yok Oluyor

 

Uzmanlar tarafından altı çizilen virüsü atlatma durumu şöyle özetlenebilir; virüse yalanan bir kişinin vücudunda virüse karşı savaşan antikor denilen savunmalar oluşur bu antikorlar bir daha ki virüs saldırısında vücudu yine koruyabilir; ancak antikorların belli bir süreden sonra yok olması sebebiyle, virüsü atlatmış olan kişilerin yeniden riskli gruba dahil olacağının unutulmaması gereklidir. Vücudun oluşturduğu doğal antikorların zaman içinde yok olması aşıların ne kadar süre ile insanları koruyacağı merak edilirken, ABD’den yükselen bir iddia ise 25 yaşındaki bir gencin ikinci kez virüse yakalanması ile alakalı. İlkinde virüsü kolay atlatan 25 yaşındaki genç birkaç ay sonra tekrar virüse yakalandığı belirtilen iddiada, ikinci yakalanışın oldukça ağır geçtiği bilgisi paylaşılmakta.

114852486-gettyimages-1229020871.jpg

89 Yaşında İkinci Yakalanışta Ölen Kadının Vücudu Antikor Üretemedi

 

İlk koronavirüs savaşını kazanan kadının ikinci kez vücuduna giren koronanın mutasyona uğradığını belirten yetkililer, kadının virüsle geçirdiği ve kontrol edildiği ilk 8 gün boyunca hiçbir şekilde antikor üretemediği saptandı. 8. günün sonunda iyice ağırlaşan kadın virüse karşı dayanamayarak hayata veda ederken, mutasyona uğramış olan virüs, daha önce vücutta antikor üretimi olmuşsa bile ölümcül zararlar ile kendini gösterebildiği belirtildi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.