Domain Nedir?

Domain Nedir?

Domain nedir? İnternet dünyası sürekli değişim ve gelişim içerisinde. İnternetin tabi ki temel yapı taşları da web siteleri.

Domain nedir? İnternet dünyası sürekli değişim ve gelişim içerisinde. İnternetin tabi ki temel yapı taşları da web siteleri. İşte bu web sitelerinin sahip olduğu site adlarına biz “Domain” diyoruz. Başka bir deyiş ile, Haber Ay, Google, Facebook, Twitter gibi her biri farklı birer internet sitesi olan dünyada milyonlarca sitenin haberay.com.tr, google.com, facebook.com, twitter.com gibi erişim adreslerine Domain adını veriyoruz.

Domain Nedir? Alan Adı

Domainlere aslında bu şekilde isimler versek de biraz da işlevlerinin detaylarına bakalım. Web siteleri bildiğimiz gibi dosyalarını hosting adını verdiğimiz bir bilgisayarda barındırırlar. Bu şekilde hosting işlevi yapan bilgisayarlara asıl olarak ip adresleri girilerek internet üzerinden ulaşılabilir. Fakat 123.456.789.123 şeklinde bir yapıda olup çok karışık rakamlardan oluşan ip adreslerini birçok site için akılda tutmak tabi ki çok zor olduğu için işte domainler ip adreslerinin yerlerini alarak bilgisayarlara bağlanmayı sağlıyor.

Haberay.com.tr adresini ele alırsak, burada Haberay kısmı domainin isim kısmı, .com.tr bölümü ise uzantı kısmıdır. Tüm dünyada kullanılan, bazıları bazı ülkelere özel olan onlarca temel uzantı bulunmaktadır. Bu uzantılar genellikle ülke adı veya belli başlı bazı kelimelerin kısaltılması sonucu oluşturulmaktadır.

Dünyada en çok kullanılan uzantı .com, ikinci en çok kullanılan ise .net’tir. Bu iki uzantı dışında ayrıca .org, .info gibi genel uzantılar ile kullanımları fazla ve ülkelere özel uzantılar da yer almakta. Bu ülkelere özel uzantılardan kastımız Rusya için haberay.ru, İtalya için haberay.it, Almanya için haberay.de gibi domain yapıları.

Ayrıca Google.com.tr gibi domainde bir farklılık bulunuyor. Bazı ülkeler farklı şekilde ülke uzantısını da normal uzantıların yanında kullanabiliyor. Örneğin markalara özel .com.tr uzantısında .com uzantısının yanında Türkiye’nin .tr uzantısı da bulunuyor. Ayrıca .gov.tr, edu.tr, pol.tr gibi uzantılar da görülebilir.

Bizde site olarak .com.tr uzantısını kullanmaktayız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.