DSÖ tarafından Covid-19 müjdesi! 

DSÖ tarafından Covid-19 müjdesi! 

Dünyanın dört bir tarafında binlerce kişinin hayatını sonlandırmasına sebep olan koronavirüs salgını ile ilgili aşı çalışmalarında oldukça hızlı bir ilerleme görüldü.

 


Dünyanın dört bir tarafında binlerce kişinin hayatını sonlandırmasına sebep olan koronavirüs salgını ile ilgili aşı çalışmalarında oldukça hızlı bir ilerleme görüldü. Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi Margaret Harris, "Aşı geliştirme noktasında çalışmalarının hızı gerçekten olağanüstü. Bulunmakta olan zaman çizelgesi dikkate alındığında, dozların 2021 senesinin ortasında ülkelere buluşmaya başlamasını bekliyoruz" 

dsoden-covid-19-mujdesi-tarihi-one-cektiler-cile-sona-erebilir-1602064314-0316.webp

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilisi Margaret Harris ayrıca yeni tip corona virüs ile ilgili 8-9 aşı seçeneğini Faz 3 klinik denemelerinin son hızla devam ettiğini açıklayarak "Bu büyük ölçekli olarak yapılan deneme aşamasının neticelerinin sene sonunda gelmeye başlamasını umutla bekliyoruz. Mevcut zaman programı dikkate alındığında, dozların 2021 senesinin ortasında ülkelere buluşturmaya başlamasını bekliyoruz." diyerek açıklama yaptı.

Dünya genelinde görülmekte olan Covid-19 vaka rakamları 36 milyonu, korona kaynaklı ölümler ise 1 milyon 54 bini aştı.

DSÖ Genel yetkilisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, yapmış olduğu açıklamada "ölü sayısının söylenenden çok daha yoğun olduğu" uyarısını yapmaktadır.

DSÖ Acil Durumlar ile ilgili  Programı Direktörü olarak çalışmakta olan Mike Ryan'ın 5 Ekim'de yapmış olduğu, "DSÖ'nün en iyi olasılıklarına göre, dünya nüfus sayısının yaklaşık % 10'unun ayrıca da ifade ile 780 milyon vatandaşın Covid-19'a yakalandığını belirtmesi" ise tüm dünyayı dehşete düşürdü.

Salgının en kötü etkilediği ülkelerde yanıtını arayan tek soruysa Covid-19 için oldukça  etkili ve güvenli bir şekilde yapılmakta olan aşının ne zaman bulumacağı.


2021 SENESİ  SONUNA KADAR 2 MİLYAR KADAR DOZ AŞI ULAŞTIRILMASI BEKLENİYOR

DSÖ eş güdümünde sürdürülen Covid-19 Aşı çalışmaları Küresel Erişim Programı (COVAX) vasıtası ile 2021 senesi sonuna kadar 2 milyar kadar doz aşı verilmesi amaçlanıyor. Programın hedefi, tüm ülkelere tam olarak eşit ve hemde Covid-19 aşılarının temin edilmesi, zengin ülkelerin ise bilinmekte olan düşük ve orta gelirli devletleri desteklemesi. 

Ancak aşı ile ilgili çalışmalarında ileri düzeyde olan Amerika, Rusya ve ayrıca Çin'in bu kritik çalışmaya katılmaması, üretilecek muhtemel bir Covid-19 ile ilgili aşısının diğer ülkelerle sunulmaması endişesine yol açmaktadır.

FAZ 3 DENEMELERİ BİLİNDİĞİ ÜZERE TEMMUZDA BAŞLADI

DSÖ Sözcüsü ve hemde epidemiyoloji uzmanı olarak bilinmekte olan  Dr. Harris, Covid-19 aşı programına ilişkin bilgi verdi.

Halen ortalama 200 aşı adayı üstünde çalışmaların halen devam ettiğini belirten Harris, 38 aşı insanlar üstünde denemelerinin halen sürdüğünü belirtti. Bunların 8-9 tanesinin ise Faz 3 klinik çalışmaları aşamasında olduğunu açıklayan Harris, bazı aşı seçeneklerinin Faz 3 denemelerinin tam olarak temmuzda başladığı söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.