Döviz Hesabı Açmak Mantıklı mı? Çeşitleri Nelerdir?

Döviz Hesabı Açmak Mantıklı mı? Çeşitleri Nelerdir?

Bireyler gelir gruplarına göre kişiler farklı miktarlarda döviz tasarrufu yapıyorlar. Aynı zamanda bunların değerlendirilmesi için de yatırım piyasalarına yönelmektedirler.

Bireyler gelir gruplarına göre kişiler farklı miktarlarda döviz tasarrufu yapıyorlar. Aynı zamanda bunların değerlendirilmesi için de yatırım piyasalarına yönelmektedirler. Yatırım ve tasarruflarını değerlendirmek döviz hesabı açmayı tercih ediyorlar.

Vadesiz olarak açılan döviz hesapları vadesiz mevduat hesaplarında yaptıkları gibi kişilerin birikim yapmasını sağlar.

Bireyler tarafından açtırılacak vadesiz döviz hesabı, kişilere birçok faydası bulunuyor. Faydalar arasında ilk olarak kur farklılıkları geliyor.  Açılan hesap yabancı para birimleri dediğimiz Dolar veya Euro’yu kapsıyor. Ayrıca kur farkından dolayı hiçbir şekilde bir değer kaybı yaşanmıyor. Burada oluşan değer artışı veya azalışı sadece güncel kur üzerinden oluyor.

Bir diğer faydası ise, yatırım piyasalarında gösterilen zaman faktörüdür. Bankacılık işlemlerin internetten hızlı bir şekilde yapılması gibi, döviz hesabından da yapılacak döviz alım ve satım ve para transferleri hızlı bir biçimde yapılıyor. Bu sayede, anlık olarak döviz kurunda meydana gelen artış ve azalışlar kişiler için bir faydaya dönüşebiliyor.

Döviz Hesabı Çeşitleri Nelerdir?

Kişiler ellerinde bulunan nakitlerini her türlü olaylardan korumak için döviz hesabı açma ihtiyacı duyuyorlar. Bunun için bireyler dövizlerini korumak amacı ile döviz hesabı açıyorlar. Aynı zamanda vadesiz döviz hesabı seçeneğini de kullananlar bulunuyor. Böyle olunca yatırımlarını hem güvence altına alıyorlar. Hem de yatırımları döviz hesabında kazanç getiriyor.

Döviz Hesabı Açmak Mantıklı mı?

Döviz hesabı açmak mantıklı mı? Sorusuna bakacak olursak genel anlamda geleceğe yatırım için mantıklıdır. Bankacılık sektörü hakkında bilgisi olmayan bireylerin vadeli döviz hesabı seçeneğini kullanmaları en iyi yöntemdir. Çünkü bu yöntemle dövizini yatıran kişiler belli bir süre bankadan parayı çekmeyeceklerinin sözünü vererek dövizlerini yatırırlar. Sektör hakkında bilgisi olmayanlar için döviz hesabı açmak mantıklıdır.

Bankalar döviz hesabı açan kişinin dövizleri muhafaza ettiği için parayı yatıran kişiye belli oranda faiz kazancı sağlamaktadır. Burada faiz oranın o gün oluşan banka faizi oranında kazanç uygulanıyor. Eğer dövizini vadeli olarak yatırdığı zaman belirttiği süreden önce dövizi bankadan çekemiyor. Yine de çekmek isterse banka faiz kazancını vermemektedir. Eğer günü geldiğinde döviz hesabındaki paraya çekmek isterse hem dövizini hem de faiz kazancını alabiliyor.

Döviz Hesabı Açmak Riskli mi?

Vadesiz döviz hesabı seçeneğini genelde daha çok piyasadan anlayan ve piyasaların durumunu en iyi analiz edebilen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu hesabı açan bireyler dövizlerini istedikleri zaman da çekme hakkına sahiptir. 

Vadesiz döviz hesabı kullanan banka müşterileri internet bankacılığı sayesinde her türlü işlemlerini mobil cihazlarından yapabilmektedirler. Vadesiz olarak döviz hesabı açan bireyler riskleri göze alarak bu hesabı açarlar. Çünkü döviz artığında kar elde ediliyor. Ancak döviz kurundaki inişlere bağlı olarak da zarar edebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.