Drone Ehliyeti Nasıl Alınır?

Drone Ehliyeti Nasıl Alınır?

Ülkemizde son zamanlarda Drone kullanmak isteyenlerin sayısı giderek artmakla birlikte Drone ehliyeti nasıl alınır? Sorusu da merak konusu olmaya başlandı.

Ülkemizde son zamanlarda Drone kullanmak isteyenlerin sayısı giderek artmakla birlikte Drone ehliyeti nasıl alınır? Sorusu da merak konusu olmaya başlandı. Drone kısaca; mini insansız hava aracı olarak tanımlanabilir. Ülkemizde oldukça Popüler hale gelen Drone, taşımacılık, video çekimleri ve hobi amaçları ile kullanılmaya devam ediyor. Bu yazımızda Drone ehliyeti üzerinde detaylı bilgiler ve Drone hakkında fikir sahibi olmanız için bilgiler paylaşacağız.

Devletin insansız hava araçları konusunda sorumluluk üstlenmesinde ve teknolojik gelişmeler bu sektörün canlanmasına neden olmuştur. Bu yüzden Devlet tarafından da Drone için yönetmelikler ortaya çıkmıştır.

Drone Ehliyeti Almak

Drone ehliyeti almak, kullanacaklar için ülkemizde devlet tarafından zorunlu hale geldi. Bundan sonraki süreçte Drone ehliyeti konusunda da bir çeşit zorunluluk getirildi. Aynı zamanda artık Drone kullanıcılarının da ehliyet sahibi olmaları gerekmektedir.  25 KG ve üzeri ağırlığa sahip olan Drone modelleri için Drone ehliyeti almak gerekli hale geldi.  Burada önemli bir noktada hobi amaçlı Drone kullanımlarınız için Drone ehliyeti alma gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Drone Ehliyeti Alma Aşamaları

DJI ve Phantom markalarının Drone çeşitleri için bu ehliyeti almak zorunlu hale getirilmiştir. Drone ehliyeti alma aşamaları sırası ile aşağıdaki gibidir;

İlk olarak Drone ruhsatı ile birlikte aşağıda belirteceğimiz eğitim merkezlerine başvuruda bulunmalısınız. Daha sonra eğitim merkezine kabulünüz ile birlikte 15 saat ve üzeri eğitim alıyorsunuz.  Yapılan eğitimin sonunda başarılı bir şekilde Drone ehliyeti aldığınız zaman profesyonel Drone kullanıcısı olarak ticari amaç içinde hizmet verebilirsiniz.

Drone Ehliyeti Hangi Kurumlarda Veriliyor?

Yapılan değerlendirmeler sonucunda devlet bu anlamda Drone ehliyeti verebilmek için 5 farklı kurum yetkilendirdi. Bu liste aşağıdaki gibidir;

  • Ankara – Hacettepe Teknoloji AR-GE Merkezi
  • Eskişehir – Aerotech Savunma ve Havacılık
  • Nevşehir – İlke Eğ. Ve Sağ. Vakfı Kapadokya Meslek Yüksek Okulu
  • İstanbul – AYJET Anadolu Yıldızları Uçuş Okulu
  • Samsun – Ondokuzmayıs Üniversitesi UZAYTEM

Drone Kullanma Kuralları Nelerdir?

4kg üzerinde olan Drone modelleri için kayıtlı olma zorunluluğu getirildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından internet sitesinde yayınlanan bilgilerde Drone ehliyet almak için gerekli bilgi ve formlar bulunmaktadır.

Kullanıcılara kolaylık sağlanarak üretilen veya satın alınan Drone çeşitleri için kayıtlar internet üzerinden yapılıyor. Ancak yasal düzenlemeye rağmen ülkemizde ehliyetsiz Drone kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Drone araçlarının kötü amaçlı kullanımları ile ilgili ise gerekli kurumlar gerekli tüm çalışmaları titizlikle yürütüyor.

Ayrıca kullanımının yasak olduğu yerler arasında kalabalık alanlar, havaalanı yakınları, spor karşılaşması oynanan stadyum gibi yerlerde Drone kullanmak kesinlikle yasaktır. Ayrıca bu şekilde Drone kullananlar için ceza yaptırımı uygulanıyor. Son olarak ise; şartları karşıladığı halde Drone ehliyeti olmadan kullananlar hakkında yaptırım uygulanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.