Dolar ve Euro’nun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Dolar ve Euro’nun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Çağlar içerisinde para olarak çok farklı hammaddeler kullanarak insanoğlu ticaret yapmıştır. Son yıllarda paranın değerini rakamsal olarak görülebilir ancak günlük yaşamda nakit para da çok fazla kullanılır.

Çağlar içerisinde para olarak çok farklı hammaddeler kullanarak insanoğlu ticaret yapmıştır.  Son yıllarda paranın değerini rakamsal olarak görülebilir ancak günlük yaşamda nakit para da çok fazla kullanılır. Her paranın döviz piyasasında değeri vardır ancak günümüzde gerçek paranın yerine sahte paralar da olmaktadır. Sahte parayı nasıl anlaşılır? Günümüzde en çok kullanılan dolar ve Euro’nun kontrolü nasıl yapılır

Kâğıdın dokusu: Sahte para, genellikle gerçek paradan belirgin bir şekilde farklı hissedilir.

Otantik para, pamuk ve keten liflerinden yapılır. Bu, ağaçlardan yapılan normal kâğıttan önemli ölçüde farklıdır. Gerçek para daha dayanıklı hale getirilir ve yaşına rağmen canlı hissetmesi gerekir; normal kâğıt giyildiğinde yırtılır ve yumuşar. Kâğıt paraların basıldığı kâğıt ticari olarak satılmamaktadır. Ayrıca, kâğıdın ve mürekkebin kimyasal bileşimi gizlidir. Sahte bir ürünü tespit etme konusunda fazla deneyim olmasa bile, dokuda net bir fark görülebilir

Paranın inceliği: Gerçek para genellikle sahte paradan daha incedir. Para kazanma süreci, baskı işlemi sırasında binlerce pound baskı uygulamayı içerir. Sonuç olarak, gerçek para normal kâğıda göre daha ince ve daha canlı görünmelidir.  Çoğu kalpazanın kullanabileceği tek seçenek, çoğu ofis malzemesi mağazasından satın alınabilen ince paçavra kâğıt kullanmaktır. Yine de bu kâğıt gerçek paradan daha kalın görünmelidir.

Baskı kalitesi: Sahte paralar göreceli bir düzlüğe ve ayrıntı eksikliğine sahip olma eğilimindedir. Gerçek para birimi yapmak, bilinmeyen ve bu nedenle kopyalanması son derece zor olan baskı yöntemlerini içerdiğinden, kalpazanlar genellikle doğaçlama yapmaya zorlanır.

Gerçek ABD parası, normal ofset baskı ve dijital baskının (yaygın kalpazanlar için en popüler araçlar) çoğaltamadığı teknikler kullanılarak basılır. Özellikle sınır çevresi gibi ince ayrıntılarda bulanık alanlar aramak pratik bir yöntemdir

Kâğıtta renkli lifler: Tüm ABD paralarında, kâğıda gömülü küçük kırmızı ve mavi lifler bulunur. Kalpazanlar bazen bu lifleri kâğıda basarak veya çekerek bunları yeniden üretmeye çalışırlar. Sonuç olarak mavi ve kırmızı lifler, kâğıdın bir parçası olmak yerine kâğıda basılmış gibi görünecektir.

Sınır: Gizli Servis yetkililerine göre, gerçek paranın dış sınırı "açık ve kesintisiz" olmalıdır.

Federal Rezerv ve Hazine mühürlerinde, sınırların testere dişi uçları keskin olmalı ve gerçek faturalarda iyi tanımlanmalıdır. Sahte fatura üzerindeki mühürler genellikle düzensiz, kör veya kırık testere dişi noktalarına sahiptir.

Akan mürekkebi: Gerçek ve sahte faturalar arasındaki baskı yöntemlerindeki farklılık nedeniyle, kenar mürekkebi bazen sahte bir kâğıda akabilir.

Euro

Euro kâğıt paraları bazı yüksek teknoloji güvenlik özellikleri içerir. Her zaman birkaç özelliği kontrol edilmeli. Şüphe varsa, banknotu gerçek olan bir banknotla karşılaştırılmalı

Uygun stilleri ve renkleri bilmek: Öncelikle ve en önemlisi, Euro faturalarının yalnızca 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 değerlerinde vardır. Dolayısıyla, 15 € 'luk bir kâğıt para verilirse, bu para gerçek olmayan bir para olabilir. Her meşru Euro değerinin ayrıca standart bir renk paleti ve görüntü stili vardır.

Parayı ölçmek: Örneğin ABD para biriminin aksine, Euro faturaları farklı boyutlardadır. Bu, sahteciliği bir şekilde engeller, ancak esas olarak görme engelliler yararına yapılır.

5 Euro = 120 x 62 mm

10 € = 127 x 67 mm

20 € = 133 x 72 mm

50 € = 140 x 77 mm

100 € = 147 x 82 mm

200 € = 153 x 82 mm

500 € = 160 x 82 mm

Ayırt edici kâğıt: Euro, dayanıklılığı artıran ve faturalara ayırt edici bir his veren% 100 pamuk elyafından yapılmıştır. Gerçek Euro net ve sıkı hissetmeli ve mürekkebin daha kalın olduğu alanlarda baskı kalkmış olmalıdır.  Sahte Euro, dokunulduğunda gevşek ve mumlu hissetme eğilimindedir ve genellikle kabarık baskı dokusundan yoksundur. Euro banknotu ne kadar eski ve yıpranmışsa, bu özellikleri ayırt etmek o kadar zor olabilir. Ancak o zaman bile, deneyimli bir Euro işleyicisi farkı muhtemelen söyleyebilir.

Filigran: Tüm Euro'lar, fatura gün ışığına çıkarıldığında görünür hale gelen bir filigran görüntüsüne sahiptir. Görüntü, faturadaki mimari bir görüntüyü kopyalıyor. Her banknotun önünün sol tarafında yer alır.

Gerçek Euro cinsinden, filigran gerçek kâğıt kalınlığındaki bir değişiklik tarafından oluşturulur. Görüntü ışığa tutulduğunda net bir şekilde görülebilecek ve görüntünün açık ve koyu unsurları arasında yumuşak geçişler olacaktır.

Sahte Euro'da, filigran genellikle kâğıda basılır. Görüntü genellikle o kadar net değildir ve genellikle ışığa tutulduğunda keskin açık-koyu geçişleri olur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.